Wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób wspieracie osoby w kryzysie bezdomności!
Zbliżają się wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum. 15 października będzie liczył się każdy głos: wszystkich osób bez względu na sytuację życiową, także doświadczających bezdomności. Uważamy, że warto poruszyć ten temat z osobami, z którymi jesteście w kontakcie.
Ustaliliśmy, że by oddać głos, nie trzeba mieć stałego meldunku, nie trzeba mieć adresu, a w niektórych przypadkach nie trzeba nawet mieć ważnego dowodu osobistego! Trzeba się jednak pospieszyć, bo na załatwienie niektórych formalności wyborczych jest czas do 12 października (czw). W każdym razie by ułatwić osobom w kryzysie bezdomności korzystanie z ich praw wyborczych, przygotowaliśmy dla Was darmowe materiały (sprawdzone pod względem merytorycznym: opracowane przez prawnika i skonsultowane z kilkoma urzędnikami):
Ulotkę - dla osób w kryzysie do pobrania t u t a j. Ufamy, że pomoże im ona uwierzyć, że warto zagłosować. Możecie ją śmiało drukować, kserować i dystrybuować.
Infografikę o typowych formalnościach wyborczych - dla Was do pobrania t u t a j (wersja 1.5). Ufamy, że będzie ona dla Was wsparciem np. gdy osoby w kryzysie zwrócą się do Was z pytaniami, co zrobić, by zagłosować lub gdy sami zechcecie przeprowadzić spotkanie dla osób w kryzysie nt. formalności niezbędnych do zagłosowania.
Jeśli dotrą do nas nowe sugestie od osób w kryzysie lub od ekspertów wyborczych, bardzo możliwe, że uaktualnimy infografikę. Dlatego przed skorzystaniem z niej, zachęcamy do wejścia na niniejszego Google Doc’sa (najbardziej aktualna wersja infografiki będzie zawsze dostępna pod powyższym linkiem). By łatwo było nawigować po infografice, zalecamy otwarcie jej za pomocą np. Acrobat Reader.
Z badań z 2018 r. dr. Pawła Jaskulskiego wynika, iż ok. 1/3 osób w kryzysie bezdomności nie uczestniczy w głosowaniach z powodów przeszkód możliwych do usunięcia - w czym możecie pomóc: Twoja Organizacji i Ty! Są to następujące przyczyny:
- nie mają wiedzy i dostępu do informacji nt. wyborów w ogóle czy zasad głosowania: namawiamy na poruszanie tych kwestii. Omijanie tego tematu z osobami w kryzysie bezdomności oznacza odcinanie ich od równego dostępu
do życia publicznego i spraw, które są ważne dla wszystkich. Pomocne materiały nt. wyborów w 2023 r. m.in. tutaj. - mają trudności w dotarciu do punktów wyborczych: są osobami z problemami w poruszaniu się albo niepełnosprawnością ruchową. Tutaj Twoja placówka, organizacja lub wolontariusze, mogą ich wspomóc i wcześniej zastanowić się, jak to robić. Więcej informacji tutaj.
- nie głosują z powodów formalnych, takich jak: brak dowodu osobistego czy brak wpisu do rejestru wyborczego - to również jest możliwe do pokonania przy wsparciu instytucji czy osób pomagających. Temu służy opracowana przez nas infografika, objaśniająca możliwe sytuacje wyborcze i sposoby ich rozwiązania.
Pomóżmy osobom w kryzysie skorzystać z ich konstytucyjnych praw. Niech uwierzą, że ich głos jest tak samo ważny jak wszystkich innych.
PODZIĘKOWANIA. Powyższe materiały nie powstałyby, gdyby nie wsparcie wielu zaangażowanych osób. Dlatego chcemy bardzo serdecznie podziękować: Pani Agnieszce Kozłowskiej, Inspektorce Ochrony Danych w Urzędzie Miasta Łodzi oraz Pani Katarzynie Kretkiewicz, inspektorce ochrony danych osobowych Miasta Stołecznego Warszawy - za ważną konsultację nt. dokumentów tożsamości; Monice Dolik i Karolinie Pawlik z Fabryki Aktywności Miejskiej w Łodzi - za mega sprawne przygotowanie ulotki; Natalii Dziąg streetworker’ce z Centrum Służby Rodzinie w Łodzi - za konsultację ws. realiów “ulicy” osób w kryzysie bezdomności. Jednak odpowiedzialność za całość algorytmu (w tym jego potencjalne błędy) bierze na siebie Piotr. (Grafika: Tumisu z Pixabay)
Źródło: Rada ds. Rozwiązywania Problemu Bezdomności przy Prezydent Miasta Łodzi