Od 20 maja 2016 r. działają nowe zasady ewidencji stowarzyszeń zwykłych. Nowy jest też sam kształt tych podmiotów – stowarzyszenia zwykłe, dzięki ułomnej osobowości prawnej, mogą np. ubiegać się o dotacje. Zobacz, jak wygląda proces zakładania stowarzyszenia zwykłego w Warszawie.
Władze stolicy ulokowały ewidencję stowarzyszeń zwykłych w Biurze Administracji i Spraw Obywatelskich. Przygotowały formularze wniosków wraz z innymi wymaganymi dokumentami, co powinno uprościć zakładanie stowarzyszeń. Z założenia powołanie do życia stowarzyszenia zwykłego ma być szybkie i proste. Urząd powinien dać nam odpowiedź w tydzień. Zachęca, żeby przed składaniem wniosków konsultować ewentualne wątpliwości. Ale po kolei.
Nowelizacja: krótkie przypomnienie. Ułomna osobowość prawna
Stowarzyszenie zwykłe. Sprawdź, co się zmieni! [infografika]
Nowe stowarzyszenia zwykłe tzn. stowarzyszenia powstałe po 20 maja 2016 r. od początku korzystają z dobrodziejstw zmiany w ustawie Prawo o stowarzyszeniach. Stare stowarzyszenia zwykłe (chodzi o stowarzyszenia, które utworzono wcześniej, w oparciu o przepisy sprzed nowelizacji) muszą najpierw uzyskać wpis do nowej ewidencji – "przerejestrować się".
Kto zakłada stowarzyszenie zwykłe
Założenie stowarzyszenia zwykłego jest prostsze niż utworzenie stowarzyszenia zarejestrowanego w KRS. Do założenia stowarzyszenia zwykłego wystarczą trzy osoby. Stowarzyszenie może być zorganizowane w sposób możliwie prosty – wtedy reprezentuje je przedstawiciel. Może też zdecydować się na trudniejszy wariant: powołać do życia zarząd, a także organ kontroli wewnętrznej.
- nazwie
- celu lub celach i środkach działania
- terenie działania i siedzibie
- sposobie nabycia i utraty członkostwa
- zasadach wyboru przedstawiciela lub zarządu
- zasadach zmiany regulaminu
- zasadach rozwiązania stowarzyszenia zwykłego
Czym różni się stowarzyszenie rejestrowe od zwykłego [infografika]
Zgłaszając stowarzyszenie do ewidencji stowarzyszeń zwykłych będziemy musieli złożyć regulamin jako jeden z obowiązkowych załączników do wniosku. Załączamy również protokół z zebrania oraz listę założycieli.
Więcej o tworzeniu stowarzyszenia zwykłego w PORADNIK.NGO.PL
Nowa ewidencja stowarzyszeń zwykłych
Żeby korzystać z możliwości, jakie stwarza Prawo o stowarzyszeniach po nowelizacji, trzeba spełnić pewien warunek. Tym warunkiem jest znalezienie się stowarzyszenia zwykłego w nowej ewidencji stowarzyszeń zwykłych. Do ewidencji zgłasza się nowo utworzone stowarzyszenie zwykłe oraz stowarzyszenie zwykłe, które działało przed 20 maja 2016 r. i chce korzystać z nowych możliwości.
Po 20 maja zasady prowadzenia ewidencji stowarzyszeń zwykłych zostały ujednolicone. Opisano je w ustawie – prawo o stowarzyszeniach (w art. 40 a i b) oraz w rozporządzeniu.
Stowarzyszenie zwykłe - gdzie w Warszawie?
Biuro przygotowało formularze wniosków, chcąc ułatwić zakładającym stowarzyszenia zwykłe dokonanie wpisu do ewidencji. Formularze zawierają nie tylko treść wniosku (wniosek o wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych), ale również:
- Propozycję regulaminu
- Protokół z Zebrania Założycielskiego Stowarzyszenia
- Listę Członków Założycieli Stowarzyszenia Zwykłego
Pomocne będą szczególnie szablony regulaminu i protokołu. Oczywiście założyciele będą musieli wypełnić je treścią, jednak dostają gotowy szkielet zawierający obowiązkowe i przydatne elementy tych dokumentów.
Co więcej, przygotowane wnioski (także regulaminy i protokoły) dotyczą trzech możliwych w stowarzyszeniu zwykłym sytuacji. Sytuacji, kiedy założyciele decydując się na wybranie do reprezentowania stowarzyszenia pełnomocnika, kiedy zamiast pełnomocnika reprezentował będzie ich zarząd, oraz jeśli poza zarządem chcą mieć w stowarzyszeniu organ kontroli wewnętrznej. Wybór zarządu i komisji rewizyjnej (organ kontroli zewnętrznej) powiązany jest z dodatkowymi zapisami w regulaminie – propozycje tych zapisów znalazły się w dokumentach przygotowanych w Warszawie.
Trzeba pamiętać, że od wybranej opcji – tego czy stowarzyszenie zwykłe będzie reprezentował pełnomocnik czy zarząd – zależy również to, kto podpisuje dokumenty składane w urzędzie. Wniosek o wpis do ewidencji podpisywany będzie bądź przez przedstawiciela, bądź przez WSZYSTKICH członków zarządu. Tu również przygotowane przez warszawski urząd wzory zawierają stosowną podpowiedź i wybierając odpowiedni zestaw nie powinniśmy mieć wątpliwości, czyje podpisy zebrać.
Skorzystaj z wniosków przygotowanych przez urząd
Jak szybko zostajemy stowarzyszeniem zwykłym?
Stowarzyszenie zwykłe powstaje i może rozpocząć działalność z chwilą wpisu do ewidencji (art. 40a ust. 1 ustawy - Prawo o stowarzyszeniach). Wpis powinien zostać dokonany przez urząd w terminie 7 dni od wpływu wniosku.
Sprawa potrwa dłużej jeśli wniosek będzie zawierał braki, wymagające uzupełnienia. Dlatego Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich zachęca do kontaktów; "przed złożeniem dokumentów istnieje możliwość ich skonsultowania by uniknąć zbędnego wzywania do ich poprawienia".
phetmanek@um.warszawa.pl
tel. 22 443 29 14
jwesolowska@um.warszawa.pl
tel. 22 443 29 15
pborkowski@um.warszawa.pl
tel. 22 443 29 16
wrutkowska@um.warszawa.pl
tel. 22 443 29 18
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23