Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej (TMZZ) wraz z grupą nieformalną ALFA realizuje projekt „Kanikuła – ruszaj w drogę!”. Nadrzędnym celem projektu jest uwypuklenie walorów aktywności fizycznej połączonej z poznaniem nieznanych dotychczas szerzej okolic i zabytków Zalewa.
Celem pośrednim projektu jest też integracja międzypokoleniowa, zachęcenie całych rodzin do wspólnego i aktywnego spędzania wolnego czasu oraz wymiany doświadczeń i wiedzy historycznej. Działania adresowane są do szerokiej rzeszy odbiorców, którymi są mieszkańcy Zalewa i okolic. Projekt realizowany jest w formie czterech niezależnych wydarzeń – są nimi wycieczki archeologiczne i rajdy rowerowe. Jedno z działań zostało już zrealizowane – I Rodzinny Rajd Rowerowy „Podróż za jeden uśmiech – przywitanie lata nad jeziorem”. Była to zarazem wycieczka przyrodniczo-krajoznawcza wiodąca z Zalewa przez Sadławki, Bajdy, Gajdy, Witoszewo, Półwieś z metą nad jeziorem Ewingi w Zalewie koło muszli koncertowej. Organizatorzy zadbali również o rozrywkę uczestników (koncert muzyczny, ognisko, gry i zabawy dla najmłodszych).
Kolejny rajd „Rusz nie tylko głową, czyli perełki naszej gminy dla cyklistów” będzie połączony z zwiedzaniem okolicznych pałacyków i dworków z udziałem lokalnych miłośników historii. Wycieczka pn. „Legendy, kurhany, grodziska – ujawniamy tajemnice Ziemi Zalewskiej” odbędzie się z udziałem młodzieżowego koła historycznego z gimnazjum w Borecznie pod przewodnictwem profesjonalnych archeologów. Ostatnim wydarzeniem projektu będzie wycieczka piesza wiodąca z Jerzwałdu szlakiem koło kanału jeziora Twaruczek i Zdryńskiego do mokradeł Karpie. Przewodnikiem wycieczki będzie przyrodnik z Parku Pojezierza Iławskiego z Jerzwałdu. Wszystkie działania będą wypromowane plakatami rozwieszonymi na terenie gminy Zalewo.
Zaletą projektu jest jego otwartość i dostępność. Skorzystać mogą z niego dosłownie wszyscy, którzy tylko wyrażą chęć aktywnego spędzenia czasu. Rezultatem projektu będzie integracja dużych grup społeczeństwa – mieszkańców gminy i członków dwóch organizacji TMZZ i ALFA. Skumulowane wysiłki stowarzyszeń wzmocnią świadomość mieszkańców na temat trzeciego sektora i jego działalności.
Projekt realizowany dzięki dotacji otrzymanej w ramach Programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Lokalną Organizację Grantową Stowarzyszenie „Przystań” w Iławie.