Uciekli przed wojną, ratując swoje życie i zdrowie, nie pozwólmy, by podjęcie przez nich pracy stało się dla nich kolejnym zagrożeniem.
Pracownik powinien być przeszkolony w zakresie BHP oraz powinien odbyć instruktaż stanowiskowy w języku dla niego zrozumiałym
Wciąż rosnąca liczba uchodźców wpływa na wzrost ilości przedsiębiorstw, które po raz pierwszy zatrudniają osoby nie posługujące się językiem polskim.
Uchodźcy, podobnie jak imigranci, są pracownikami o zwiększonym ryzyku ulegania wypadkom przy pracy, ze względu na ograniczone umiejętności posługiwania się językiem polskim, który jest językiem pracodawcy i środowiska pracy w Polsce.
Pracownik polskojęzyczny łatwo może przeczytać wszystkie wytyczne obowiązujące w przedsiębiorstwie, łatwo dotrze do instrukcji obsługi maszyn i urządzeń, może również spytać pozostałych pracowników o bezpieczny sposób wykonywania pracy.
Niestety pracownik nie posługujący się językiem polskim na poziomie zaawansowanym, nie tylko nie ma takich możliwości, ale też może nie zareagować lub zareagować z opóźnieniem na ostrzeżenie o nagłym niebezpieczeństwie.
Uchodźcy wykonują w Polsce prace niezwiązane z kwalifikacjami zawodowymi, jakie posiadają
Porzuciwszy swój kraj, często musieli porzucić również swój zawód. Albo nie mogą go wykonywać w Polsce ze względu na brak znajomości języka, albo muszą czekać na nostryfikację dyplomu lub innego dokumentu potwierdzającego ich kwalifikacje.
W oczekiwaniu na potwierdzenie kwalifikacji, podejmują się prac niezgodnych z dotychczasowym doświadczeniem. Chcą jednak pracować i zarabiać pieniądze na swoje utrzymanie.
To stwarza dodatkowe zagrożenie dla nich. Obcy kraj, obca kultura i nowy zawód, często związany z pracą fizyczną należącą do prac, przy których najczęściej dochodzi do wypadków.
Kampania społeczna na ulicach Krakowa
Dzięki dofinansowaniu z Programu „Małopolska Lokalnie” we wrześniu na ulicach Krakowa od 1 do 30 września można zobaczyć kampanię społeczną Fundacji ipomocni.pl.
Skierowaliśmy ją głównie do pracodawców mieszkających lub pracujących w Krakowie, jednak dotyczy ona wszystkich pracodawców w całej Polsce.
Fundacja ipomocni.pl zwraca uwagę na problem wypadków przy pracy i rozpowszechnia wiedzę na temat bezpieczeństwa i higieny pracy.
Źródło: Fundacja ipomocni.pl