Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
5 sierpnia 2015 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Jednocześnie dokonano kilku zmian w ustawie o spółdzielniach socjalnych.
Wprowadzone zmiany są istotne dla spółdzielców socjalnych, gł. w zakresie rozszerzenia grupy osób uprawnionych do zakładania spółdzielni. Umożliwiono także ogłaszanie zamówień zastrzeżonych, których realizatorami mają być spółdzielnie socjalne.
W art. 2 ustawy o zatrudnieniu socjalnym skorygowano katalog osób uznanych za zagrożone wykluczeniem społecznym – założycieli spółdzielni:
– osoby, o których mowa w art. 2 pkt 1a i 1b ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (osoby, które zakończyły udział w Centrum Integracji Społecznej lub w zajęciach w Klubie Integracji Społecznej)
– osoby do 30 roku życia oraz po ukończeniu 50 roku życia, posiadające status osoby poszukującej pracy, bez zatrudnienia w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (oznacza że mogą to być osoby na umowach cywilno-prawnych!). Uaktualniono także zapis o pomocy publicznej.
Zamówienia zastrzeżone
Wprowadzono nowy zapis art. 15a (odnoszący się do zakupów poniżej 30 tys. euro) w brzmieniu: Art. 15a. 1. Jednostka sektora finansów publicznych udzielając zamówienia, które nie podlega ze względu na jego wartość ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907, z późn. zm.) może zastrzec, że o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wyłącznie spółdzielnie socjalne, działające na podstawie ustawy lub właściwych przepisów państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z uwzględnieniem przepisów art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. 2. Informacja o zastrzeżeniu, o którym mowa w ust. 1, musi znaleźć się we wniosku o uruchomienie procedury udzielenia zamówienia publicznego oraz w odpowiednich dokumentach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych bardzo dziękuje za zaangażowanie i wsparcie posłowi Tadeuszowi Tomaszewskiemu i posłance Małgorzacie Kochan.
Wkrótce OZRSS przygotuje większy tekst na temat wprowadzonych zmian.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.