Zakończono projekt, który został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
W ten sposób zrealizowano zadanie polegające na przybliżeniu uczestnikom sztuki związanej z haftem ludowym.
Do realizacji projektu udało się pozyskać Stowarzyszeniu SEEiK strategicznego partnera GOPS w Pieckach. Partner realizuje projekt systemowy.
Stowarzyszeniu „SEEiK” udało się zrealizować założone cele i osiągnąć rezultaty przewidziane w projekcie.
Z analizy celów wynika, że :
- działania prowadzone od czerwca do lipca zintegrowały uczestników poprzez organizację warsztatów.
- warsztaty rozbudziły w uczestnikach chęć rozwijania zdolności manualnych oraz przywróciły wartość zanikającym technikom rękodzieła - ludowego haftu.
- zajęcia pobudziły mieszkańców do inicjowania dalszych działań na rzecz poprawy sytuacji we wsi.
- uczestnicy stworzyli warunki do aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu poprzez warsztaty haftu ludowego.
Z analizy działań i rezultatów wynika, że :
- Utworzono biuro projektu,
- Przeprowadzono warsztaty z hafu ludowego,
- Stworzenie folderu opisującego projekt, warsztaty i prace przygotowane przez uczestników,
- Funkcjonuje strona internetowa i bloogu gdzie zamieszczone są informacje o projekcie i efekty wykonanych warsztatów.
Cele zostały osiągnięte, ponieważ:
- Pozyskano strategicznego partnera ;
- Wybrano właściwą grupę osób, do przeprowadzenia integracji.
- Zaprezentowano haft jako jeden ze sposobów na zarobkowanie – możliwość utworzenia w przyszłości spółdzielni socjalnej zajmującej się haftem ludowym;
- Uczestnicy poprzez wykonywane czynności uczyli się wrażliwości na sztukę, cierpliwości, a także rozwijali zdolności manualne;
- Zapoznano się z tradycjami regionalnymi dotyczącymi haftu; uczono doceniać się lokalne dziedzictwo;
- Aktywnie i bezpiecznie spędzono czas wolny, uczono że haft jest sposobem na organizację czasu wolnego;
- Udało się zainicjować dalsze zaangażowanie się mieszkańców w haft ludowy – mieszkańcy Prusinowa biorą udział w warsztatach z haftu;
- Stworzono folder oraz stronę www.
Wartość dodana:
W wyniku realizacji projektu sołectwo Prusinowo wystąpiło do Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej i w ramach Programu Wspierania Aktywności Lokalnej „Razem możemy więcej” uzyskało dofinansowanie na realizację projektu „Warsztaty z haftu”. Projekt jest obecnie realizowany.
Poprzez projekt udowodniono tezę, że kultura rozumiana jako lokalne dziedzictwo z zasobami może być elementem scalającym społeczności lokalne. Stanowi narzędzie do aktywizacji – tradycyjne czynności życia codziennego mogą okazać się najlepszą formą kształcenia pozaformalnego, w którym człowiek poczuje własną wartość.
Dziękujemy bardzo serdecznie pracownikom Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie oraz Zarządowi Województwa i Panu Marszałkowi Jackowi Protasowi, za to że takie inicjatywy nie przechodzą bez echa, że w naszym zakątku Mazur można poszukiwać śladów przeszłości, działać na rzecz kultywowania tego co najpiękniejsze - kultury ludowej.
Polska nauka posiada bogatą historię badania kultury ludowej, wystarczy tu wymienić Kazimierza Moszczyńskiego, Jana Stanisława Bystronia, Ludwika Krzywickiego, Józefa Obrębskiego, Kazimierza Dobrowolskiego, i wielu wielu innych mistrzów, wybitnych Profesorów, którzy zajmowali się polską kulturą ludową, prowadząc badania również nad innymi kulturami. Stworzyli wiele, bardzo zresztą ciekawych metod badawczych, którymi w okresie PRL-u polska nauka moga się poszczycić w świecie. Niestety problemem - to moje własne zdanie, jest wciąż w naszym kraju niedocenienie twórców i naukowców. Objawia się to niskimi pensjami, brakiem środków na badania, niedofinansowaniem lokalnych twórców.
Wiele domów kultury, zwłaszcza na wsiach nie docenia możliwości korzystania z dorobku twórców zamieszkujących teren ich działania, nie angażuje ich w życie kulturalne, poza tymi przypadkami w których dany dom kultury musi się czymś wykazać i wtedy twórcy są potrzebni.
Stąd ukłon naszej organizacji w kierunku bardzo cennych inicjatyw województwa.
Trzeba zrozumieć, że na kulturze można zarabiać, twórcy i ich dzieła tworzą lokalny, niepowtarzalny koloryt. To przyciąga turystów, zainteresowane osoby. Czyni się w ten sposób więcej niż przez zorganizowanie 3 wernisaży w roku. Bo zarabia wtedy twórca, gastronom, hotelarz i mieszkańcy. Sprawa do przemyślenia. Polecam nad tym pomyśleć.
Nasza organizacja stoi na stanowisku, że kultura ludowa i środowisko naturalne to największe, poza samymi mieszkańcami Mazur, bogactwa tych terenów.
Anna Sobiech
Marcin Łupkowski
Stowarzyszenie SEEiK
Źródło: Haft Ludowy