"Czy żałuje Pan jakichś decyzji, które Pan podjął w czasie urzędowania?" - pyta internautka Ania. "Czemu 20 lat po upadku PRL-u nie umiemy mówić i przekazywać wiedzy kolejnym pokoleniom o tamtym państwie?" - pisze z kolei Jan Gebert. A Jakub Królikowski dodaje krótko: "Panie Premierze, serdeczne dzięki!".
Pytania, życzenia i podziękowania skierowane do Tadeusza Mazowieckiego zbiera na swojej stronie internetowej Inicjatywa Razem 89. To społeczny ruch zawiązany przez ponad sto organizacji, instytucji, szkół i firm - od Fundacji Batorego do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - które spontanicznie włączyły się w obchody 20. rocznicy upadku PRL-u.
- Ich kulminacją były imprezy 4 czerwca, ale na tym nie koniec. Chcemy świętować również następne wydarzenia, które doprowadziły nasz kraj do wolności. Kreujemy wokół nich pozytywne emocje. Polacy powinni być dumni z tego, co się wówczas stało - mówi Anna Krzyżanowska z Inicjatywy Razem 89.
- Wpisy z naszej strony internetowej zostaną panu premierowi przeczytane. Będzie miał możliwość odpowiedzieć na pytania internautów - obiecuje Anna Krzyżanowska.
Sama nie brała udziału w wyborach 4 czerwca 1989 r., bo była za młoda. Z wagi wydarzeń zdała sobie sprawę dopiero później. O co młodzi ludzie w jej wieku mogliby spytać Tadeusza Mazowieckiego?
- Nawet o sprawy osobiste - odpowiada Anna Krzyżanowska. - Co przeżywał, obejmując stanowisko premiera? Co czuł, biorąc na siebie tak wielką odpowiedzialność? Jak ocenia swoje decyzje z tamtego czasu? Czy by je powtórzył?
Tymczasem emerytowany inżynier Jacek Burkiewicz chciałby się dowiedzieć, czy koszty reform ustrojowych mogły być niższe.
- Upadło wiele fabryk, a ogromny państwowy majątek został rozgrabiony. Chyba można było jakoś temu zapobiec - wzdycha.
W internecie wpisów jest już kilkadziesiąt. Staszek z Poznania: "Panie Premierze, dziękuję za Nową Polskę". Paweł z Warszawy: "Dziękuję za Siłę Spokoju w niespokojnych czasach i mądrość w czasie rewolucji". Weronika z Poznania: "Czy decyzja o dymisji po wyborach 1990 roku była konieczna?". Ania z Zabrza: "Jakiej muzyki lubi Pan słuchać?". Michał z Warszawy: "Czy ludzie Pańskiego pokroju zawsze muszą być na politycznym marginesie?".
Pytania, życzenia i podziękowania dla Tadeusza Mazowieckiego można wpisywać na stronie internetowej: www.razem89.pl/pierwszypremier.
Źródło: gazeta.pl Warszawa