Wypalenie zawodowe w NGO – jak odzyskać pasję i motywację do tego, by pomagać innym?
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień NGO. Z tej okazji Pomagam.pl – serwis do zakładania darmowych zbiórek oraz Doing Good – serwis z impactowymi ofertami pracy, które na co dzień współpracują z pracownikami organizacji pozarządowych, udostępniają webinar zorganizowany z myślą o wsparciu dobrostanu osób zaangażowanych w pracę w trzecim sektorze. Gościem webinaru jest dr Anna Kieszkowska-Grudny, prezeska i współzałożycielka Minds of Hope | Instytut BezStresu.
Pracownicy NGO zagrożeni wypaleniem zawodowym
Praca w organizacjach pozarządowych daje poczucie misji i celu, ale jednocześnie wiąże się z licznymi wyzwaniami, którym towarzyszą zmęczenie i stres. A one z kolei mogą prowadzić do wypalenia zawodowego, do którego przyznaje się blisko połowa pracowników NGO. Dlatego z okazji Światowego Dnia Organizacji Pozarządowych Pomagam.pl oraz Doing Good poruszają kwestie związane z tym, jak zapobiegać i jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym będąc pracownikiem lub wolontariuszem organizacji pozarządowej.
Instytut BezStresu
Gościem webinaru zatytułowanego „Wypalenie zawodowe – jak odzyskać pasję i motywację do tego, by pomagać innym?” jest dr Anna Kieszkowska-Grudny, prezeska i współzałożycielka Minds of Hope | Instytut BezStresu, psycholożka kliniczna, neuropsycholożka i psychoterapeutka, coachka i mentorka, trenerka. Pierwsza w Europie specjalistka z certyfikatem The American Institute of Stress w zakresie kompleksowej diagnozy i terapii skutków stresu.
Podczas webinaru poruszamy m.in. kwestie:
- czym jest wypalenie zawodowe i jak je rozpoznać?
- jakie są etapy wypalenia i po jakich syndromach rozpoznać, który etap nas dotyczy?
- jakie są strategie pomocy i samopomocy dla osoby doświadczającej wypalenia zawodowego?
- co warto zmienić w swoim stylu życia i pracy, żeby były dla nas wspierające, a nie obciążające?
Dr Anna Kieszkowska-Grudny omawia podczas webinaru 12 prostych sposobów na to, jak sobie pomóc, gdy czujemy, że zaczynamy wypalać się w pracy. Oto ich lista:
- Zadbaj o sen.
- Włącz aktywność fizyczną w rozkład swojego dnia. Choćby drobną. Liczy się każde 5 minut!
- Rób mikroprzerwy w pracy zamiast ciągnąć spotkanie za spotkaniem. Tu też liczy się każde 5 minut!
- Dbaj o stan swojego zdrowia.
- Praktykuj uważność.
- Wróć do swojej pasji. Rób regularnie to, co lubisz, co cię odpręża.
- Praktykuj asertywność, aby stawiać zdrowe granice.
- Otaczaj się życzliwymi ci ludźmi zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym.
- Priorytetyzuj zadania i świadomie zarządzaj swoim czasem.
- Ćwicz umiejętność delegowania zadań.
- Zwróć uwagę, czy służy ci w pracy przestrzeń wokół. Może czas coś zmienić?
- Sięgaj po wsparcie, gdy tego potrzebujesz. Sięganie po pomoc to jedna z kluczowych kompetencji, która buduje naszą odporność psychiczną.
Webinar zatytułowany „Wypalenie zawodowe: Jak odzyskać pasję i motywację do tego, by pomagać innym?” jest dostępny bezpłatnie pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Bu3hl7cxDsU.
Źródło: Pomagam.pl