Interdyscyplinarne Koło Naukowe Przyrodników PLANETA, działające przy Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w czasie letnich miesięcy realizuje projekt edukacji ekologicznej młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie pt. "Zielnik Śląski", w ramach programu "Młodzież w działaniu", we współpracy ze Śląskim Centrum Edukacji i Rehabilitacji „Arteria” w Katowicach.
Członkowie Koła samodzielnie będą koordynować i prowadzić zajęcia dydaktyczne oraz warsztaty terenowe, które swoją tematyką obejmują treści związane z bogactwem przyrodniczym Górnego Śląska. Sam projekt, finansowany ze środków unijnych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), podzielony został na trzy bloki tematyczne:
- Warsztaty botaniczne.
- Warsztaty zoologiczne: „Tajemniczy świat owadów”
- Warsztaty ekologiczne: „Życie w kropli wody”
W ramach zaplanowanej na czerwiec części botanicznej podopieczni Stowarzyszenia zaznajomili się z okoliczną florą, mieli okazję do wykonania własnoręcznego zielnika, zapoznania się z technikami uprawy i pielęgnacji kwiatów doniczkowych oraz poznania ewenementów świata roślin takich jak zdolne do polowania na owady rośliny mięsożerne. Prowadzone przez członków KN Planeta warsztaty zoologiczne dadzą ich uczestnikom okazję do samodzielnego połowu żywych okazów owadów, z wykorzystaniem sprzętu entomologicznego, zwieńczonego przygotowaniem gablot entomologicznych. Blok tematyczny uatrakcyjnią pokazy filmów przyrodniczych, prezentacje multimedialne oraz piknik na świeżym powietrzu. Kończące projekt warsztaty ekologiczne pozwolą młodzieży na obserwacje mikroskopowe pospolitych gatunków wodnych mikroorganizmów, dając również sposobność zwiedzenia laboratorium hydrobiologicznego oraz uczestnictwa w plenerze malarskim i fotograficznym. Wzbogacające część warsztatową wyjazdy terenowe, takie jak odbyta w ubiegłym tygodniu wycieczka krajoznawcza w okolice zbiorników Pogoria, do Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej oraz na leżącą na obrzeżach tej miejscowości Pustynię Błędowską, stanowią dla wychowanków Stowarzyszenia wspaniałą okazję do utrwalenia znajomości fauny i flory naszego regionu oraz jego bogactwa krajobrazowego i kulturowego.
Uczestniczący w projekcie podopieczni katowickiej „Arterii” chętnie biorą udział w poświęconych tematyce środowiskowej zajęciach, wykazując się zaangażowaniem w warsztatach terenowych i laboratoryjnych, podejmują z entuzjazmem nowe wyzwania i z pasją poznają otaczającą ich przyrodę oraz jej śląską specyfikę.
Interdyscyplinarne Koło Naukowe Przyrodników PLANETA
Celem działalności Koła jest rozwijanie zainteresowań i różnorodnych pasji biologicznych jego członków przez współpracę studentów o rozmaitych zainteresowaniach w obrębie nauk przyrodniczych. Poprzez uczestnictwo we wspólnych projektach naukowych i wyjazdach terenowych, członkowie Koła o różnych specjalnościach z zakresu nauk biologicznych, mają okazję do wymiany doświadczeń i poszerzenia horyzontów wiedzy oraz nabycia praktycznych umiejętności. Realizowany przez Koło program obejmuje również działalność dydaktyczną realizowaną przy współpracy z innymi organizacjami i instytucjami o podobnym zakresie aktywności. Koło podejmuje inicjatywy edukacji ekologicznej i aktywnie uczestniczy w akcjach na rzecz środowiska przyrodniczego.
Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji "Arteria"
Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji ”Arteria” jest organizacją pozarządową działającą na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie, ich rodzin oraz młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.
Źródło: Interdyscyplinarne Koło Naukowe Przyrodników PLANETA