Przedsiębiorstwa upadają nie z braku zysków, ale z powodu braku środków i utraty płynności. To samo tyczy się organizacji pozarządowych – szczególnie tych prowadzących działalność gospodarczą czy odpłatną.
Jak wiadomo z teorii (a jeszcze lepiej z praktyki) zarządzania finansami - przedsiębiorstwa upadają nie z braku zysków, ale z powodu braku środków i utraty płynności. To samo tyczy się organizacji pozarządowych – szczególnie tych prowadzących działalność gospodarczą czy odpłatną. Dobrze się więc stało, że od kilku miesięcy podmioty ekonomii społecznej w tym NGO’sy mogą korzystać z preferencyjnych pożyczek płynnościowych. O tym rozwiązaniu mówiono od momentu gdy kilka lat temu, obok dotacji, pojawiły się unijne, preferencyjne pożyczki inwestycyjne dla PESów. O konieczności stworzenia tego typu instrumentu dyskutowano w środowisku od dawna i podczas Ogólnopolskich Spotkań Ekonomii Społecznej i na spotkaniach w OWESach i na konferencjach w Ministerstwach i Banku BGK. Pandemia i trudności finansowe PESów przyniosły nowe argumenty przemawiające za tym rozwiązaniem – w szybkim tempie powstał program, który jest odpowiedzią na potrzeby płynnościowe organizacji mówi Magdalena Czuchryta – Dyrektorka działu Ekonomii Społecznej w TISE. Pożyczka Płynnościowa dla PES jest dostępna u trzech operatorów - w TISE, w Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach i w Funduszu Rozwoju Wałbrzycha. Oczywiście nie jest wcale tak, że się podzieliliśmy terytorium Kraju i klientami – deklaruje Czuchryta – środki są dostępne w całej Polsce – bez rejonizacji – i na przykład dzisiaj podpisałam umowy z organizacjami z Dolnego Śląska i Podlasia.
Pożyczka może być udzielona na okres do 4 lat z oprocentowaniem wynoszącym 0,06% w skali roku. Wysokość pożyczki to maksymalnie 25% wartości rocznego obrotu (z działalności gospodarczej lub odpłatnej), ale nie więcej niż 100 tys. złotych. Dodatkowo można też wnioskować o umorzenie część pożyczki jeśli zapewnimy przez rok utrzymanie takiej samej liczby miejsc pracy.
Do dziś TISE udzieliło pożyczek osiemdziesięciu organizacjom. Ogólna kwota przekroczyła 6 mln zł. Środki powoli się kończą, ale gdy organizacja chciałaby poprawić swoją płynność finansową i widzi potrzebę skorzystania z preferencyjnej pożyczki to na pewno warto by się do nas lub do pozostałych operatorów zwróciła – kończy Czuchryta.
Pożyczki Płynnościowe udzielane są z publicznych środków krajowych, tj. przede wszystkim ze zwrotów z inwestycji udzielonych w ramach projektu BGK w Działaniu 1.4 PO KL oraz utworzonego z tych środków Funduszu Gwarancyjnego.
Pożyczka płynnościowa dała nam szansę przetrwania - głosy NGO'sów
Pod koniec 2019 roku, zespół naszej fundacji został znacznie odmłodzony i poszerzony o młodych, wrażliwych twórców. Powstał nowy program a zespół składający się z doświadczonych dokumentalistów i młodzieży dawał nam gwarancję fajnych i pożytecznych działań w 2020 roku. Niestety pandemia pokrzyżowała nam plany. Stanęliśmy przed trudnym pytaniem co robimy dalej? Nasze możliwości utrzymania organizacji z dnia nadzień ograniczyły się praktycznie do zera. Pożyczka płynnościowa dała nam szansę przetrwania, opłacenia bieżących kosztów i innych zobowiązań wynikających z codziennego funkcjonowania.
Piotr Wójcik – Prezes Fundacji Picture.doc z Warszawy zajmującej się tworzeniem interdyscyplinarnych projektów dokumentalnych, wystaw, reportaży, filmów, projekcji audiowizualnych, a także wydawaniem książek czasopism.
Pożyczka Płynnościowa uzyskana w TISE pozwoliła w niezwykle trudnym okresie pandemii na wznowienie działalności oraz w miarę normalne funkcjonowanie: wypłatę wynagrodzeń, zakupy na potrzeby działalności gastronomicznej i noclegowej Znacząco poprawiliśmy funkcjonowanie internetu w XVI wiecznym Zamku na wodzie w Wojnowicach, w którym prowadzona jest działalność. Z całą pewnością bez możliwości kredytowych nie byłoby to możliwe.
Jan Andrzej Dąbrowski - Prezes Zamek Wojnowice Sp. z o.o. non-profit z Wojnowic. Zamek jest siedzibą Fundacji Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, której misją jest praca na rzecz budowy Europy Wschodniej jako wspólnoty ludzi wolnych. Zamek pełni też rolę ogólnodostępnego hotelu i centrum konferencyjnego.
Wsparcie w postaci pożyczki znacząco ułatwiło zarządzanie płynnością finansową naszej organizacji w pierwszych miesiącach epidemii COVID-19. Było ono o tyle ważne, że w jej wyniku część spodziewanych przez nas przychodów została przesunięta w czasie, a inne formy wsparcia były albo niedostępne, albo trzeba było długo czekać na decyzję lub faktyczne wsparcie finansowe (wypłata środków). Jednocześnie sama procedura wnioskowania o pożyczkę płynnościową a także podpisywania umowy okazały się znacznie łatwiejsze niż się spodziewaliśmy. Dzięki pożyczce nie mieliśmy większych problemów z regulowaniem bieżących zobowiązań (czy to wobec własnych pracowników, czy naszych podwykonawców), co jest dla nas kluczowe jeśli chodzi o budowanie pozytywnych długoterminowych relacji.
Agata Machnik-Pado - Prezes Zarządu Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej z Krakowa zajmującej się wspieraniem młodych, zdolnych ludzi w rozwoju naukowym, intelektualnym, a także kształtowaniu umiejętności oraz pozytywnych życiowych postaw.
Źródło: TISE