30 grudnia 2015 roku zakończyła się realizacja projektu „Seniorzy XXI wieku – edycja II”, realizowanego od kwietnia 2015 roku przez Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie. Jego adresatami były osoby powyżej 60 roku życia, zamieszkujące na terenie Krakowa oraz powiatów z nim sąsiadujących.
Projekt ten współfinansowany został ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
W trakcie realizacji projektu zrealizowane zostały:
- zajęcia edukacyjne: kurs komputerowy (na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym), kurs języka angielskiego (na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym), kurs języka niemieckiego na poziomie podstawowym. Zajęcia te obejmowały 40 h spotkań i odbywały się od maja do grudnia. Dzięki tak dużej ilości godzin udało się przekazać seniorom dużą porcję wiedzy, która została przetestowana m.in. w trakcie ostatnich zajęć.
- zajęcia sportowe: nordic walking, taniec towarzyski oraz siłownia. Zajęcia te prowadzone były przez profesjonalnych trenerów, którzy nie tylko uczyli tego jak właściwie ćwiczyć , czy też wykonywać określone ruchy ale również czuwali nad samopoczuciem uczestników. Zajęcia te cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i wzbudzały wiele pozytywnych emocji być może dzięki temu, że wysiłek fizyczny pobudza endorfiny do życia.
- zajęcia artystyczne: rękodzieło artystyczne i fotografia. Zajęcia te miały za zadanie pobudzić zmysł artystyczny u seniorów oraz podnieść ich umiejętności. Efekty pracy seniorów można było podziwiać podczas wystawy prac z rękodzieła oraz konkursu fotograficznego. Naszym zdaniem efekty były bardzo dobre.
- zajęcia z bezpieczeństwa osobistego i pierwszej pomocy, które miały na celu uwrażliwić seniorów na zagrożenia oraz wyposażyć ich w konkretne umiejętności np. z zakresu pierwszej pomocy.
Wszystkie zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony seniorów i pomogły im rozwinąć ich wiedzę, umiejętności oraz poprawiły sprawność fizyczną. Ponieważ w realizacji tych zajęć poza profesjonalną kadrą pomagali również wolontariusze udział w nich pomógł zarówno seniorom jak i osobom młodym w zacieśnieniu więzi międzypokoleniowych.
Ponadto w trakcie realizacji projektu odbyły się wycieczki turystyczne do Niepołomic, Doliny Chochołowskiej, Bukowiny Tatrzańskiej oraz Żywca. Sprawiły one, że ich uczestnicy poznali często nieznane sobie wcześniej miejsca, aktywnie spędzili czas oraz nawiązali ze sobą bliższe relacje. W miesiącach jesienno- zimowych z kolei miały miejsca wyjścia kulturalne, na które z przyczyn ekonomicznych niejednokrotnie starsze osoby nie mogą sobie zbyt często pozwolić. Seniorzy mieli okazje zobaczyć „Carmen” oraz „Dziadka do orzechów” w Operze Krakowskiej, spektakl „Boeing Boeing- odlotowe narzeczone” w Teatrze Bagatela, spektakl „Prywatna klinika” w Teatrze Ludowym oraz uczestniczyć w koncercie z okazji Jubileuszu Czerwonych Gitar w Kinie Kijów
14 grudnia odbyło się oficjalnie spotkanie podsumowujące realizację projektu uczestniczyło w nim około 100 seniorów biorących udział w projekcie, prowadzący zajęcia, wolontariusze oraz zaproszeni goście. Zdjęcia, filmy oraz dane liczbowe stały się tłem do opowiedzenia historii projektu a co za tym idzie historii osób, które w nim uczestniczyły. Dla organizatorów spotkanie to było szansą na pokazanie rozmiaru projektu i efektów jakie za jego sprawą udało się osiągnąć. Dla seniorów zaś szansą na zobaczenie jak wiele działań podjęli w ciągu tych kilku miesięcy. Ponadto każdy z seniorów podczas uroczystości otrzymał dyplom uczestnictwa w projekcie. Dla wielu z nich stało się to powodem do dumy i radości.
Dziękujemy wszystkim osobom, które prowadziły zajęcia w trakcie realizacji projektu, wolontariuszom oraz seniorom, za ten czas, który razem spędziliśmy oraz gratulujemy rezultatów, które udało Nam się osiągnąć.
Źródło: Fundacja Oświatowa im.ks. Stanisława Konarskiego