Zmiany w kodeksie wyborczym. Chodźmy na wysłuchanie publiczne!
WYGNAŃSKI: Ani wnioskodawcy, ani szersza opinia publiczna nie będą mieli okazji dogłębnie zapoznać się z poglądami tak zwolenników, jak przeciwników proponowanych rozwiązań w kodeksie wyborczym. To także nasza sprawa!
To ważne, jak sądzę, przedsięwzięcie. Wierzę, że zechcą Państwo pomóc w udostępnieniu informacji na jego tematu. Idzie o wysłuchanie obywatelskie właśnie procedowanej ustawy dotyczącej zmian w kodeksie wyborczym.
To naruszenie dobrych zwyczajów!
Prace nad projektem toczą się w niezwykle szybkim tempie. Wnioskodawcy nie stworzyli przestrzeni na wysłuchanie opinii licznych środowisk, których dotyczą rozwiązania w proponowanej ustawie. Podczas obrad Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego zgłoszono formalne wnioski o zorganizowanie w Sejmie wysłuchania publicznego. Wszystkie one, z niezrozumiałych powodów, zostały odrzucone.
W konsekwencji, ani wnioskodawcy, ani szersza opinia publiczna nie będą mieli okazji dogłębnie zapoznać się z poglądami tak zwolenników, jak przeciwników proponowanych rozwiązań. Uważamy to nie tylko za stratę, ale też naruszenie dobrych zwyczajów dotyczących wpływu obywateli na ważne rozstrzygnięcia w sferze publicznej. Bolesnym paradoksem jest w tej sytuacji to, że w samej nazwie projektu ustawy mowa jest o… zwiększeniu udziału obywateli.
Dajmy głos!
Podstawową zasadą wysłuchania publicznego jest danie równych szans wypowiedzi zarówno zwolennikom, jak i przeciwnikom proponowanych rozwiązań (kolejność wystąpień jest losowana). Wszystkie zebrane w jego trakcie opinie zostaną spisane i przekazane parlamentarzystom i przedstawicielom rządu, Kancelarii Prezydenta RP oraz udostępnione opinii publicznej. Mamy nadzieję, że zgłoszone podczas wysłuchania stanowiska będą ważnym głosem w trakcie trwającego procesu legislacyjnego.
Warto, by wybrzmiały wśród nich również głosy organizacji pozarządowych.
Wysłuchanie obywatelskie organizowane jest na terenie Uniwersytetu Warszawskiego 9 grudnia (sobota). Zgłoszenia udziału można przesyłać do 7 grudnia do godz. 12.00. Wszystkie informacje są dostępne na stronie http://www.wysluchanieobywatelskie.pl/
Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.
Mamy nadzieję, że zgłoszone stanowiska będą ważnym głosem w trakcie procesu legislacyjnego. Warto, by był to też głos NGO.