„Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji” na spotkaniach PFON
7 września odbyły się w Warszawie, a 14 września w Gdańsku - dwie z trzech konferencji szkoleniowych Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych, które mają na celu poszerzenie wiedzy na temat Konwencji ONZ. Kolejne spotkanie planowane jest w Poznaniu 21 września.
W 2009 roku kampania informacyjna Komisji Europejskiej „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji” objęła patronatem i wsparła Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych (PFON), które działa na rzecz zwiększania świadomości praw osób niepełnosprawnych i sposobów ich dochodzenia. Od 2008 roku PFON promuje wiedzę na temat Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych i jej postanowień w środowiskach lokalnych, wśród władz samorządowych oraz pracowników i pracowniczek lokalnych instytucji i organizacji realizujących działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Konwencja przewiduje m.in. zobowiązanie się państwa do usunięcia barier, wspierania edukacji włączającej i integracji osób niepełnosprawnych tak, aby umożliwić im osobistą niezależność, zapobiegać ich wykluczeniu społecznemu i sprzyjać pełnemu wykorzystaniu ich praw oraz możliwości. W dokumencie zawarto prawa osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach życia m.in. takich jak: prawa obywatelskie, dostępność, włączenie społeczne, edukacja, zdrowie, zatrudnienie i zabezpieczenie społeczne. Do sierpnia 2009 roku Konwencję ratyfikowało 65 państw członkowskich, jednak nie ma w tej grupie Polski.
Kampania „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji” wspiera PFON przy organizacji spotkań w ramach projektu „Mamy naszą Konwencję!”. Zaplanowano trzy spotkania z liderami i liderkami środowisk zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. Na każdym ze spotkań 25 liderów i liderek poszerzy swoją wiedzę na temat uregulowań prawnych Konwencji. Osoby te będą następnie organizować spotkania i akcje informacyjne w swoich lokalnych społecznościach. Pierwsze szkolenie odbyło się 7 września w Warszawie, kolejne 14 września w Gdańsku, a ostatnie przewidziane jest na 21 września w Poznaniu. Rozpowszechniając informacje na temat Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, organizatorzy akcji chcą przyczynić się do tego, aby jej postanowienia zaczęły obowiązywać również w Polsce.
Znajomość Konwencji jest bardzo niska w Polsce. Nie są świadomi jej fundamentalnego znaczenia nie tylko przedstawiciele władz, czy instytucji zajmujących się tą dziedziną, ale również same osoby niepełnosprawne, nawet te zrzeszone w organizacjach pozarządowych, a więc – aktywne, działające na rzecz środowiska - podkreśla Barbara Abramowska, koordynatorka projektu „Mamy naszą Konwencję!” Ratyfikacja Konwencji przez Państwo Polskie wprowadzi jej postanowienia bezpośrednio do systemu prawnego naszego państwa, dając tym samym możliwość powoływania się na te przepisy w przypadkach dyskryminowania osób niepełnosprawnych, łamania ich praw. Może w związku z tym rząd nie śpieszy się z przygotowaniem ustawy ratyfikującej Konwencję… Ponadto, w 2007 roku przedstawicielka rządu, ówczesna Minister Pracy i Polityki Społecznej Anna Kalata podpisując Konwencję, nie podpisała Protokołu Fakultatywnego, który określa tryb skarżenia się niepełnosprawnych obywateli do międzynarodowego organu, jakim jest Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych.
Kampania „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji” jest prowadzona we wszystkich 27 państwach członkowskich UE. Zainaugurowana przez Komisję Europejską akcja ma na celu informowanie ludzi o ich prawach i obowiązkach wynikających z przyjętych w całej UE przepisów wymierzonych przeciwko dyskryminacji. W tym roku, by zwiększyć świadomość o wszelkich przejawach dyskryminacji oraz promować wśród miejscowej ludności korzyści wynikające z różnorodności, będzie ona połączona z ponad 55 wydarzeniami w całej Europie. Współpraca kampanii „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji” z krajowymi wydarzeniami ma na celu wzmocnienie przekazu mówiącego, że dyskryminacja ze względu na pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek bądź orientację seksualną jest niezgodna z prawem. Identyfikację i wybór partnerstw z wydarzeniami krajowymi przeprowadzono w bliskiej współpracy Komisji Europejskiej z krajowymi organizacjami pozarządowymi, związkami zawodowymi, organizacjami równościowymi oraz podmiotami rządowymi, z których wiele weźmie udział w imprezach.
O kampanii „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji”
Od 2003 roku Dyrektoriat Generalny Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równych Szans prowadzi ogólnoeuropejską kampanię informacyjną dotyczącą zwalczania dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, wiek, niepełnosprawność bądź orientację seksualną. Celem kampanii „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji” jest informowanie ludzi o ich prawach wynikających z ustawodawstwa UE zwalczającego dyskryminację oraz promowanie zalet różnorodności w miejscu pracy, a także wskazywanie ofiarom dyskryminacji organizacji, z którymi mogą się skontaktować.
Aby kampania była skuteczna we wszystkich 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej, jest koordynowana za pomocą unikalnej struktury Krajowych Grup Roboczych, która łączy ekspertów w zakresie dyskryminacji z różnych sektorów oraz stowarzyszeń, głównie z organizacji pozarządowych, związków zawodowych, organizacji równościowych oraz podmiotów rządowych. Wiele działań przeprowadzanych w ramach kampanii organizowanych jest krajowo oraz lokalnie w każdym państwie członkowskim UE przy wsparciu na szczeblu europejskim. Wśród nich znajdują się między innymi partnerstwa z wydarzeniami lokalnymi, stosunki z mediami, produkcja i dystrybucja materiałów kampanijnych w 23 językach, organizacja Nagrody Dziennikarskiej oraz strona www.stop-discrimination.info.
Krajowy organ ds. równości:
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji
Członkowie Krajowej Grupy Roboczej:
- Stowarzyszenie Lambda Warszawa
- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji
- Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
- Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych
- Związek Zawodowy „Solidarność”
- Konfederacja Pracodawców Polskich
- Stowarzyszenie Amnesty International
- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
- Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ)
- Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
- Fundacja na Rzecz Kobiet Ja Kobieta
- Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP
- Muzułmański Związek Religijny w RP
- Stowarzyszenie Wspólnota Kazachska
- Stowarzyszenie Wschodnio-Zachodnia Sieć Współpracy Kobiet NEWW- Polska
- Towarzystwo Interwencji Kryzysowej
- Kościół Ewangelicko-Augsburski
- Liga Muzułmańska w RP
- Stowarzyszenie Romów w Polsce
- Konferencja Episkopatu w Polsce
- Żydowskie Stowarzyszenie B’nai B’rith w Rzeczypospolitej Polskiej
Źródło: PLEON