Od wielu już lat Wrocław jest promowany jako miasto spotkań. Tej dewizie zdają się przeczyć liczne wystąpienia ruchów narodoworadykalnych wspieranych przez rzesze pseudokibiców. Wrocławianie postanowili powiedzieć „Dość!”. W najbliższą sobotę ulicami miasta przejdzie Parada pod hasłem „Wrocław dla wszystkich bez nienawiści”. O idei tolerancji i otwartości wobec różnych kultur opowiada rzecznik Parady Jacek Stefaniak.
Radosław Bednarski: Skąd pomysł na zorganizowanie takiej Kampanii?
Jacek Stefaniak: We Wrocławiu od kilku lat obserwujemy wzrost aktywności skrajnych środowisk nacjonalistycznych, które wykorzystują każdą okazję, by zabrać głos w przestrzeni publicznej. Głównym elementem ich wystąpień jest nienawiść i pogarda wobec imigrantów, osób nieheteronormatywnych, przedstawicieli różnych religii i kultur oraz środowisk politycznych, czyli wszystkich, którzy są w jakikolwiek sposób „inni”. Nierzadko za brutalnymi słowami idzie fizyczna siła – czego przykładami są powtarzające się ataki na miejsca niezgodne z nacjonalistyczną wizją świata. Chcemy zaprotestować przeciw tego typu postawom i wskazać, jakim jest to problemem dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek Wrocławia.
Kiedy i gdzie odbędzie się wydarzenie?
J.S.: – Parada odbędzie się 23 marca. Data jest nieprzypadkowa; 21 marca przypada ogólnoświatowy Dzień Walki z Rasizmem, postanowiliśmy jednak, że przesuniemy wydarzenie na sobotę, tak, by każdy miał szansę wziąć w nim udział. Startujemy o 16.00 z pl. Wróblewskiego, koło wesołego miasteczka.
Co się będzie działo w trakcie Parady?
J.S.: – Parada Wrocław dla Wszystkich bez nienawiści jest wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju: uliczna parada z muzyką, cyrkowcami i przemówieniami. Planujemy trzy platformy, z których didżeje i zespoły muzyczne będą grać na żywo różnorodną muzykę: od hip-hopu, przez elektro, techno, punk, aż po muzykę etniczną. W trakcie przemarszu planowanych jest kilka przystanków, na których występować będą artyści, m.in. Jose Torres z zespołem i raper Miraho. Zaplanowane są również występy cyrkowe i pokazy fire show, samba, żonglerzy, szczudlarze i bańki mydlane, czyli całe spektrum kolorowej rozrywki. Zapewniamy, że nikt nie będzie się nudził! Parada jest głośnym wydarzeniem pełnym ciekawych rzeczy do oglądania! Artyści przyjadą do nas z całej Polski, ale możemy spodziewać się także naszych wrocławskich gwiazd. Poza występami artystycznymi będą odczyty i przemówienia dotyczące problemu dyskryminacji w naszym mieście.
Kto może wziąć udział w Paradzie?
J.S.: – Parada jest skierowana do wszystkich mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, którzy pragną żyć w bezpiecznym i otwartym mieście. Każdy, kto czuje że w końcu trzeba powiedzieć: mamy dość! Dosyć ataków motywowanych nienawiścią, dosyć skrajnych, agresywnych postaw. Dosyć dyskryminacyjnych incydentów. Chcemy budować miasto bezpieczne i tolerancyjne. Każdy kto takiego Wrocławia oczekuje, powinien zjawić się na sobotniej demonstracji!
Kto jest organizatorem imprezy?
J.S.: – Paradę Wrocław dla Wszystkich bez nienawiści zorganizowała grupa mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, która stwierdziła, że trzeba w końcu poruszyć temat nacjonalistycznej agresji. Spotkaliśmy się razem i razem zaczęliśmy działać. I chcielibyśmy, dać przykład wszystkim wokoło: można oddolnie i wspólnie tworzyć naszą rzeczywistość.
Jaki jest cel Kampanii?
J.S.: – Całe to wydarzenie zostało zorganizowane po to abyśmy wszyscy poczuli wzajemną solidarność, byśmy w końcu się zjednoczyli i zaczęli budować otwarte i przyjazne miejsce do życia dla każdego. Hasłem reklamowym Wrocławia jest miasto spotkań. Ta parada to właśnie takie spotkanie. Spotkanie pokojowe i tolerancyjne dla wszystkich.
Chcemy, by ludzie rozejrzeli się wokół siebie i dostrzegli w sobie i innych to co ważne: otwartość, wolność, wzajemny szacunek i zrozumienie ponad różnicami. Dążymy do tego, aby w naszym mieście nigdy więcej nie dochodziło do aktów agresji motywowanych nienawiścią. We Wrocławiu nie ma i nie będzie miejsca na dyskryminację pod żadną postacią, na rasizm, szowinizm, homofobię, ksenofobię i inne, podobne postawy. Parada jest także w pewnym sensie symbolicznym zjednoczeniem wszystkich wrocławskich sił: organizacji, stowarzyszeń, osób prywatnych, czyli tych wszystkich dla których istotne jest życie w mieście tolerancyjnym i otwartym. Chcemy również, by był to początek czegoś nowego. Impuls do podejmowania przez różne osoby inicjatyw na rzecz budowania właśnie takiej rzeczywistości: wyzbytej nienawiści i postaw dyskryminacyjnych. Planujemy że Parada stanie się wydarzeniem cyklicznym, mamy jednak nadzieję że za rok nie będzie to tylko odpowiedź na brutalne, nacjonalistyczne ataki i przemoc. Za rok chcemy spotkać się w tym samym miejscu by świętować wolność i otwartość.