Organizowane przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Łazach XII Prezentacje WTZ były okazją do spotkania się osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domów Pomocy Społecznej, reprezentujących województwa: łódzkie, małopolskie i śląskie.
Była zabawa… Działo się, działo…
Organizowane przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne XII Prezentacje WTZ były okazją do spotkania się osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domów Pomocy Społecznej reprezentujących województwa: łódzkie, małopolskie i śląskie. Uczestników imprezy powitali przedstawiciele Zarządu CHSD, władz powiatowych i samorządowych. Występy artystyczne rozpoczęli gospodarze WTZ w Łazach przedstawieniem ” Cztery pory roku”, WTZ z Olkusza zaprezentowało układ taneczny do muzyki z filmu „Greace”, a WTZ w Będzinie układ z elementami tańca belgijskiego. DPS z Częstochowy przeniósł nas w klimat lat dwudziestych spektaklem „W starym kinie czyli perypetie miłosne pewnego Józka”, którego uzupełnieniem był występ WTZ w Kluczach „Lata 20-te, lata 30-te”. WTZ z Zawiercia poruszył publiczność inscenizacją „Dziewczyny” Bolesława Leśmiana, ogromne wrażenie na widowni wywarła nowa, barwna wersja „Skrzypka na dachu” w wykonaniu WTZ i DPS przy Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych „Nowa Zorza” w Łodzi. WTZ PSOUU z Chorzowa zaprezentował pokaz taneczny „Co mi w duszy gra”, pensjonariuszki DPS z Poraja zaśpiewały piosenki z lat 80 – tych „Stary, dobry rock”, zaś WTZ z Drzewicy porwał wszystkich do wspólnej zabawy swoją interpretacją piosenki zespołu Piersi „Bałcanica”. Placówki wystawiły również kiermasze z wyrobami rękodzielniczymi. Na XII Prezentacje przyjechały również warsztaty z Dąbrowy Górniczej, Wojsławic i Katowic, które sprawdziły się jako żywiołowa, roztańczona publiczność. Około 500 osób biorących udział w imprezie przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów.
Oprócz obejrzenia twórczości niepełnosprawnych artystów organizatorzy zaoferowali dodatkowe atrakcje: zwiedzanie ruin zamku w Ogrodzieńcu, parku miniatur oraz grodu na górze Birów, możliwość wstępu do Parku Wodnego „Jura”, pokaz ratownictwa medycznego i malowanie twarzy. Na zakończenie wystąpił lokalny zespół „Kapela Jurajska”.Pomoc w opiece nad przyjeżdżającymi grupami zagwarantowali wolontariusze z Zespołu Szkół nr 1 w Łazach oraz Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Starosta Powiatu Zawierciańskiego Krzysztof Wrona i Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. Wsparciem medialnym XII Prezentacje otoczyli: TVP Katowice, magazyn „Nasze sprawy” oraz miesięcznik Echa Łaz. Imprezę poprowadzili: redaktor Radia Katowice Gabriela Kaczyńska i student dziennikarstwa, bloger Dominik Łowicki.
Przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku, gdyby nie wsparcie organizacyjne Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach, Gminy Łazy, zaangażowanie pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej i Centrum Integracji Społecznej z Łaz i Żerkowic.
Dzięki wsparciu sponsorów uczestnicy imprezy mieli zapewnione wyżywienie, nagrody rzeczowe dla grup oraz drobne upominki wykonane przez uczestników WTZ Łazy.
Składamy wielkie podziękowania dla: