ZHP Hufiec Elbląg. Wychowanie duchu wartości
Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) to największa organizacja harcerska w Polsce. Jest wychowawczym, patriotycznym, dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich. Misją Związku Harcerstwa Polskiego jest wychowywanie młodego człowieka. Na terenie Elbląga i okolic w sposób radosny, kreatywny i mobilizujący realizuje ją Hufiec Elbląg.
Hufiec Elbląg im. Mikołaja Kopernika jest oddziałem terytorialnym Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Swoją działalnością obejmuje teren Elbląga oraz 5 pobliskich gmin: Elbląg, Milejewo, Tolkmicko, Gronowo Elbląskie i Pasłęk. Zrzesza ponad 500 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników oraz instruktorów.
Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy
Proces wychowania w ZHP oparty jest na Prawie i Przyrzeczeniu harcerskim. Każdy z polskich skautów składając Przyrzeczenie zobowiązuje się do ciągłej pracy nas sobą, kształtowaniem osobowości. – Trafiłam tam [do ZHP] jako zuch, gdy miałam 7 lat. Przeszłam całą ścieżkę rozwoju w ZHP. Jak byłam mała, uczestniczyłam w zajęciach i czerpałam z tego co inni dla mnie przygotowali. Później sama chciałam być zastępową czy drużynową. I tak po każdym szczebelku doszłam do władz hufca. Zarządzam ofertą dla dzieci i młodzieży – opowiada pwd. Anna Śledzińska, członkini komendy ZHP Hufiec Elbląg.
Zuchy to najmłodsi członkowie ZHP (mają po 7 lat). Dla nich wszystko jest nowe i fascynujące. Do organizacji trafiają w szkole podstawowej, z zapałem zdobywają sprawności czy gwiazdki. – Harcerstwo jest naprawdę OK. W tym roku po raz pierwszy pojadę ze swoją gromadą na kolonię zuchową. Jak będę starszy, to zostanę harcerzem i tak będzie do 13. roku życia – mówi Igor. Później ten młodzieniec zostanie harcerzem starszym, a następnie wędrownikiem.
ZHP to ponad 10 tys. instruktorów-wychowawców, którzy działają społecznie. – W harcerstwie nabywamy umiejętności, które przydają się nam na co dzień, na przykład odbywamy kurs pierwszej pomocy. Dzięki niemu wiem, że mogę komuś uratować życie – mówi Asia, lat 25. – Harcerstwo już nie kojarzy się „z osobami biegającymi po lesie w krótkich spodenkach” – mówi druh Damian, lat 20. – Teraz moja rodzina, znajomi wiedzą, że harcerstwo pozwala mi realizować swoje pasje i marzenia. Potrafię zarządzać grupą, jestem kreatywny, brałem udział w wielu szkoleniach, które w przyszłości wzbogacą moje CV.
Zawsze tam, gdzie potrzebna jest pomoc
– Hufiec Elbląg ZHP na stałe wpisał się w historię naszego miasta – mówi Marta Sambor, zastępca komendanta ds. organizacyjnych – Jesteśmy organizatorami wielu elbląskich inicjatyw. To dzięki nam od ponad 30 lat organizowany jest „Festyn w krainie króla Piegusa”, jedyny w Polsce festyn skierowany do dzieci i organizowany przez nich samych! Udało nam się odmłodzić Święto Flagi, które obchodzimy 2 maja.
To ostatnie z wymienianych imprez organizowane jest w postaci happeningu. Ulicami Elbląga przechodzi wówczas 50-metrowa flaga Polski, a dla dzieci i młodzieży przygotowywane są gry i zabawy. W ramach obchodów Święta Niepodległości udało się zorganizować grę miejską, która pozwoliła na bliższe poznanie małej ojczyzny – Elbląga. W ostatniej edycji tego wydarzenia wzięło udział ponad 200 osób z miasta i okolic. To właśnie dzięki harcerzom do elbląskich domów trafia Betlejemskie Światło Pokoju, które ma być symbolem jedności, miłości i spokoju.
Hufiec Elbląg w Sieci Organizacji Młodzieżowych ATOMY
ZHP jest na tyle dużą organizacją, że sama w sobie jest siecią. ATOMY są nieocenionym źródłem alternatywnych możliwości szkolenia oraz poznawania nowych form pracy z młodzieżą. – Uczestnicząc w Sieci otrzymujemy możliwość poznania nowych organizacji, nowych form pracy z młodzieżą i możliwość nauczania oraz przekazywania tego, co my już praktykujemy i czego doświadczamy – opowiada Ewelina Dżugan, członkini komendy ds. wizerunku. Jednak sama Sieć także może czerpać z Hufca. – Dysponujemy bazą noclegową, ścianką wspinaczkową, którą można przewieźć, mamy swoją przystań jachtową i jachty, więc jeżeli któraś z organizacji chciałaby zorganizować naukę żeglowania, to my możemy w tym pomóc – opowiada Ewelina. – Chcemy też być na bieżąco z tym, jak wygląda praca z władzami regionu, być częścią tworzonej polityki młodzieżowej – dopowiada Marta.
Źródło: Stowarzyszenie Elbląg Europa