Projekt dokumentu, który reguluje sposób wybierania członków Warszawskiej Rady Pożytku Publicznego, wrócił do konsultacji. Nie było zgody co do tego, czy reprezentację warszawskiego sektora powinny wybierać wszystkie warszawskie organizacje, czy te działające w komisjach dialogu społecznego. Jeśli chcecie mieć wpływ na tę decyzję, zgłoście uwagi. Termin do 26 listopada.
W 2013 roku w Warszawie kończy się kadencja pierwszej Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i powinny się odbyć się wybory do nowej. Połowę tej Rady stanowią przedstawiciele organizacji pozarządowych. Konsultacje, które właśnie zostały na nowo otwarte, dotyczą m.in. trybu powoływania pozarządowej części członków Rady.
W projekcie uchwały (w sprawie określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego) zaproponowano, by najpierw wszystkie Komisje Dialogu Społecznego (KDS) zgłaszały kandydatury na członków Rady. Następnie odbywałyby się wybory. Sam tryb wyborów jest przedmiotem gorącej dyskusji. Chodzi w niej o to, czy w głosowaniu mogłaby wziąć każda organizacja warszawska (tzw. tryb wyborów powszechnych), czy głosy oddawałby jedynie komisje (miejskie – KDS i dzielnicowe – DKDS).
Za pierwszym stanowiskiem przemawia, zdaniem jego zwolenników, fakt, że w Warszawie jest bardzo dużo organizacji, które nie angażują się w prace komisji. Warszawska Rada Pożytku jest ciałem ustawowym, którego celem jest prowadzenie dialogu społecznego z władzami w imieniu wszystkich stołecznych organizacji, więc prawo do głosu nie powinno być ograniczane.
Zdaniem zwolenników drugiego trybu to komisjom dialogu społecznego przynależy prawo do podjęcia decyzji o reprezentacji sektora pozarządowego, gdyż to one na co dzień zajmują się współpracą i najlepiej znają problemy organizacji.
Projekt uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego był już konsultowany na przełomie sierpnia i września tego roku. W pierwotnej wersji, zgodnie z decyzją Warszawskiej Rady Pożytku, zaproponowano wybory powszechne. W trakcie konsultacji pojawiły się dwa głosy (na 10 zgłoszonych uwag) zmierzające do zawężenia kręgu uprawnionych do głosowania do członków KDS-ów i DKDS-ów. Sprawa ponownie wróciła na Radę, która nie potrafiła jej rozstrzygnąć – jej członkowie równo podzielili się na zwolenników obu rozwiązań.
W poprzednich konsultacjach udział wzięło niezwykle mało organizacji. Tylko 4 organizacje i dwa DKDS-y zgłosiły uwagi pisemnie. W spotkaniu konsultacyjnym udział wzięło 44 przedstawicieli organizacji. W Warszawie aktywnie działa ok. 7 – 8 tys. organizacji, zarejestrowanych jest 13 525. Dlatego niezwykle ważne jest, by w tak istotnej sprawie jak tryb wyborów reprezentantów sektora pozarządowego do Warszawskiej Rady Pożytku, głos zabrało więcej organizacji.
Jak skonsultować?
- adres poczty elektronicznej ngo@um.warszawa.pl,
- numer faksu 22 443-34-02,
-
adres siedziby Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy,
ul. Senatorska 27, 00-099 Warszawa.
Przypominamy, że do zadań Warszawskiej Rady Pożytku należy:
- opiniowanie projektów strategii rozwoju odpowiednio powiatów lub gmin;
- opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych, o której mowa w art. 4, oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy, w tym programów współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy;
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy;
- udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy;
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy, oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych.
Źródło: http://ngo.um.warszawa.pl