W Wielkopolsce nie brakuje działań organizacji pozarządowych godnych uwagi. Udowodniły to wyniki konkursu o takim właśnie tytule, w ramach którego przyznano nagrody wielkopolskim fundacjom i stowarzyszeniom za najciekawsze inicjatywy realizowane na ich terenie.
Celem Konkursu, organizowanego przez Sieć Centrów Informacyjno-Doradczych, była promocja działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe na rzecz społeczności lokalnej z Wielkopolski. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym, organizacje mogły przesyłać opisy podejmowanych przez siebie działań. „Z całego województwa otrzymaliśmy 70 zgłoszeń. 39 z nich zakwalifikowaliśmy do drugiego etapu konkursu, w którym ostateczną decyzję, kto znajdzie się w gronie laureatów, podjęli Wielkopolanie w głosowaniu internetowym oraz za pośrednictwem poczty tradycyjnej” – mówi Joanna Ludwiczak z Regionalnego Centrum Informacyjno-Doradcze w Poznaniu przy Centrum PISOP. Ostatecznie nagrody w Konkursie, symboliczne statuetki oraz promocję nagrodzonych inicjatyw w mediach, otrzymało 8 organizacji tj.:
- z terenu powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, międzychodzkiego - Stowarzyszenie „Przyszłość dla Śmieszkowa” za inicjatywę „Wakacyjna Świetlica”.
Członkowie Stowarzyszenia udowodnili, że społeczna praca nie odeszła do lamusa. Okazuje się, że zaangażowanie, kreatywność i chęci do pracy niekoniecznie odpłatnej wystarczają, by na twarzach dzieci i młodzieży pojawił się uśmiech. Inicjatorzy postawili sobie ambitne cele: zagospodarować dzieciom i młodzieży czas wolny, rozwijać zainteresowania i wyobraźnię, zdolności kulinarne, kulturę osobistą oraz poprawiać sprawność fizyczną. Od 3 lipca 2012 r. w sali wiejskiej w Śmieszkowie odbywały się autorskie zajęcia, z których skorzystało aż 60 dzieci. W programie były m.in.: warsztaty decoupage dla dzieci, ozdabianie toreb ekologicznych, farbowanie koszulek, pieczenie i dekorowanie ciastek, kukiełki i scenografia z ulubionych bajek, szycie maskotek ze skarpetek, zajęcia taneczne itp. Na koniec oczywiście nie zabrakło przyjęcia wraz z prezentacją dzieł.
- z terenu powiatów: gostyńskiego i rawickiego - Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Gostyniu za inicjatywę „XI Świętogórskie Spotkania Seniorów”.
30 maja 2012 r. odbyły się XI Świętogórskie Spotkania Seniorów. Przybyli na nie emeryci, renciści i niepełnoprawni seniorzy z całej Wielkopolski, łącznie ponad dwa i pół tysiąca osób. Spotkania rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Świętogórskiej. Następnie uczestnicy spotkania przeszli do ogrodów klasztornych w okolice ołtarza polowego, gdzie mogli posilić się przygotowanym posiłkiem, spotkać się ze sobą, porozmawiać przy kawie, a przede wszystkim wysłuchać chórów z terenu Wielkopolski. Przegląd chórów seniorów zgromadził aż siedemnaście zespołów śpiewaczych.
- z terenu powiatów: kaliskiego i miasta Kalisza, kępińskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego - Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział Kalisz za działanie „www.MuzeumFotografiiKalisza.pl”.
Muzeum Fotografii Kalisza jest innowacyjnym pomysłem na skalę ogólnopolską, który doprowadził do zaistnienia w sieci internetowej nowoczesnego portalu multimedialnego zawierającego kolekcje fotografii dawnego Kalisza. Pomysł na utworzenie Muzeum zrodził się 2 lata temu. Na zbiory Muzeum składają się zdjęcia obejmujące okres od początku fotografii do czasów schyłkowych PRL-u, pozyskane głównie od osób prywatnych.
- z terenu powiatów: kolskiego, konińskiego i miasta Konin, słupeckiego, tureckiego - Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Koninie za projekt „Kreatywne warsztaty artystyczne i dziennikarskie szansą spełnienia marzeń dzieci w dorosłym życiu”.
