Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce przez NGO. Nowość w Poradniku ngo.pl
W Polsce zwiększa się liczba cudzoziemców poszukujących zatrudnienia. Z ich kwalifikacji i doświadczeń mogą korzystać także organizacje pozarządowe. W Poradniku ngo.pl znajdziecie nowe opracowanie „Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce przez NGO”, gdzie tłumaczymy, jakie przepisy i zasady obowiązują pracodawców (w tym także organizacje społeczne) zatrudniających cudzoziemców o różnym statusie pobytu i pochodzących z różnych krajów (np. UE, Ukrainy, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych Ameryki).
Pracodawca, zatrudniając w Polsce pracownika, ma obowiązek zawarcia umowy o pracę w formie pisemnej.
Umowa musi określać strony umowy, rodzaj umowy, datę zawarcia, warunki pracy i płacy, w szczególności: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie ze wskazaniem składników, wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy.
W przypadku zatrudnienia cudzoziemca, pracodawca ma dodatkowy obowiązek przedstawienia tłumaczenia umowy na język zrozumiały dla cudzoziemca. Musi również uzyskać (jest zobowiązany do żądania) od zatrudnianego cudzoziemca ważny dokument uprawniający go do pobytu w Polsce. Kopię tego dokumentu jest zobowiązany przechowywać przez cały okres zatrudnienia.
Pracodawca uzyskuje oświadczenie pracownika o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych i kieruje pracownika na wstępne badania lekarskie oraz na szkolenie BHP
W ciągu 7 dni od zawarcia umowy pracodawca informuje pracownika o warunkach zatrudnienia, w tym o: dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłat wynagrodzenia, wymiarze urlopu wypoczynkowego, długości okresu wypowiedzenia, układzie zbiorowym pracy.
Zajrzyj do Poradnika ngo.pl
Więcej informacji o przepisach i zasadach, obowiązujących przy zatrudnianiu cudzoziemców znajdziecie w Poradniku ngo.pl – Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce przez NGO.
Dowiesz się m.in. :
📌Jak i w jakim terminie należy zgłosić nowego pracownika do ZUS
📌Jak i w jakim terminie należy zgłosić nowego pracownika do urzędu skarbowego?
📌W jakim terminie pracodawca przekazuje nowemu pracownikowi i urzędowi skarbowemu PIT-11 (informację o wysokości rocznego dochodu, naliczonego i odprowadzonego podatku)?
📌Gdzie znajdują się urzędy skarbowe, w których rozliczenia dokonują cudzoziemcy osiągający w Polsce dochody, ale nie posiadający tutaj miejsca zamieszkania?
📌Co to jest test rynku pracy i kto go wykonuje?
📌Jakie są rodzaje zezwoleń na pracę i z jakimi możliwościami się wiążą dla pracownika i pracodawcy?
📌Jakie są różnice przy zatrudnianiu pracowników pochodzących z krajów UE, z Białorusi, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych?
Opracowanie przygotowała Ewa Kacprzak-Szymańska ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl