Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Możliwości korzystania z lokali należących do miasta dla organizacji pozarządowych są coraz szersze. Co się zmieniło od zeszłego roku?
Klara Sołtan-Kościelecka, warszawa.ngo.pl: – Czy warszawskie organizacje pozarządowe są zainteresowane wynajmem lokali z zasobów miasta?
Agata Dąbrowska, naczelniczka Wydziału Lokali Użytkowych Biura Polityki Lokalowej w Warszawie: – Jak najbardziej. Liczba organizacji pozarządowych wynajmujących lokale od miasta w Warszawie rośnie z roku na rok. W 2013 r. na zasadach preferencyjnych wynajętych było 747 lokali. Jest to więcej o 134 lokale, w stosunku do roku 2007.
Wszystkie te lokale udostępniane są na zasadach preferencyjnych? Co to oznacza?
A.D.: – Tak, w każdym z tych przypadków skorzystano z możliwości najmu na zasadach preferencyjnych, tzn. bez konieczności startowania w konkursie ofert lub przetargu oraz z obniżoną stawką czynszu. Jeśli chodzi o wysokość stawek, to są one niskie, ale różne w zależności od dzielnic. Średnia stawka wynosi 11,20 zł za metr kwadratowy. Najdrożej jest w Śródmieściu – średnia – 15 zł za metr, ale w innych dzielnicach średnie stawki wynoszą mniej np. 5,50 (Mokotów), 9,50 (Praga Północ). Najniższe średnie stawki kształtują się w granicach 2-4 zł/m2. Każda z tych kwot jest jednak wielokrotnie niższa od tego, co dyktuje rynek.
Od niedawna organizacje pozarządowe wynajmujące lokale od miasta, mogą część ich powierzchni podnajmować innym podmiotom. Korzystają z tego?
A.D.: – Do wiosny 2014 r. nie było takiej możliwości. Organizacje wynajmujące lokale na zasadach preferencyjnych nie mogły ich podnajmować. Obecnie, jeśli chcą to zrobić, powinny złożyć wniosek do odpowiedniego ZGN-u. Zasada jest taka, że w przypadku podnajmu na rzecz innej organizacji czynsz za tak udostępnianą powierzchnię wzrasta o 50% (pamiętajmy, że odnosimy się tu do bazowych stawek, które są preferencyjne). W uzasadnionych przypadkach, za zgodą Prezydenta m.st. Warszawy można z tej podwyżki zrezygnować. Jedna z organizacji warszawskich już uzyskała taką zgodę, inny wniosek jest obecnie rozpatrywany. Jeszcze inna organizacja korzysta już z możliwości podnajmu swoich pomieszczeń, jednak nie wnioskowała o obniżenie czynszu. Dodam jeszcze, że podnajmować lokale można innym organizacjom, ale także i firmom. W tym drugim przypadku stosowane są oczywiście stawki rynkowe. Jak widać, na razie bardzo niewiele organizacji pozarządowych zdecydowało się podnajmować swoje pomieszczenia. Zapewne dlatego, że jest to rozwiązanie wciąż nowe. Co ważne jednak, nie słyszałam, aby jakikolwiek wniosek w tej sprawie został odrzucony. Decyzje w tych kwestiach podejmują zarządy poszczególnych dzielnic.
Pod koniec maja zeszłego roku weszło w życie zarządzenie dotyczące najmu krótkotrwałego. Proszę przybliżyć, o co tu chodzi?
A.D.: – Jak sama nazwa wskazuje, jest to rozwiązanie, z którego zainteresowani mogą skorzystać doraźnie, nie na stałą działalność. W ramach tego rozwiązania lokale można wynająć na miesiąc, jeśli mówimy o ciągłym czasie najmu i na trzy miesiące – w poszczególne dni tygodnia. Warto powiedzieć, że zanim wprowadzono takie rozwiązanie prawne, zasady, o których mówię, funkcjonowały już w jednej z dzielnic (Śródmieście). To potwierdza, iż takie rozwiązanie jest potrzebne, dyktowane przez praktykę. Zarządzenie prezydent stolicy, obejmujące wszystkie dzielnice, wprowadzono w życie, wychodząc naprzeciw m.in. wnioskom organizacji i środowisk kulturalnych.
Skoro tak, to rozumiem, że są one tym rozwiązaniem bardzo zainteresowane? Ile organizacji już z niego skorzystało?
A.D.: – Po pierwsze, chcę podkreślić, że z możliwości najmu krótkotrwałego może skorzystać każdy, a zatem firmy, osoby fizyczne, nie tylko NGO-sy. Stołeczny ratusz prowadzi w poszczególnych dzielnicach sondy, jak działa to rozwiązanie. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się na Mokotowie, gdzie odnotowaliśmy już ponad 100 krótkotrwałych udostępnień. Tutaj, na jarmarki ekologiczne wynajmowane są boksy handlowe i lokale usługowe. Korzystają z tego małe rodzinne firmy, małe gospodarstwa rolnicze produkujące ekologiczną żywność. W Śródmieściu z możliwości krótkotrwałego najmu skorzystał jeden z artystów organizujący kilkudniową wystawę swoich prac, obecnie rozpatrywanych jest tutaj dziesięć innych wniosków. Na Ochocie – Dom Kultury, który wynajął na tej zasadzie lokal na zajęcia dla młodzieży. To wszystko początki, pamiętajmy, że zarządzenie wprowadzono w życie kilka miesięcy temu. Organizacje pozarządowe na razie „sondują” tę możliwość. Ja ze swojej strony zachęcam do korzystania z wyszukiwarki na stronie www.um.warszawa.pl (http://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa?service=nieruchomosci). Zawiera ona listę wszystkich nieruchomości należących do miasta, na sprzedaż lub wynajem. Można także po prostu zadzwonić do pracownika odpowiedniego ZGN-u, który może nam pomóc w wyborze lokalu odpowiedniego dla naszych potrzeb i działalności.
Korzyści ze stosowania tych rozwiązań dla organizacji są oczywiste. W jaki sposób opłaca się to miastu?
A.D.: – Jeżeli posiadany zasób lokalowy miasta jest wykorzystywany w pełni lub w znacznym stopniu, jest to opłacalne. Dbamy o racjonalną gospodarkę lokalami. Zarządzenie pozwala prowadzić działalność w pustostanach, które w danym momencie nie mogą być wynajęte na dłuższy okres. Zarządzenie pozwala również osobom fizycznym i innym podmiotom na realizację ciekawych projektów, które nie wymagają długotrwałego wynajmowania lokali. Z jednej strony mamy pełniejsze wykorzystanie zasobu lokali, z drugiej wzmocnienie działalności społecznej, kulturalnej itp. Jest to opłacalne dla wszystkich stron i nie wpływa przecież na zahamowania wynajmu lokali w „zwykłym” trybie.
Pobierz
-
Lokale miejskie na krótkie działania
pdf ・1.66 MB
Źródło: inf. własna (warszawa.ngo.pl)
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.