20 grudnia 2010 w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu odbyło się uroczyste zakończenie projektu pn. „Animacyjny Klub Terapeutyczny (AKT) - PRZYSZEDŁEM dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin”, realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU) Koło w Elblągu w latach 2009-2010. Projekt dofinansowany był ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
W grudniowy poniedziałkowy poranek w MDK spotkali się wszyscy specjaliści realizujący projekt, beneficjenci- uczestnicy zajęć, ich rodzice, opiekunowie, zaproszeni goście i przyjaciele oraz członkowie zarządu elbląskiego koła PSOUU. W sympatycznej atmosferze uświetnionej występami grupy teatralno-tanecznej dokonano ewaluacji działań projektowych i omówiono rezultaty 15-miesięcznej pracy. Cel projektu zakładał objęcie wsparciem ok. 100 osób: osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodziny i najbliższe otoczenie. Kompleksowość działań była bardzo ważnym czynnikiem decydującym o powodzeniu i sukcesie projektu. W mieście Elbląg, w którym problem tych osób wydaje się niezauważany oraz lekceważony pojawiła się forma, która przyczyniła się do zmiany życia ponad 30 rodzin dotkniętych problemem izolacji, osamotnienia i wyobcowania we własnym środowisku.
Przez 15 miesięcy realizowania działań projektowych w ramach naszego klubu działały dwie grupy terapeutyczne dla rodziców i opiekunów, odbywały się konsultacje i poradnictwo z zakresu szeroko rozumianej pomocy rodzinom osób z niepełnosprawnością intelektualną: poradnictwo z zakresu sprzętu rehabilitacyjnego i zaopatrzenia, poradnictwo prawne, poradnictwo medyczne, poradnictwo socjalne oraz konsultacje logopedyczno-pedagogiczne. Działania w projekcie zakładały również organizację szkoleń dla: wolontariuszy, studentów elbląskich uczelni, specjalistów, rodziców, opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ważnym elementem realizacji zadania było utworzenie i prowadzenie grupy teatralnej i tanecznej. Była to nowatorska forma zajęć animujących młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. Na terenie naszego miasta oferta pozalekcyjnych zajęć artystycznych skierowana do młodych ludzi z niepełnosprawnością intelektualną nie jest wystarczająca, dlatego zajęcia te cieszyły się ogromną popularnością wśród uczestników, którzy trafili do nas z różnych placówek edukacji specjalnej. Rezultatem pracy młodzieży na zajęciach było przygotowanie spektaklu teatralnego pn. „Opowieść o stworzeniu świata” oraz zaprezentowanie układów tanecznych w stylu salsy i tańca disco. Warto podkreślić, że za przygotowane przedstawienie uczestnicy naszych zajęć otrzymali wyróżnienie w tegorocznym Przeglądzie Teatrów Szkolnych.
Projekty, takie jak „Animacyjny Klub Terapeutyczny-Przyszedłem” są formą przeciwdziałania marginalizacji osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin w zakresie działań społeczno-obywatelskich i terapeutycznych oraz szansą na ich integrację ze środowiskiem.
Magdalena Byzdra
Koordynator projektu „AKT Przyszedłem”
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
Koło w Elblągu
Źródło: PSOUU Elbląg