Zmiany w TISE. Największy w Polsce fundusz pożyczkowy dla NGO’sów i PES ma nowego właściciela
Początek roku to czas dużych zmian w Towarzystwie Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA – jednym z największych graczy na rynku funduszy pożyczkowych dla NGO, PES i MŚP. Tuż przed Wigilią dotychczasowy właściciel TISE - francuski bank Crédit Coopératif podpisał umowę sprzedaży 100% akcji TISE polskiemu Poznańskiemu Bankowi Spółdzielczemu z grupy spółdzielczej SGB.
TISE było członkiem grupy kapitałowej Crédit Coopératif od czerwca 1991 roku czyli od daty swojej rejestracji. Od roku 2009 ten francuski bank spółdzielczy był właścicielem 100% akcji TISE.
3 stycznia 2024 r. WZA TISE ustanowiło nową Radę Nadzorczą w składzie:
Łucjan Zawartowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej
Paweł Bursig, Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Joanna Wardzińska, Członkini Rady Nadzorczej
Michał Handzlik, Członek Rady Nadzorczej
Dany Maklouf, Członek Rady Nadzorczej
Karol Sachs, Członek Rady Nadzorczej
która powołała na stanowisko prezesa zarządu pana Artura Kozioła.
TISE jest jednym z głównych partnerów-pośredników Banku Gospodarstwa Krajowego w tworzeniu funduszy pożyczkowych dla NGO'sów, podmiotów ekonomii społecznej oraz małych i średnich firm i (ponad 50 wspólnych projektów). Oprócz udzielania pożyczek prowadził również innowacyjne projekty społeczno-ekonomiczne finansowane ze środków UE (np. fundusz FKIS – social venture capital, TRUST BON – program obligacji społecznych czy Programator – projekt udzielania wsparcia osobom chcącym rozwijać swą karierę zawodową w branży programistycznej).
Obydwie instytucje pasują do siebie – mówi Artur Kozioł. TISE zachowa swój dotychczasowy profil funduszu pożyczkowego dla mikro, małych i średnich firm oraz dla podmiotów ekonomii społecznej i organizacji pozarządowych. Dzięki wsparciu Poznańskiego Banku Spółdzielczego, jego lokalności i dobrej współpracy z siecią banków spółdzielczych będziemy jeszcze bliżej pożyczkobiorców z naszych grup docelowych podsumowuje nowy prezes TISE.
Poznański Bank Spółdzielczy działań na rynku od ponad 130 lat, jest jednym z najstarszych banków w Wielkopolsce i jednym z największych banków spółdzielczych w naszym Kraju. Jest partnerem biznesowym, któremu zaufało kilka tysięcy klientów zarówno indywidualnych, jak i firmowych. Bank posiada bogatą ofertę produktów i usług finansowych skierowaną do małych i średnich firm o różnorodnym profilu działalności. Klienci Banku to również przedstawiciele różnych sektorów gospodarki w tym jednostki samorządu terytorialnego. Poznański Bank Spółdzielczy, to w pełni polski kapitał, i także z tego powodu jest bankiem odpowiadającym przede wszystkim na potrzeby lokalnej społeczności na terenie całej Polski.
Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA jest funduszem pożyczkowym dla mikro, małych i średnich firm, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw społecznych. Zostało założone przez Bank BISE w roku 1991 r., w latach 2009-2023 jego właścicielem był francuski bank Crédit Coopératif. Teraz 100% akcji TISE jest w posiadaniu Poznańskiego Banku Spółdzielczego z grupy bankowej SGB. Początkowo TISE było funduszem typu venture capital, a od 2008 r. udziela pożyczek wykorzystując fundusze własne oraz unijne środki finansowe udostępniane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, EFI, urzędy marszałkowskie. TISE jest członkiem założycielem i jedynym polskim przedstawicielem w Europejskiej Federacji Banków Etycznych i Alternatywnych (www.febea.org), którą tworzą instytucje zajmujące się finansowaniem projektów społecznych i etycznych. TISE udzieliło już prawie 10 tys. pożyczek o łącznej wartości 1,6 miliarda złotych. Jego suma na dzień 31.12 2022 wynosi 668,7 mln zł, zatrudnia 44 pracowników.
Źródło: TISE