(PAP) Konsultacje społeczne powinny być powszechną praktyką – wynika z konferencji samorządowców z całej Polski, która odbyła się 10 marca w Warszawie.
Centrum Komunikacji Społecznej m. st. Warszawy podzieliło się z prawie 300 przedstawicielami władz lokalnych oraz organizacji pozarządowych z całego kraju wnioskami płynącymi z serii 19 modelowych konsultacji społecznych przeprowadzonych w 16 dzielnicach miasta.
- Z naszych obserwacji wynika, że warszawiacy naprawdę lubią swoje miasto i chcą uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących zmian w ich najbliższym otoczeniu - mówi o doświadczeniach Warszawy Marcin Wojdat, Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Jego zdaniem to bardzo ważne, aby mieszkańcy miast angażowali się w procesy zachodzące w miejskiej przestrzeni.
W trakcie spotkania zwrócono uwagę przede wszystkim na to, że konsultacje należy przeprowadzać w odpowiednim momencie – zawsze przed podjęciem decyzji w danej sprawie, ale już po zdefiniowaniu problemu. Błędem byłoby prowadzenie rozmów z mieszkańcami na ostatnim etapie realizacji danego projektu.
Warszawskie modelowe konsultacje społeczne to ponad 351 godzin spotkań, warsztatów i spacerów badawczych, w których wzięło udział 3,5 tys. warszawiaków. Organizację 75 różnych wydarzeń zapewniło 68 wolontariuszy, socjologów i pracowników stołecznego ratusza. Stolica wypracowała w ramach tego największego w Polsce projektu aktywizacji mieszkańców zestaw dobrych praktyk i zaleceń, z których teraz będą mogły korzystać inne miasta.
Konferencja była częścią projektu „Wzmacnianie mechanizmu partycypacji społecznej w m.st. Warszawie”, realizowanego od czerwca 2009 roku. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu udzielonemu przez Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Pobierz
-
201103132125150956
629052_201103132125150956 ・38.72 kB