Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów to metoda prowadzenia księgowości w NGO, która dedykowana jest małym organizacjom i pomaga uniknąć części obowiązków "prawdziwej" księgowości. Koniec roku to czas, kiedy w NGO rozważamy wybór między UEPIK a "zwykłą" księgowością.
Jeśli pełna księgowość utrudnia życie Waszej organizacji, UEPIK może być dobrym rozwiązaniem. Rafał Kowalski z poradnik.ngo.pl wyjaśnia, kiedy warto rozważyć wybór uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów.
Na „prostszą” księgowość mogą się zdecydować organizacje pozarządowe, ale nie wszystkie: wskazanie, które organizacje uprawnione są do stosowania UEPIK, znajduje się w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Ustawa wskazuje, że uproszczoną ewidencję prowadzić mogą organizacje, które m.in. nie prowadzą działalności gospodarczej, nie mają statusu organizacji pożytku publicznego, ani rocznych przychodów większych niż 100 tys. zł. Warunków jest więcej i są w ustawie ściśle opisane [KLIKNIJ].
przeczytaj też: Wybór lub rezygnacja z UEPIK
Pamiętajcie: prowadzenie księgowości to obowiązek każdej NGO!
Każda organizacja musi prowadzić "jakąś" księgowość - co więcej musi to robić od samego początku, nawet jeśli nie dysponuje środkami, a jej działania są bardzo ograniczone. UEPIK to jedna z form księgowości dostępna dla części NGO-sów. Więcej o obowiązku prowadzenia księgowości przeczytacie w artykule: Prawo dla młodych organizacji. Każda NGO musi prowadzić księgowość.
🔔 Zajrzyj na playlistę Formalności w NGO [KLIKNIJ]
Wideo serwisu PORADNIK.NGO.PL zbieramy w tym miejscu: przejrzyj wideo serwisu poradnik.ngo.pl >>
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23