7 grudnia, w pięknych wnętrzach salonu przy Smolnej 14/6, siedzibie Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Smolnej, zebrali się działacze Stowarzyszenia, mieszkańcy, artyści, muzycy i przedsiębiorcy. Gospodarz, Jarosław Chołodecki, częstował świeżym chlebem, serem i winem. No i grano Chopina.
Kwartał Smolna – Kwartał Chopina
Wyznaczają go: Aleje Jerozolimskie od południa, od wschodu skarpa wiślana i ulica Sewerynów, od północy ulica Oboźna, od zachodu Nowy Świat. Kwartał Smolnej.
W jego granicach mieszczą się wszystkie najważniejsze warszawskie miejsca pamięci związane z Fryderykiem Chopinem: Muzeum Chopina, Instytut Chopina i Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina. W obrębie kwartału znajduje się pałac Zamoyskich, z którego w czasie carskich represji roku 1863 rosyjscy żołnierze zrzucili fortepian Chopina. Wydarzenie to upamiętnił w swoim słynnym wierszu Cyprian Kamil Norwid. „(…) ideał sięgnął bruku” - pisał.
Wymyślić miasto od nowa
Według Chołodeckiego współczesne miasta muszą na nowo zdefiniować swoją funkcję. Zainaugurowany końcem ubiegłego roku w Stambule dwuletni projekt LearnInc ma w tym pomóc. Projekt finansowany jest z funduszy unijnego programu Leonardo da Vinci. LearnInc skupia siedem europejskich miast, obok Warszawy: Genuę, Barcelonę, Stambuł, Graż, Kluż i Kalamatę. Celem programu jest opracowanie spójnej i szerokiej polityki rozwoju i rewitalizacji historycznych centrów miast biorących udział w programie. Każde z miast ma przygotować autorski projekt, który posłuży pozostałym jako źródło inspiracji.
Warszawskim partnerem projektu LearnInc jest Stowarzyszenie Mieszkańców Ulicy Smolnej. Wraz z osobami zainteresowanymi projektem wpadli na pomysł, żeby kwartałowi Smolna nadać tożsamość związaną ze kulturą wysoką, ze szczególnym naciskiem na twórczość Fryderyka Chopina. Za pomysłem zdecydowanie przemawia fakt, że zbliżający się rok 2010 będzie rokiem chopinowskim, a powstające na ulicy Tamka Centrum Chopinowskie ma stać się jedną z turystycznych wizytówek stolicy.
Kwartał mądry, bogaty i nieufny
Powstający pilotażowy projekt został poprzedzony szczegółowymi badaniami socjologicznymi zleconymi przez Urząd Dzielnicy Śródmieście i Stowarzyszenie Mieszkańców Ulicy Smolnej. Ankiety wypełniło 200 z 1200 mieszkańców ulicy Smolnej. Z badań wynika m.in. że 40% mieszkańców może pochwalić się wyższym wykształceniem, 72% ocenia swoją sytuacje materialną jako dobrą lub średnią, a 43% mieszkańców to emeryci i renciści. Najliczniejszą grupę wiekową stanowią ludzie między 45. a 54. rokiem życia. Według Jarosława Chołodeckiego jedną z najciekawszych rzeczy, jaką ujawniły badania jest wyjątkowo wysoki poziom nieufności mieszkańców. Wyniki wykazały, że na tle innych polskich metropolii są oni dwa bardziej nieufni względem władz miasta, instytucji kościoła i swoich sąsiadów.
Muzykom, skupionym wokół stowarzyszenia, mocno dają się we znaki skargi sąsiadów, którym przeszkadza granie na instrumentach. Sławek Wróblewski, pianista i dyrygent uważa, że dzisiejsi mieszkańcy kwartału Smolnej, w odróżnieniu od tych, którzy dawniej budowali tu swoje kamienice i rezydencje, nie godzą się na głośne mieszczańskie życie i chcą mieć święty spokój. Działacze Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Smolnej chcą oswoić mieszkańców z myślą, że kwartał, który zamieszkują będzie głośny i ukierunkowany na kulturę wysoką.
Wizyta studyjna
Kolejnym etapem prac nad całościową propozycją projektu powinna być tzw. wizyta studyjna, czyli wspólny wyjazd do miejsc, które uznać można za wzorcowe w tym temacie. Przykładem może być austriacki Salzburg, 150-tysięczne miasto, znane przede wszystkim z tego, że urodził się w nim Mozart. Dzięki konsekwentnej polityce władz samorządowych miasto, wielkością porównywalne do Opola, znane jest w całej Europie z wyjątkowo bogatej oferty kulturalnej.
Jarosław Chołodecki proponuje, żeby w czasie kilkudniowego wyjazdu uczestnicy odwiedzili trzy europejskie grody: Pragę, Wiedeń i Salzburg. W składzie delegacji powinni znaleźć się ludzie kultury, działacze zaangażowani w realizacje projektu, przedstawiciele władz, biznesu i mediów. – Taka wizyta otworzy uczestnikom oczy. Dostrzegą to samo, wrócą i nie będą już musieli nikogo przekonywać – mówi Chołodecki.
Rok chopinowski za pasem
Należy się spieszyć. Mimo, że realizacja projektu LearnInc nie musi być bezpośrednio powiązana z obchodami roku chopinowskiego, grzechem byłoby niewykorzystanie trafiającej się raz na sto lat, tak pięknie okrągłej rocznicy urodzin Fryderyka. W planach działaczy i sympatyków Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Smolnej, kwartał Smolnej ma stać się celem odwiedzin turystów z całego świata zainteresowanych życiem i twórczością Chopina.
Jest o co walczyć. Warszawę co roku odwiedza kilka milionów turystów, z których sporą część stanowią tzw. turyści biznesowi. Prosto z lotniska przejeżdżają taksówkami do swoich stumetrowych apartamentów w hotelach, które zapewniają im wszelkie rozrywki od basenów i siłowni zaczynając, na kasynach kończąc. W czasie kilku dni spędzonych w mieście, często nie ruszają się na krok z hotelu. Jarosław Chołodecki uważa, że gdyby Warszawa dysponowała ciekawą ofertą kulturalną, bogatych biznesmenów można by wyciągnąć z hoteli, lub nawet przekonać ich, żeby przedłużyli swój pobyt w stolicy. Z wydanych przez nich pieniędzy mogliby skorzystać wszyscy: przedsiębiorcy, artyści i oczywiście samorząd.
W najbliższy weekend (12 – 14 grudnia) Stowarzyszenie Mieszkańców Ulicy Smolnej zaprasza na wspólne kolędowanie. Spotkania odbędą się w Domu Kultury Śródmieście na ulicy Smolnej, przy Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu 64 i na podwórkach Smolna 14 i 16.
Pobierz
-
200912101653530513
501370_200912101653530513 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna ngo.pl