Wzmocnij swoją organizację! Mastermind w organizacjach obywatelskich
Problemy liderów to problemy organizacji. Osoby zarządcze zmagają się z różnymi trudnościami – zmiany kadrowe, brak możliwości wykorzystania szans biznesowych, brak perspektyw i wizji, zwątpienie w sens pracy, nieumiejętność wdrożenia wiedzy szkoleniowej, zarządzanie bez pomysłu czy marnowanie potencjału. Ludzie trzeciego sektora, podobnie jak firmy komercyjne borykają się z przeszkodami, które można określić wspólnie „problemami efektywności”.
Trzeci sektor zmaga się z problemem dostępu do wiedzy specjalistycznej oraz wysoko płatnych usług wspierających biznes. Jednocześnie w ostatnich latach obserwuje się profesjonalizację działań organizacji obywatelskich. Mimo to często liderzy odczuwają brak wsparcia w podejmowaniu kluczowych decyzji z punktu widzenia rozwoju organizacji czy zachwiany work-life balance. Nieobce w sektorze są również objawy wypalenia zawodowego czy słabnącego zapału do realizacji działań społecznych.
Problemy liderów NGO
Liderzy organizacji pozarządowych zmagają się z trudnościami z obszaru kompetencji i emocji. Według badań przeprowadzonych przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w listopadzie 2023 wśród liderów organizacji obywatelskich w województwie śląskim:
- 66% badanych boryka się z permanentnym brakiem czasu, nie równoważy życia zawodowego i prywatnego poświęcając się pracy, jest zniechęconych, bez motywacji i potrzebnej inspiracji, z czego połowa wprost deklaruje wypalenie zawodowe,
- 44% odczuwa osamotnienie w trudnościach, podejmowaniu decyzji, wyznaczaniu kierunku dla zespołu,
- 47% wykazuje potrzebę korzystania z wiedzy specjalistycznej, fachowej i deklaruje potrzebę uzyskania wiedzy praktycznej, użytecznej, dostosowanej do swoich potrzeb,
- 56% oraz 63% menadżerów i właścicieli (odpowiednio) boryka się z problemami w obszarze marketingu i pozyskiwania środków.
Efektywny mastermind jako rozwiązanie dla liderów
Branżowe grupy mastermind to rozwiązanie, które odpowiada za zwiększenie efektywności organizacji. Procesowi przewodniczy doświadczony facylitator. Sama idea mastermind w trzecim sektorze polega na porozumieniu i współpracy liderów, którzy dla usprawnienia procesów zarządzania regularnie spotykają się zdalnie w celu udzielania sobie wsparcia w oparciu o zbiorową wiedzę.
Uczestnicy wchodzą w podwójną rolę: uczą innych, dzieląc się swoim doświadczeniem i uczą się od innych, gdy mogą skorzystać z wiedzy i doświadczeń pozostałych osób. Członkowie grup korzystają dodatkowo z:
- indywidualnych konsultacji z ekspertami z sektora komercyjnego;
- grupowych superwizji – wewnętrznych spotkań grupy połączonych z prezentacją swoich zasobów/usług/produktów.
Wspólna przestrzeń do edukacji
Najważniejszym założeniem dla modelu Mastermind w NGO jest przeprowadzanie regularnych spotkań. Pięcioosobowe grupy dobierane są w taki sposób, aby wywodziły się z tej samej branży, ale organizacje nie stanowiły dla siebie bezpośredniej konkurencji. Grupy mastermind charakteryzują się tym, że:
- uczestnicy samodzielnie wskazują temat spotkań grup mastermind i trudności, z którymi chcą sobie poradzić;
- bazują na wiedzy i doświadczeniach swoich członków;
- posiadają dostęp do ekspertów zewnętrznych;
- nad efektywnością grupy czuwa facylitator;
- członkowie branżowych grup mastermind są odpowiedzialni za proces, ale każdy indywidualnie odpowiada za wypracowane efekty.
Atrakcyjne spotkania grupowe
Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS zaprasza do udziału w projekcie „Mastermind – wzmocnienie kompetencji organizacji obywatelskich”.
- Otwieramy rekrutację dla 30 organizacji branżowych sektora pozarządowego w województwie śląskim!
- Projekt kierowany jest do liderów/osób zarządczych organizacji obywatelskich.
- Liczba miejsca ograniczona – w 2024 roku zostaną uruchomione 3 grupy branżowe po 5 uczestników (łącznie tylko 15 liderów z województwa śląskiego).
Grupa mastermind polega na darmowych i regularnych spotkaniach branżowych (np. grupa gastronomiczna, beauty, sport itp.). Branżowe grupy mastermind będą realizowane w trybie online.
Efektem udziału w grupach mastermind będzie poprawa procesów zarządzania organizacją, zwinne rozwiązywanie problemów oraz rozwój w oparciu o zbiorową wiedzę.
Kontakt
Sebastian Garbacz, nr tel. tel.: 32 739-55-12 w. 14
Bożena Wiesiołek-Mrowiec, nr tel. 32 739-55-12 w. 10
e-mail: mastermind@cris.org.pl
Zapraszamy do udziału! Link do zapisu do grupy mastermind.
Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030