11. edycja Konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej rozstrzygnięta! [patronat ngo.pl]
Konkurs Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej to realizowana od 2011 roku inicjatywa, która ma na celu promocję małopolskich przedsiębiorstw społecznych, łączących z sukcesem działalność biznesową z ważnymi celami społecznymi.
Rozstrzygnięcie Konkursu tradycyjnie następuje podczas uroczystej gali, w obecności przedstawicieli samorządu Województwa Małopolskiego, samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych oraz instytucji otoczenia biznesu. Nie inaczej było w tym roku.
21 października w klimatycznych wnętrzach Fortu Kopca Kościuszki w Krakowie statuetka Małopolskiego Lidera Przedsiębiorczości Społecznej 2021 trafiła do firmy Społeczna 21 Sp. z o.o. non-profit. Przedsiębiorstwo to zostało wyróżnione za tworzenie miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami, za inwestowanie w rozwój pracowników oraz tworzenie dla nich dodatkowych przestrzeni aktywności społecznej i doskonalenia kompetencji zawodowych, za stałe poszukiwanie nowych możliwości rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o potencjały i marzenia pracowników z Zespołem Downa.
Dodatkowo, wyróżnienia w kategorii głównej Konkursu otrzymały:
- Fundacja Rozwoju Regionalnego Viribus Unitis za umiejętne dostosowywanie oferty do wymogów rynkowych oraz za wieloaspektowe, niezwykle aktywne działania na rzecz integracji osób niesłyszących;
- Rabczańska Spółdzielnia Socjalna Dziewięćsił za konsekwentny i efektywny rozwój przedsiębiorstwa społecznego opartego na zasadach spółdzielczych, którego filarem jest silny i solidarny zespół pracowniczy;
- Charity Polska – Fundacja Inicjatyw Lokalnych i Ekonomii Społecznej za aktywne promowanie osób z niepełnosprawnościami w środowisku pracy oraz za wykreowanie prekursorskiej formuły łączącej filantropię ze świadomą konsumpcją i zbudowanie firmy społecznej urzeczywistniającej w praktyce te wartości.
Do Charity Polska, po gorącej rywalizacji w plebiscycie internetowym, trafiła również tegoroczna Nagroda Publiczności.
Tytuł Małopolskiego Lidera Przedsiębiorczości Społecznej w kategorii Debiut Roku – za stworzenie oferty będącej trafną odpowiedzią na lokalne potrzeby, za czynną obecność w życiu społeczności oraz poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w ramach prowadzonej działalności – otrzymała natomiast Spółdzielnia Socjalna „Przedszkolaki to My” z Chełmca.
Sektor ekonomii społecznej to nie tylko przedsiębiorstwa społeczne, to także jednostki reintegracyjne, takie jak centra i kluby integracji społecznej czy warsztaty terapii zajęciowej oraz zakłady aktywności zawodowej, których zadaniem jest wspieranie osób w trudnej sytuacji na rynku pracy w ich drodze do zatrudnienia i samodzielności. W 2021 r. wyróżnienie w kategorii Podmiot Reintegracyjny Roku otrzymał działający w krakowskiej Nowej Hucie Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Gaudium et Spes. Został on nagrodzony za innowacyjne podejście do zadań w zakresie reintegracji społeczno-zawodowej oraz promowanie wizerunku osób z niepełnosprawnościami w środowisku pracy poprzez zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej.
Kapituła Konkursu, wzorem poprzednich lat, zwróciła uwagę również na otoczenie sektora ekonomii społecznej, biznesowe i instytucjonalne, sprzyjające rozwojowi ekonomii społecznej. Za liczne inicjatywy w społeczności lokalnej zbliżające ludzi i pokazujące międzyludzką solidarność oraz za kreowanie przyjaznej przestrzeni dla sprzedaży produktów i promocji działalności podmiotów ekonomii społecznej tytuł Samorządu Przyjaznego Ekonomii Społecznej otrzymała Gmina Wielka Wieś. Wyróżnienie dla firmy komercyjnej wraz z tytułem Biznes Przyjazny Ekonomii Społecznej trafiło z kolei do spółki Frytki Belgijskie w Krakowie Łukasz Wilk i Mateusz Szpak Sp. j. za konsekwentne zaangażowanie w rozwój przedsiębiorstwa społecznego zatrudniającego osoby z Zespołem Downa - za wsparcie finansowe i doradcze oraz niezachwianą wiarę w sukces tego przedsięwzięcia.
To nie wszystko. W tym roku Konkurs Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej przewidział również możliwość nagrodzenia inicjatywy przyczyniającej się do rozwoju idei przedsiębiorczości społecznej w województwie małopolskim. Kapituła Konkursu zwróciła uwagę na takie przedsięwzięcia jak:
- Akcja pomocy mieszkańcom Krakowa w trudnej sytuacji w trakcie pandemii pn. „Podaruj obiad z Cogito najbardziej potrzebującym”, polegająca na dostawie bezpłatnych ciepłych posiłków przygotowanych przez pracowników ZAZ Pensjonat i Restauracja „U Pana Cogito” w oparciu o zbiórkę publiczną;
- Partnerstwo „wESpół wspieramy ekonomię społeczną” (UBS Businsess Solutions Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Zabierzowie, Fundacja Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie) realizujące program grantowy, którego celem było wsparcie adaptacji podmiotów ekonomii społecznej do zmienionej wskutek epidemii sytuacji społecznej i rynkowej;
- Spółdzielnia Uczniowska „Szarotka” prowadzona przez uczniów Zespołu Szkół im. Bł. Ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie w formule sklepiku szkolnego z artykułami spożywczymi.
Warto na koniec wspomnieć, że sam Konkurs Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej jest wyjątkową inicjatywą łączącą osoby i organizacje z różnych sektorów wspierające ekonomię społeczną. Inicjatorem i organizatorem Konkursu jest Województwo Małopolskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Konkurs realizowany jest na platformie Małopolskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Dzięki współpracy z Partnerami Strategicznymi: Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Tauron Sprzedaż Sp. z o.o., UBS Business Solutions Poland sp. z o.o., Agencją Rozwoju Małopolski Zachodniej S.A. oraz Krakowskim Parkiem Technologicznym Sp. z o.o. Laureaci Konkursu otrzymali nagrody finansowe oraz rzeczowe o łącznej wartości 45 000 zł! W tegorocznej edycji nie zabrakło również wieloletnich partnerów tego przedsięwzięcia takich jak: Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej, Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Loża Małopolska Business Centre Club. Opieką medialną Konkurs objęli: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski oraz ngo.pl. Patronat Honorowy nad Konkursem sprawował Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.