Wszystko, co wiemy o sprawozdaniach finansowych organizacji pozarządowych w 2018 r.
Maj i czerwiec w portalu ngo.pl zdominowały sprawozdania finansowe organizacji pozarządowych. Przypominaliśmy terminy, tłumaczyliśmy, jak czytać sprawozdanie, co robić w indywidualnych przypadkach (brak zarządu, „bunt” komisji rewizyjnej). Czerwiec się kończy – materiału było dużo, więc zbieramy wszystko w jednym miejscu.
Najwyższy czas przyjąć sprawozdanie finansowe!
Kto przyjmuje sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej? Na te pytanie nie odpowiemy – nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ… tylko sama organizacja jest to w stanie stwierdzić. Zwykle będzie to miała zapisane w statucie (ale niekoniecznie wprost).
Jednak nie zawsze wystarczy sama wiedza, kto sprawozdanie przyjmuje. Próbujemy więc naświetlić, co robić, kiedy przyjęcie sprawozdania się komplikuje:
Zatwierdzasz? Sprawdź, co masz w sprawozdaniu finansowym!
Ważne daty. Kto, co i kiedy robi ze sprawozdaniem finansowym
Wszystko trzeba robić w odpowiednim czasie. Ten czas – graniczne daty, których musimy się trzymać, żeby zrealizować prawidłowo obowiązki sprawozdawcze – zależy od roku obrotowego (od tego, kiedy taki rok się zaczyna i kończy). Większość organizacji pozarządowych ma rok obrotowy tożsamy z rokiem kalendarzowym. Na infografice poniżej zbieramy obowiązki wraz z datami właśnie dla takiej – najczęściej spotykanej – sytuacji.
NOWOŚĆ 2018: Sprawozdanie do KRS – elektroniczne
Stara-nowa baza sprawozdań OPP
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Pobierz
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23