"Zabawki Wielkiego Brata", czyli krótki przewodnik po narzędziach kontroli obywateli
Na każdym kroku państwo zbiera informacje o nas i je analizuje. Robi to, by nami zarządzać, wykrywać nadużycia czy też dbać o bezpieczeństwo. Można o tym przeczytać w nowej publikacji Fundacji Panoptykon – teraz w wersji elektronicznej.
Na każdym kroku państwo zbiera informacje o nas i je analizuje. Robi to, by nami zarządzać, wykrywać nadużycia czy też dbać o bezpieczeństwo. Instytucje publiczne wykorzystują w tym celu rozmaite narzędzia – od kamer monitoringu wizyjnego przez karty miejskie po programy do analizowania sieci pod kątem słów kluczowych czy śledzenia aktywności pracowników w sieci. Jakie instytucje korzystają z narzędzi nadzorczych, czy są to tylko służby czy też władze samorządowe? Jakie informacje o obywatelach zbierają i co z nimi robią? Czy dzielą się nimi z innymi podmiotami? Jakie kwoty z kieszeni podatnika przeznaczają na zakup i utrzymanie takich urządzeń?
Na te pytania poszukiwaliśmy odpowiedzi podczas realizacji projektu „Państwo a biznes nadzoru. Monitoring praktyk instytucji publicznych”. Gromadziliśmy i analizowaliśmy dane dotyczące wykorzystywania przez instytucje publiczne różnych narzędzi – sprzętu i oprogramowania – do zbierania informacji o obywatelach, zarządzania nimi czy wykrywania rozmaitych nadużyć po to, by stworzyć swoistą mapę narzędzi nadzorczych w Polsce.
Odpowiedzi zebraliśmy w przewodniku pt. „Zabawki Wielkiego Brata”. Od dziś na naszej stronie internetowej dostępna jest jego wersja elektroniczna:
Źródło: Fundacja Panoptykon