Grupa partnerska „Zielone Bieszczady”, realizująca na pograniczu polsko-ukraińsko-słowackim aktywizację zawodową i społeczną osób z grup wykluczonych zwyciężyła w I edycji konkursu na najlepsze partnerstwo społeczno-prywatne. Wyróżnienie zdobył klaster społeczny realizowany przez fundację „Być Razem” z Cieszyna. Gala wręczenia nagród odbyła się 25 października w Warszawie.
U podstaw idei partnerstwa społeczno-prywatnego leży założenie, że skuteczne rozwiązywanie lokalnych problemów możliwe jest tylko w toku współpracy różnych instytucji. Zgodnie z dewizą „razem można więcej” tworzone są partnerstwa na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Stronami takich partnerstw są z jednej strony biznes, który wykorzystuje swoją wiedzę, potencjał, praktyczne narzędzia biznesowe i zasoby. Z drugiej strony występują zarówno organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej, jak i organa administracji publicznej oraz instytucje rynku pracy i pomocy społecznej (np.: Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, Wojewódzkie Urzędy Pracy etc).
Wspólnie wypracowany model społeczno-biznesowy, oparty o program wsparcia społecznego oraz solidną analizę rynku i biznes plan, zmierza do tworzenia miejsc pracy dla osób bezrobotnych, bezdomnych, młodych matek, osób niepełnosprawnych czy osób w inny sposób zagrożonych wykluczeniem.
Fundacja realizująca partnerstwo posiada certyfikat Zielonego Biura i sama propaguje tę idee. Finansuje także spółdzielnie socjalne oraz aktywizuje w swoich działaniach osoby bezrobotne. Działania grupy przyciągają rzesze turystów, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie liczby miejsc pracy w regionie.
W skład jury konkursu weszli przedstawiciele organizatorów, biznesu (Grzegorz Moskal z Siemensa i Przemek Pohrybieniuk z Danone), Anna Kołtunowicz (z „Gazety Wyborczej”), Justyna Januszewska (z Forum Odpowiedzialnego Biznesu).
Źródło: UNDP