Dobrymi praktykami należy się dzielić. Właśnie dobiegają końca procedury związane z wykupem przez Stowarzyszenie Siedlisko nieruchomości od Urzędu Miasta i Gminy w Kolonowskiem (woj. opolskie). Dzięki współpracy nawiązanej z włodarzami posesję stowarzyszenie nabędzie z 99,9% bonifikatą. W przyszłości w zakupionym budynku ma powstać Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, w którym miejsca pracy znajdzie młodzież niepełnosprawna intelektualnie w stopniu głębszym.
Chcemy podzielić się z Państwem dobrą wiadomością potwierdzającą, iż współpraca organizacji pozarządowych z samorządem lokalnym jest możliwa. Od kilku miesięcy współpracujemy z Urzędem Miasta i Gminy w Kolonowskiem, który pomaga nam w realizacji celów statutowych.
Nasze stowarzyszenie powstało w 2006 roku z inicjatywy nauczycieli, rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębszym. Początkowo organizacja skupiała się na działaniach wyrównujących szanse edukacyjne dzieci, młodzieży i absolwentów Zespołu Szkół Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Zawadzkiem. Zorganizowaliśmy szereg wyjazdów edukacyjno-terapeutycznych, dofinansowaliśmy leczenie uczniów borykających się z problemami zdrowotnymi, kilkakrotnie przygotowaliśmy wypoczynek letni dla najuboższych podopiecznych stowarzyszenia. Poprzez to stworzyliśmy upośledzonej umysłowo młodzieży szansę na pełne i wartościowe uczestnictwo w życiu społecznym.
W tym okresie nawiązaliśmy także szereg przyjaznych relacji z instytucjami i organizacjami działającymi na terenie Powiatu Strzeleckiego. Dzięki temu zdobyliśmy zaufanie i poparcie lokalnej społeczności na stałe włączając w jej pejzaż naszych podopiecznych.
Doświadczenia zdobyte w pierwszych latach naszej działalności wpłynęły na dalszy rozwój organizacji, kierując zainteresowanie jej członków na tworzenie naszym podopiecznym realnych szans na funkcjonowanie w otwartym społeczeństwie. Mniej więcej od trzech lat zajmujemy się tematyką aktywizacji zawodowej i społecznej naszych podopiecznych. Pragniemy przez to wyegzekwować ich podstawowe prawa do pełnego korzystania z dóbr społecznych, w tym przede wszystkim prawa do pracy. Europejskie rozwiązania pokazują, iż niepełnosprawni z sukcesem podejmują pracę zawodową, mieszkają w samodzielnych mieszkaniach, decydują o sobie, a także nawiązują satysfakcjonujące kontakty międzyludzkie. Respektując ich prawa i potrzeby; doznawania opieki, kontaktu i wzajemnego porozumiewania się, poczucia własnej wartości i pełnienia określonych ról społecznych staniemy się społeczeństwem cechującym się zrozumieniem i akceptacją. Bez tego skażemy upośledzoną umysłowo młodzież na społeczną marginalizację i zepchniemy jej życie na boczny tor.
Aktywizacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębszym jest realizowana przez wiele ośrodków i organizacji, jednak w skali kraju to nadal innowacyjne podejście. Niepełnosprawność intelektualna jest dysfunkcją o szerokim i niejednorodnym spektrum. Zasadniczo charakteryzuje ją niższa od przeciętnej sprawność intelektualna, która determinuje możliwości psychofizyczne upośledzonej młodzieży. To doprowadza w konsekwencji do potrzeby szczegółowego przemyślenia i weryfikacji ewentualnej aktywności zawodowej. Innymi słowy praca niepełnosprawnych ma przynosić rzeczywiste efekty, bo tylko wtedy ma sens i prowadzi do satysfakcji i radości z jej wykonywania. Wieloletnie doświadczenia pokazują nam, że pewne cechy osobnicze charakterystyczne dla naszych wychowanków potwierdzają słuszność utworzenia miejsc pracy w Zakładzie Opiekuńczo- Leczniczym. Wykorzystanie ich potencjału proponowane w przygotowanym przez nas projekcie jest uzasadnione, celowe i daje szansę na powodzenie przedsięwzięcia. Naturalna radość naszych podopiecznych, ich umiejętność nawiązywania kontaktów, skromność, prostolinijność i potrzeba bliskości sprawiają, że prowadzenie domu opiekuńczo-leczniczego dla osób starszych i przewlekle chorych wydaje się idealnym rozwiązaniem.
Projekt Kompleks SIEDLISKO zdobył uznanie Burmistrza, Rady Miejskiej w Kolonowskie oraz mieszkańców Staniszcz Wielkich. Zarządzenie Burmistrza Nr 9/2011 przekazuje stowarzyszeniu „Siedlisko” nieruchomość w Staniszczach Wielkich (o powierzchni 0,2142 ha obejmująca budynek po byłej szkole podstawowej o powierzchni użytkowej 434 m2). Istotne jest to, że Uchwałą Rady Miejskiej w Kolonowskiem z dnia 4 lutego 2011 roku otrzymaliśmy bonifikatę w wysokości 99,9% od wartości 475 579,00 zł. Poparcie dla naszych działań, znaleźliśmy dzięki zainteresowaniu i uprzejmości włodarzy gminy oraz zwykłych ludzi. Mamy nadzieję, że przykład nasz będzie inspirował zarówno samorządowców jak i organizacje pozarządowe do podejmowania wspólnych działań na rzecz wspólnego dobra i rozwoju.
Niepełnosprawność i starość nie zawsze jest nam dana od urodzenia, czasami można się jej po prostu „nabawić”. Otwarte, mądre i świadome społeczeństwo to takie, które rozwija się równomiernie pamiętając o wszystkich jego członkach tych wyjątkowych i tych, którzy czasami wymagają szczególnej uwagi.
Stowarzyszenie "Siedlisko" serdecznie dziękuje Urzędowi Miasta i Gminy w Kolonowskiem.
Źródło: Stowarzyszenie Siedlisko