Znamy już Innowatorów Mazowsza! Po raz czternasty Samorząd Mazowsza przyznał nagrody!
17 listopada 2022, podczas Finału XIV edycji konkursu Innowator Mazowsza, poznaliśmy zwycięzców w dwóch kategoriach: Innowacyjna Firma i Innowacyjny Naukowiec. Konkurujacy o nagrody, przedstawiciele organizatora - Województwa Mazowieckiego oraz zaproszeni goście spotkali się w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, aby poznać wyniki konkursu.
Spośród wielu zgłoszonych do konkursu projektów Kapituła wyłoniła te najciekawsze i najbardziej innowacyjne. Całość procesu zgłoszeń, ich analizy i oceny, a w końcu wyłonienia zwycięzców trwała kilka miesięcy. Pierwsze aplikacje wpłynęły już w połowie lipca. Nad tematem pochyliło się wielu specjalistów, by docenić i wesprzeć te z największym potencjałem komercjalizacji, poziomem innowacyjności i niewątpliwie najbardziej użyteczne społecznie.
Na Mazowszu, podobnie jak w innych regionach Unii Europejskiej, rozwój i absorpcja innowacji stanowi podstawę gospodarki opartej na wiedzy oraz kluczowy element polityki spójności. W sukces mazowieckich firm wpisana jest współpraca ze światem nauki, dlatego Województwo Mazowieckie dokłada wszelkich starań, aby ten obszar szczególnie wzmacniać. - tymi słowami Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk rozpoczął galę.
Nagrodzone projekty
I miejsce w kategorii Innowacyjna Firma – BD Polska z projektem Wirtualnej Kliniki – inteligentnej platformy edukacyjnej wspierającej nauczanie stawiania diagnozy, proces diagnozowania oraz planowania leczenia. Rozwiązanie umożliwia doskonalenie umiejętności lekarskich w oparciu o rozwiązywanie problemów i analizę przypadków.
II miejsce w kategorii Innowacyjna Firma - Amazamet za aplikację safeEtch. Dzięki zastosowaniu technologii safeEtch można uzyskać geometrie w druku 3D z metalu, które wcześniej nie były możliwe do wykonania – między innymi z braku możliwości późniejszej obróbki ubytkowej produktu (zamknięte w środku powierzchnie, prostopadłe do podłoża ścianki).
III miejsca w kategorii Innowacyjna - AutonomyNow za stworzenie systemu ADAS. Dane rozwiązanie zapewnia znaczącą poprawę bezpieczeństwa na pokładzie autobusu, dzięki wykorzystaniu nowej generacji kamer, radaru, jednostek GPU i rozwiązań materiałowych w jednym zintegrowanym systemie. Monitoruje on otoczenie pojazdu
w poszukiwaniu sytuacji niebezpiecznych, dostarczając o nich informacji kierowcy i układom pojazdu, znacząco skracając czas reakcji na zagrożenie.
Wyróżnienia w kategorii Innowacyjna Firma zdobyły:
Firma Amargo - producent zbiornika chemoodpornego w technologii beznaprężeniowej AmargTANK SafeSeamLess. Produkcja zbiornika cylindrycznego na wodę lub płyny żrące, trujące i niebezpieczne metodą beznaprężeniowej ekstrudowanej wstęgi daje możliwość redukcji kosztów o około 39%, ogranicza emisję CO2, zużycie surowców, wydłuża okres żywotności - cyklu życia produktu o ok. 76% i eliminuje naprężenia materiałowe. Ekstrudowanie polega na pracy z termoplastycznym materiałem, który wcześniej został poddany obróbce mechanicznej.
Firma Sygnis za projekt autorskiej drukarski 3D - F-NIS. Jedynej na rynku drukarki umożliwiającej niskobudżetowy druk 3D z materiałów płynnych i półpłynnych do zastosowań przemysłowych oraz naukowych. Maszyna skrojona jest na potrzeby laboratoriów chemicznych i materiałowych oraz różnego rodzaju pracowni.
I miejsce w kategorii Innowacyjny Naukowiec zdobył dr inż. Kamil Bechta z Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie za pracę “Modelowanie radiowego łącza kierunkowego a poprawność estymacji bilansu energetycznego w systemach 5G”.
