GAŁKA: Pozyskiwanie środków na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe pozwala nam, mieszkańcom, uzyskać wsparcie w wielu dziedzinach. Wymaga jednak od działaczy spełnienia licznych wymogów prawnych i poddania się kontroli.
Rozwiązanie dla problemów społecznych
Od 18 lat pracuję na rzecz rozwoju współpracy pomiędzy administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi w zakresie merytorycznym, finansowym i legislacyjnym. Działania te podejmuję razem z reprezentantami ministerstw, Wojewody, Marszałka, urzędów gmin i powiatów oraz oczywiście innymi przedstawicielami stowarzyszeń i fundacji.
Razem kształtujemy otaczającą nas rzeczywistość społeczną, z której wszyscy korzystamy: żłobki, przedszkola, szkoły, tworzymy miejsca pracy dla osób w trudnej sytuacji na rynku pracy, wspieramy rozwój hobby, tworzymy system wsparcia dla seniorów, dbamy o ochronę środowiska, w tym zwierząt, wspieramy niezbędne inwestycje.
Włączamy się w różne gremia dyskusyjne, Rady Działalności Pożytku Publicznego, komitety monitorujące i grupy robocze. Ponieważ wiele rzeczy jest do zrobienia, często społecznicy działają w kilku organizacjach. Ich praca musi być ich pasją, wymaga bowiem dużego zaangażowania i poświęcenia.
W granicach prawa
Organizacje pozarządowe na swoją działalność pozyskują dofinansowanie m.in. ze środków rządowych, samorządowych czy unijnych, zgodnie z procedurami regulowanymi m.in. Ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. By realizować przedsięwzięcia społeczne, startują w konkursach o dofinansowanie, zaś każdy zaplanowany wydatek jest szczegółowo weryfikowany. Najczęściej muszą też wykazać określoną ilość pracy wolontariackiej.
Projekty dalej poddawane są kontrolom Najwyższej Izby Kontroli, Urzędu Kontroli Skarbowej, innych urzędów. Ogólna działalność organizacji podlega natomiast nadzorowi starosty lub właściwego ministra. Wszystko musi się zgadzać. To duża odpowiedzialność i wiele pracy. Ale uśmiech dziecka, uścisk dłoni seniora czy aktywność lidera lokalnego, których wspieramy, jest ważnym docenieniem naszego zaangażowania.
Więcej informacji
W związku z ostatnimi doniesieniami medialnymi, które nie zawierają pełnej informacji na temat roli, zakresu działania oraz odpowiedzialności prawnej i finansowej stowarzyszeń i fundacji, chciałabym zaprosić wszystkich, by skontaktowali się z najbliższym urzędem gminy lub starostwem powiatowym. W każdym urzędzie pracuje bowiem osoba odpowiedzialna za współpracę z organizacjami pozarządowymi.
Przed wyrobieniem sobie zdania na dany temat warto bowiem zebrać więcej informacji i zweryfikować, jak wygląda praca działaczy organizacji na co dzień.
Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.
Przed wyrobieniem sobie zdania na dany temat warto bowiem zebrać więcej informacji i zweryfikować, jak wygląda praca działaczy organizacji na co dzień.