Wpływ polityki „antygenderowej” na życie codzienne i działalność aktywistyczną w Polsce i Europie
Badania europejskiego projektu RESIST dokumentują efekty systemowej dyskryminacji osób wspierających dążenia feministyczne i LGBTIQ+.
Skutki i strategie oporu przeciwko mobilizacjom „antygenderowym”
Europejski projekt badawczy RESIST udokumentował wpływ polityki „antygenderowej” (skierowanej m.in. przeciwko osobom LGBTIQ+ i społecznościom feministycznym) na życie codzienne w Polsce, Irlandii, Hiszpanii, Grecji, Białorusi, Niemczech, Szwajcarii, Francji oraz wśród osób na uchodźstwie w Europie.
Doświadczeniami podzieliły się z nami osoby aktywistyczne pracujące na rzecz praw osób LGBTIQ+, kobiet i osób migranckich, na rzecz praw reprodukcyjnych, praw osób z niepełnosprawnościami oraz praw osób pracujących seksualnie, ale też osoby należące do innych środowisk zawodowych, którym te kwestie są bliskie. Zdecydowana większość osób, z którymi przeprowadzono rozmowy, identyfikowała się jako osoby LGBTIQ+.
We wszystkich przebadanych kontekstach kulturowych osoby wskazywały na przemoc fizyczną, niszczenie mienia, mowę nienawiści, zastraszanie i ośmieszanie, a także wypalenie, apatię, oraz podejrzliwość wobec instytucji i organów państwowych.
W kontekście Polski burnout wywołany czynnikami systemowymi był tak powszechnym doświadczeniem osób aktywistycznych, że postrzegano go jako wręcz nieunikniony. Z drugiej strony często podkreślano jednak, że poczucie wspólnoty, wzajemna troska oraz relacje przyjacielskie podtrzymują zaangażowanie w sprzeciw wobec dyskryminacji i przemocy, dając siłę do angażowania się w grupy samopomocowe, działania edukacyjne czy oddolny aktywizm społeczny.
„Widzimy również silną etykę wsparcia, solidarności, wzajemnej troski i współpracy między społecznościami queerowo-feministycznymi. Wszystko to na przekór intencjom ruchów ‘antygenderowych’”, powiedział Dr Roberto Kulpa z Edinburgh Napier University, odpowiedzialny za polską część projektu. „To naprawdę budujące doświadczenie, rozmawiać z osobami zaangażowanymi w działalność queerowo-feministyczną i widzieć ich wytrwałość oraz poświęcenie”.
Link do raportu
Zachęcamy do zapoznania się z raportem o skutkach i oporze wobec mobilizacji „antygenderowych” w Polsce, a także do odwiedzenia strony projektu, gdzie można znaleźć więcej informacji i linki do pozostałych publikacji.
O projekcie RESIST
RESIST to czteroletni projekt badawczy (2022-2026) wspierany przez fundusze badawcze z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (Project EU ID: 101060749). Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej https://theresistproject.eu
Projekt „RESIST – Fostering Queer Feminist Intersectional Resistances against Transnational Anti-Gender Politics” jest koordynowany przez University College Dublin we współpracy z Edinburgh Napier University, European University Viadrina, Université Paris 1 Panthéon Sorbonne, Lucerne University of Applied Sciences and Arts, Université de Lausanne, Université de Fribourg, Universitat Pompeu Fabra, Feminist Autonomous Centre for Research oraz Maynooth University.
Opracowanie: Dr Adrianna Zabrzewska (Edinburgh Napier University) i Dr Roberto Kulpa (Edinburgh Napier University)