Zdobywca II miejsca w kategorii Innowacyjny Naukowiec dr inż. Tomasz Gordon Wasilewski z Centrum Badań Kosmicznych PAN obronił swoją pracę doktorską w tematyce możliwości wydobycia najbardziej kluczowego z zasobów kosmicznych – wody. Pozaziemskie rezerwy lodu wodnego są jednym z najważniejszych zasobów kosmicznych, dostępnych dla przyszłego wykorzystania. Główny potencjał zasobów lodu wodnego jest związany z ich pozyskaniem, przetworzeniem i wykorzystaniem. Wydobycie tych zasobów uwolni potencjał eksploracyjny gatunku ludzkiego do jego maksymalnych możliwości, ponieważ woda pochodzenia kosmicznego umożliwia dotankowania statków kosmicznych oraz dostęp do zużywalnych zasobów misji niezależnie od dostaw z Ziemi. Pierwsze wykorzystanie wody pochodzenia kosmicznego poza Ziemią na zawsze odmieni naszą percepcję na temat obecności ludzi w kosmosie.
III miejsce w kategorii Innowacyjny Naukowiec przypadło doktorowi inż. Michałowi Leśko z Politechniki Warszawskiej za pracę doktorską: “Metoda optymalizacji pracy systemu ciepłowniczego z jednoczesnym wykorzystaniem różnych metod akumulacji ciepła”. Zapewnienie ciepła i minimalizacja jego kosztu dla mieszkańców miast w obliczu globalnych problemów z dostępnością paliw oraz zagrożeń środowiskowych, zapewnienie ciepła i minimalizacja jego kosztu, to jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej energetyki. Rozwiązanie pomaga uzyskać ciepło mniejszym kosztem dzięki czemu rozwiązywany jest problem wysokich kosztów ogrzewania i jego gromadzenia dla późniejszego wykorzystania. W ramach swoje pracy dr Leśko zaproponował rozwiązanie, które pozwala symulować pracę systemu ciepłowniczego przy zachowaniu zadowalającej dokładności i czasu obliczeń. Rozwiązanie skutecznie zaimplementowano i przetestowano na rzeczywistych danych z jednego z systemów ciepłowniczych. Określenie bilansu energetycznego jest konieczne do prawidłowego zaprojektowania sieci radiowej telefonii komórkowej, a więc liczby stacji bazowych, ich położenia, wysokości zawieszenia anten, kierunku głównego promieniowania itd. Praca dr Bechty przedstawia sposób, w jaki można oszacować kształt oraz maksymalny zysk tzw. skutecznej (efektywnej) charakterystyki antenowej, którą można następnie wykorzystać do obliczania bilansu energetycznego łącza radiowego dla systemów telefonii komórkowej 5-tej (5G), a także 6-tej generacji (6G).
Wyróżnienia w kategorii Innowacyjny Naukowiec zostały przyznane:
dr Annie Laudańskiej-Maj z Politechniki Warszawskiej za pracę: “Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na strukturę wewnętrzną i stabilność pomadek sztyftowych”. Trudno jest połączyć pożądane właściwości aplikacyjne produktu ze stabilnością w warunkach używania i odpowiednią strukturą. Dr Anna Laudańska-Maj wytypowała składniki, które zapobiegają zmianom na powierzchni sztyftu. Dzięki czemu produkt przez cały czas używania zachowuje te same cechy i wygląd.
dr inż. arch. Mateuszowi Płoszaj-Mazurkowi za pracę “Cyfrowe metody wspomagania projektowania architektonicznego a analiza śladu węglowego budynków”. W jaki sposób sztuczna inteligencja może pomóc architektom w rozwiązywaniu problemu globalnego ocieplenia? Badania dra inż. arch. Płoszaj-Mazurka z Politechniki Warszawskiej dotyczą problemu wspomagania projektowania architektonicznego we wczesnej fazie koncepcyjnej, poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji. Jest ona narzędziem do analizy śladu węglowego (czyli sumy wszystkich emisji gazów cieplarnianych) danego budynku.
dr Agnieszce Wencel z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza za pracę doktorską “Analiza wpływu różnych podłoży hodowlanych na ludzkie komórki wątrobowe dla potrzeb biosztucznej wątroby”. Dzięki badaniom dr Agnieszki Wencel niewielki krok dzieli nas od skonstruowania ulepszonej biosztucznej wątroby oraz rozwoju terapii spersonalizowanej. Celem badań było przede wszystkim opracowanie takich metod hodowli ludzkich komórek wątrobowych, które zwiększą ich zdolności metaboliczne oraz spowolnią proces odróżnicowywania się komórek in vitro. Wyniki pracy mogą przyczynić się do rozwiązania istotnego problemu naukowego!
Organizatorem konkursu jest Województwo Mazowieckie.
Realizacji konkursu podjęły się: Sieć Przedsiębiorczych Kobiet i Láska Nebeská.
Partnerami konkursu są: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, SGH Warsaw School of Economics, Uniwersytet SWPS, Miasto Stołeczne Warszawa, Koleje Mazowieckie - KM, Youth Business Poland, Startup Academy, Siemens, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości Program Stypendiów Pomostowych, Iksync
Źródło: Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet