Wolontariusze projektu „Zapytaj seniora” mówią o sobie, że są dobrymi sąsiadami zwracającymi uwagę na problemy innych seniorów. Zapraszamy! Grupa jest otwarta dla każdego, kto ma ukończone 60 lat, działa lub chce działać na rzecz osób starszych w swoim środowisku i chce poznać innych aktywnych seniorów. Chętni mogą napisać e-mail na adres: warszawa@malibracia.org.pl lub zadzwonić (22 635 13 64).
Kiedy w listopadzie 2013 roku zastanawialiśmy się jak zaangażować naszych wolontariuszy seniorów zapytaliśmy ich wprost, co chcieliby robić. Sami wskazali na to, że brakuje „na mieście” informacji o tym, co się dzieje w mieście i że nie ma klarownego pomysłu na to, jak te informacje w środowisku osób starszych dystrybuować – mówi koordynatorka grupy wolontariuszy-seniorów w Stowarzyszeniu „mali bracia Ubogich”, Joanna Jaworska. Wtedy wymyśliliśmy projekt, którego głównym celem było wzmocnienie przepływu informacji i pomaga naszym seniorom wyszukiwać informacje o skierowanej do nich ofercie. Stworzyliśmy "Mobilny punkt informacji dla seniorów" - zespół seniorów wolontariuszy przygotowanych do działań na rzecz reintegracji i aktywizacji oraz poprawy jakości życia mniej samodzielnych rówieśników.
Wolontariusze projektu „Zapytaj seniora” mówią o sobie, że są dobrymi sąsiadami zwracającymi uwagę na problemy innych seniorów.
Grupa jest otwarta dla każdego, kto ma ukończone 60 lat, działa lub chce działać na rzecz osób starszych w swoim środowisku i chce poznać innych aktywnych seniorów. Chętni mogą napisać e-mail na adres: warszawa@malibracia.org.pl lub zadzwonić (22 635 13 64)
Koordynatora grupy zachęca: W tym roku zaproponujemy im szkolenia, warsztaty, spotkania integracyjno - motywacyjne oraz podjęcie bieżących działań w ramach naszego Stowarzyszenia dotyczących: indywidulanych odwiedzin u osamotnionych osób starszych lub informowania innych seniorów o innych możliwościach ich wsparcia.
Uczestnicy projektu przekonają się jak wiele jest sposobów na docieranie do innych seniorów i zachęcanie ich do aktywności.
Jak podkreśla Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”: W Polsce osoby dojrzałe, powyżej 50 roku życia należą do grupy wiekowej najmniej aktywnej na polu społecznym. Są także jednymi z najmniej aktywnych w porównaniu z osobami w tym wieku zamieszkującymi inne kraje europejskie. Według badania Eurobarometr 2011 zaangażowanie w nieodpłatne i dobrowolne działania na rzecz organizacji charytatywnych i zajmujących się wolontariatem deklaruje 12% Polaków powyżej 55 roku życia. W całej Unii Europejskiej odsetek ten wynosi 27%..
Jest jednak światełko w tunelu. Badanie „Wolontariat seniorów w województwie mazowieckim” wykazało m.in. że obecnie przy 6% aktywnych wolontariuszy wśród seniorów, dodatkowe 24% zadeklarowało zarówno chęć, jak i możliwość zostania wolontariuszem.
I to jest olbrzymi potencjał, z którego chcemy skorzystać budując i wzmacniając grupę wolontariuszy-seniorów działających w obszarze naszego wolontariatu rówieśniczego - dodaje J. Mielczarek.
Projekt „Zapytaj seniora – wolontariat rówieśniczy w środowisku osób starszych” jest współfinansowany przez Urząd Miasta stołecznego Warszawy.