Pracę z dziećmi w ramach projektu rozpoczęły zajęcia warsztatowe wyposażające uczestników w niezbędne umiejętności społeczne i interpersonalne jak: autoprezentacja, komunikacja, wyrażanie uczuć, dialog z dorosłymi. Kreatywne warsztaty plastyczne, teatralne i dziennikarskie (TV, radio, przegląd koniński) odbywały się pod kierunkiem profesjonalistów. Produktem projektu były: wernisaż prac plastycznych, widowisko teatralne, redakcja gazety. Dodatkowo przed młodzieżą pojawiają się perspektywy kontynuowania edukacji zgodnie z ich uzdolnieniami i zainteresowaniami.
- z terenu powiatów: leszczyńskiego i wolsztyńskiego - Fundacja DR CLOWN oddział w Lesznie za inicjatywę „Terapia Śmiechem i Zabawą (Odwiedzinki Szpitalne)”.
Celem nagrodzonej inicjatywy, przyjętym przez wolontariuszy Fundacji, jest niesienie radości i nadziei dzieciom przebywającym na Oddziale Dziecięcym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie. 3-5 osobowe zespoły Doktorów Clownów, ubrani w kolorowe stroje, regularnie odwiedzają małych pacjentów leszczyńskiej pediatrii. Dzięki magicznemu workowi czarują z dziećmi baloniki, a następnie modelują z nich uśmiechnięte zwierzątka bądź inne figurki. Jest to doskonała terapia śmiechem. Korzystają z niej jednak nie tylko sami mali pacjenci, ale także ich rodziny.
- z terenu powiatów pilskiego i złotowskiego - Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile za działanie „Budowa hospicjum stacjonarnego w Pile”.
W związku ze zmianami demograficznymi w Pile stale przybywa ludzi w podeszłym wieku, a co za tym idzie, coraz więcej osób choruje na choroby nowotworowe, choroby układu naczyniowo-sercowego, udary mózgu i otępienia. Jest coraz więcej pacjentów obłożnie chorych, wymagających stałej opieki. Niestety dla dużej grupy ludzi u kresu życia, ale niechorujących na choroby nowotworowe, miejsca w Pile nie ma. Stykając się codziennie z tymi problemami, widząc nieraz wielką bezradność rodzin i samych chorych, Towarzystwo postanowiło podjąć się utworzenia Hospicjum. Budowa finansowana jest ze zbiórek publicznych, odpisów 1% podatku, darowizn, programów rozwoju regionalnego Urzędu Marszałkowskiego jak i Unii Europejskiej.
- z terenu powiatów: jarocińskiego, krotoszyńskiego i pleszewskiego - Stowarzyszenie Ago trójka za projekt „Handmade. Ręcznie robione”.
Udział w projekcie wzięli młodzi ludzie, których łączy chęć tworzenia i samodzielnego realizowania swoich artystycznych i modelarskich pomysłów. Młodzież działała w trzech grupach: artystycznej, kolejowej oraz lotniczej. Przy realizacji projektu współpracowali z artystą plastykiem, Stowarzyszeniem Przewozów Lokalnych, Aeroklubem, firmą Brązart, Muzeum Wojen Napoleońskich w miniaturze.
- z terenu powiatów: gnieźnieńskiego, grodziskiego, kościańskiego, nowotomyskiego, obornickiego, poznańskiego i miasta Poznania, szamotulskiego, średzkiego, śremskiego, wągrowieckiego, wrzesińskiego - Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi RP Klub „Cenne Krople” w Zbąszyniu za inicjatywę „Promocja Honorowego Krwiodawstwa”.
W ramach nagrodzonej inicjatywy Stowarzyszenie Klub zorganizowało cykl akcji poboru krwi dla szpitali. Prowadziło także akcje promocyjne i edukacyjne dla młodzieży i dorosłych, wciąż pozyskując nowych krwiodawców. Zorganizowało konkursy na plakat i rysunek „Zostań Honorowym dawcą krwi”. Warto dodać, że Stowarzyszenie planuje kontynuację swoich działań.
Wielkopolanie bardzo chętnie zaangażowali się w głosowanie „W sumie w ramach Konkursu oddano 6642 głosów” – podkreśla Joanna Ludwiczak. „To dla nas znacząca liczba, biorąc pod uwagę, że to dopiero pierwsza edycja naszego Konkursu” – dodaje.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy jeszcze wielu działań godnych uwagi!
Konkurs był częścią projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Centrum PISOP