Wszyscy korzystają. Zatrudniam osoby z niepełnosprawnością
Niepełnosprawny, niepełnosprawność, osoba z niepełnosprawnością, to pojęcia, z którymi spotykamy się w kampaniach społecznych, w prasie czy telewizji. Dużo słyszy się o projektach aktywizujących osoby z niepełnosprawnością. Coraz więcej pracodawców myśli o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Sprzyja temu wzrost popularności formuły pracy zdalnej oraz kampanie społeczne, takie jak „Lodołamacze”, których celem jest zachęcenie pracodawców, by zatrudniali ludzi tylko i wyłącznie ze względu na ich kompetencje, a nie ich kondycję fizyczną czy mentalną. Każdy pracownik zatrudniony ze względu na swoje kompetencje i możliwości będzie na wagę złota i przyczyni się do budowania sukcesu firmy.
Są jednak pracodawcy, którzy nie zatrudniają osób z niepełnosprawnością.
„Nie zatrudniam, bo…”. No właśnie! Dlaczego?
- Nie wiem, jak się za to zabrać.
- Mam nieprzystosowany zakład pracy
- Co taki pracownik miałby robić w firmie
- Boję się, że pracownika z niepełnosprawnością nigdy nie będzie w pracy.
- Nie nadążam za zmieniającymi się przepisami.
Od 26 lat Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych pomaga pracodawcom zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami. Pokazujemy że:
- w praktycznie każdej firmie znajdzie się miejsce dla osób z niepełnosprawnościami
- nie trzeba płacić kar na PFRON,
- można poprawić wynik finansowy w firmie, obniżyć koszty wynagrodzeń
- korzyści z zatrudniania przewyższają uprzedzenia i obawy
- zatrudniając osoby niepełnosprawne na odpowiednio dobrane do ich kompetencji stanowiska pracy zyskujemy solidnych pracowników
- jeżeli dana osoba z niepełnosprawnością zdecyduje się szukać zatrudnienia, to jest silnie zmotywowana i zrobi wszystko, by poświęcić się pracy bez reszty
Pracodawco, zatrudnianie osób z niepełnosprawnością jest opłacalne
Międzynarodowe badania pokazują finansowe korzyści z zatrudniania osób z niepełnosprawnością.
Według raportu badawczego Accenture we współpracy z Disability: IN i American Association of People with Disabilities firmy, które zatrudniały osoby z niepełnosprawnością osiągnęły lepsze wyniki niż firmy niezatrudniające takich osób. W raporcie przeanalizowano wyniki finansowe 140 firm w przeciągu czterech lat, 45 firm które uznano za wiodące w obszarach związanych z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością miały o 28% wyższe przychody , dwukrotnie wyższy dochód netto o 30% wyższą marże niż inne firmy. Analiza Accenture ujawniła również, że PKB w USA może wzrosnąć nawet o 25 miliardów dolarów, jeśli więcej osób z niepełnosprawnością będzie zatrudnianych w firmach.
Oferując pracę osobie z niepełnosprawnością można zyskać bardzo dużo. To nie tylko obniżenie wpłat na PFRON czy dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników ale cała lista korzyści.
Wszyscy korzystają
Zatrudniaj pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności i korzystaj z przywilejów. Pomożemy w rekrutacji i zatrudnianiu
Zawsze wspieramy pracodawców oferując kompleksowe i realne wsparcie zarówno w kwestii poszukiwania kandydatów do pracy jak i samego zatrudniania.
Czym jest praca dla osoby z niepełnosprawnością
Praca pozwala na osiągnięcie niezależności ekonomicznej, wzbogaca kontakty i formy uczestnictwa społecznego, pomaga w osiągnięciu poczucia przydatności społecznej .Osoby niepełnosprawne postrzegają pracę nie tylko jako drogę do zaspokajania potrzeb ekonomicznych, ale również jako drogę do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Naszym celem jest wspieranie i promocja zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Każdy pracodawca ma potencjał do zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością i my pomagamy ten potencjał wyzwolić.
Pracownicy niepełnosprawni są sprawni w pracy
Osoba z niepełnosprawnością poszukująca pracy: „Praca dla mnie, jak i dla większości ludzi jest ważna. Zajmuje dużą część dnia i nadaje często sens temu dniu. Bez pracy trudno mi się zmobilizować do czegokolwiek. Dzień mija na niczym. Wszystkie czynności wykonuję dłużej, lecz wcale nie lepiej. Trudno samemu wyznaczyć sobie rytm, a praca, obowiązki ten rytm nadają. Nie jest łatwo wstać o 7.00, skoro można wstać o 9.00 i nic się nie stanie. I właśnie praca i ten związany z nią ciągły pośpiech jest tym, czego brakuje mi najbardziej. Na początku pozostając bez pracy, byłam zdenerwowana, nie wiedziałam, co dalej z funkcjonowaniem restauracji.
To bardzo mi przeszkadza. Staram wyznaczać sobie jakieś zadania w ciągu dnia czy na nowy tydzień. To jest trudne, bo właściwie nie ma takich, które „nie cierpią zwłoki" i wszystkie można zrobić później.
Brakuje mi tej andrenaliny, nawet stresu towarzyszącemu czasami w pracy. W moim przypadku nie był on szkodliwy, bo napędzał mnie do działania. Szukam i wciąż wierzę, że znajdę pracę, by móc wrócić do życia w pośpiechu, które lubiłam, mieć więcej pieniędzy i czuć, że to co robię cieszy zarówno mnie, jak i innych, dla których będę pracować”.
Pracodawca zyskuje dobrego i solidnego pracownika, a osoba z niepełnosprawnością miejsce pracy dopasowane do jej możliwości i kwalifikacji.
Możesz liczyć na naszą pomoc, udzielamy fachowego i kompleksowego wsparcia. Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez wszystkie etapy od rekrutacji przez zatrudnienie i pomoc w utrzymaniu zatrudnienia.