Powiat policki, Fundacja „Zdążyć z miłością” z Koszalina, Monika Skrzetuska - założycielka Fundacji resocjalizacji i readaptacji społecznej „Tulipan” oraz firma CS Polska to tegoroczni laureaci konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Lider Ekonomii Społecznej”. Zwycięzców poznaliśmy w poniedziałek, 5 grudnia 2016 r. podczas konferencji „Rola samorządu w rozwoju ekonomii społecznej”. Wręczono także znaki „Zakup Prospołeczny”.
Konkurs „Lider Ekonomii Społecznej” organizowany jest już po raz czwarty i ma na celu nagrodzenie tych osób i podmiotów, które najefektywniej w swojej działalności propagują ideę ekonomii społecznej – pomagają stanąć na nogi bezrobotnym, wspierają niepełnosprawnych, aktywizują małe społeczności, świadczą usługi pożytku publicznego.
– Bardzo się cieszę, że lokalny rynek pracy rozwija się. Udaje nam się wyprzedzać kolejne regiony i stwarzać coraz lepszą ofertę. Wiemy też doskonale o tym, że powrót osób na rynek pracy, które długo nie pracowały jest bardzo trudny. Mamy jednak dobre doświadczenia z rozwijającą się od 10 lat ekonomią społeczną. Doświadczenia te z jednej strony obserwujemy, a z drugiej wspieramy głównie poprzez działalność Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej – mówił podczas wręczenia statuetek marszałek Olgierd Geblewicz.
Konkurs rozstrzygany jest czterech w kategoriach: „Samorząd przyjazny ekonomii społecznej”, „Podmiot ekonomii społecznej”, „Animator ekonomii społecznej” (osoba fizyczna) oraz po raz pierwszy „Przyjaciel ekonomii społecznej” (podmiot prywatny). Ta ostatnia kategoria została wprowadzona na wniosek zachodniopomorskiego środowiska ES.
Powiat Policki stawia na ekonomię społeczną
Powiat policki tytułem „Samorządu przyjaznego ekonomii społecznej” został doceniony za wieloletnie działania w zakresie ES, w tym za prowadzenie inkubatora. W roku 2014 władze powiatu użyczyły budynki Stowarzyszeniu „SOS dla Rodziny” na prowadzenie Centrum Integracji Społecznej. Dzięki temu powstała restauracja i hotel, prowadzone w ramach zajęć reintegracji zawodowej.
Wspierają samotne i bezdomne matki
„Podmiotem ekonomii społecznej” została Fundacja „Zdążyć z miłością”, która powstała w roku 2014 w Koszalinie z myślą o tworzeniu mieszkań chronionych dla samotnych, bezdomnych matek z małoletnimi dziećmi. W swojej działalności obejmują wsparciem także osoby niepełnosprawne i w wieku emerytalnym. Propagują ideę wolontariatu. Organizacja na remonty lokali otrzymanych m.in. od władz Koszalina, pozyskuje sponsorów i darczyńców, organizując imprezy, zbiórki publiczne czy koncerty charytatywne w Filharmonii Koszalińskiej. A te odbyły się z udziałem Haliny Mlynkovej czy Grzegorza Turnaua. Fundacja otrzymała w roku 2015 nagrodę Lider NGO za projekt pierwszego mieszkania chronionego, a w roku 2016 nagrodę Koszaliński Orzeł.
Równoległe wyróżnienia w tej kategorii przyznano dwóm podmiotom. Doceniono Koszalińskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym, które oprócz działań terapeutycznych swoim podopiecznym, organizuje także spotkania integracyjne, wyjazdy oraz wspiera rodziny swoich podopiecznych. Drugie wyróżnienie trafiło do spółdzielni socjalnej Promocjone.com. To podmiot założony przez osoby bezrobotne oraz z niepełnosprawnością, który zajmuje się promocją ES. Można ich spotkać na wielu targach i imprezach okolicznościowych w regionie.
Animatorka, która walczy o każdego człowieka
„Animatorem ekonomii społecznej” została Monika Skrzetuska, założycielka pierwszej w województwie zachodniopomorskim Fundacji resocjalizacji i readaptacji społecznej „Tulipan”. Misją organizacji jest pomoc skazanym i ich rodzinom w powrocie do normalnego życia. Pani Monika przez współpracowników odbierana jest jako osoba, która walczy o każdego człowieka, i dla której praca jest pasją.
W tej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia: Annie Pawłowskiej, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej „Iskierka” oraz Michałowi Smoleniowi, twórcy społecznej kuchni i instruktorowi zawodu grupy gastronomiczno-hotelarskiej w Centrum Integracji Społecznej „SOS”.
Liczy się dobra atmosfera w pracy
„Przyjacielem ekonomii społecznej” uznano firmę CS Polska (międzynarodowy koncern zajmujący m.in. systemem zabezpieczenia ścian, drzwi i narożników), która współpracuje ze Spółdzielnią Socjalną „Miedwie”. Podmiotowi ES powierzyła opiekę nad swoją siedzibą. Kapituła konkursowa doceniła otwartość przedsiębiorców na pracowników spółdzielni oraz stworzenie przyjaznej atmosfery pracy. –Pracując dla tej firmy mieliśmy przyjemność poznać kulturę pracy, nasza praca była doceniana, czuliśmy, że możemy się rozwijać, bez niej – nie moglibyśmy sprawnie funkcjonować – mówią o pracy dla firmy przedstawiciele spółdzielni „Miedwie”.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała firma MW Consulting Michał Wasylko, która w roku 2013 podjęła współpracę z Centrum Integracji Społecznej „SOS” w Szczecinie. Podmioty te wspólnie zrealizowały projekt szkoleniowy dla blisko 1000 osób i pracują nad kolejnymi działaniami. Firma korzysta też usług gastronomicznych i hotelarskich centrum „SOS”.
Źródło: Ekonomia Społeczna