Komisja Europejska opublikowała 13 października 2017 r. doroczne sprawozdanie dotyczące zmian na rynku pracy i wysokości wynagrodzeń w Europie. Tegoroczne wydanie potwierdza, że na unijnym rynku pracy odnotowano pozytywne tendencje: 235 mln osób ma pracę, zatrudnienie w skali UE wzrosło w porównaniu z poziomem sprzed kryzysu, a bezrobocie wynosi 7,6 proc., czyli zbliża się do poziomu sprzed recesji.
Ze sprawozdania wynika również, że aktualnie osobom bezrobotnym łatwiej jest znaleźć pracę. Z drugiej strony bardziej elastyczne rozwiązania na rynku pracy przynoszą korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Jednak w niektórych sytuacjach prowadzą do tego, że poszczególni pracownicy są zatrudniani na podstawie innych rodzajów umów, czyli na innych warunkach, a pracownicy zatrudniani na czas określony i pracujący na własny rachunek nie są objęci taką samą ochroną jak inni pracownicy.
Marianne Thyssen, komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, stwierdziła: Coraz więcej osób w Europie jest w stanie znaleźć pracę. Aktualny poziom zatrudnienia jest najwyższym, jaki kiedykolwiek odnotowano. Europa odnosi korzyści z ukierunkowanych reform politycznych. Jednak stoją przed nami kolejne wyzwania. Musimy zagwarantować sprawiedliwe warunki pracy i ochronę wszystkim pracownikom, niezależnie od ich statusu zatrudnienia. Zgodnie z założeniami Europejskiego filaru praw socjalnych, który funkcjonuje od 26 kwietnia, staramy się modernizować przepisy dotyczące umów o pracę i ochrony socjalnej w celu osiągnięcia lepszych warunków pracy i życia w całej UE.
Z tegorocznego sprawozdania „Labour Market and Wage Developments in Europe” (Zmiany na rynku pracy i w wysokości wynagrodzeń w Europie) wynika również, że w 2016 r. płace w strefie euro wzrosły o 1,2 proc. i dotyczy to niemal wszystkich państw członkowskich. Kraje, w których poziom wynagrodzeń jest stosunkowo niski (takie jak kraje bałtyckie, Węgry i Rumunia), odnotowały największy wzrost. Oznacza to, że sytuacja zmierza do wyrównania poziomu płac w całej Europie. Jednak w wielu krajach wskaźnik wzrostu płac jest wciąż niższy niż można było się spodziewać, biorąc pod uwagę niedawny spadek bezrobocia. Poza tym w prawie wszystkich krajach UE, zwłaszcza w tych, w których odsetek tymczasowych umów o pracę jest wyższy, wynagrodzenie pracowników tymczasowych jest niższe niż pracowników stałych.