21 października odbył się finał 6. edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Wśród uczestników, a także finalistów licznie reprezentowane były organizacje pozarządowe. I to właśnie projekt zrealizowany przez jedną z nich zyskał główną nagrodę. Prezentujemy „Zakłady. Ursus 2014” - projekt Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego.
Finaliści z NGO
I nagroda: Stowarzyszenie Pracownia Filmowa Cotopaxi, „Dom od środka”
II nagroda: Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty za projekt „Warszawska Akademia Filmowa”
III nagroda: Nowa Orkiestra Kameralna z projektem „Tworzę, więc jestem”
Kilka słów o nagrodzonych
Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, powołane przez środowisko związane z pismem „Krytyka Polityczna”, działa od 2005 r. organizując w Warszawie i poza nią szereg wydarzeń społeczno-kulturalnych. W latach 2009-2012 Stowarzyszenie prowadziło Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat.
Projekt „Zakłady. Ursus 2014” zrodził się ze współpracy z Jaśminą Wójcik, społecznie zaangażowaną artystką i aktywistka miejską. Właśnie z nią oraz Izabelą Jasińską ze Stowarzyszenia zamieniliśmy kilka słów zaraz po otrzymaniu Nagrody.
Klara Sołtan-Kościelecka, warszawa.ngo.pl: – Przedstawcie pokrótce wasze przedsięwzięcie:
W czasie tych dni dużo się wydarzyło, było wspólne malowanie, plenerowe kino ursuskie, kolacja sąsiedzka, pamiętnik mówiony i oczywiście kulminacyjne wydarzenie: parada traktorów.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się też Kongres Rysowników, polegający na plenerowym malowaniu na ogromnych płótnach, ustawionych na terenie Energetyki Ursus, kiedyś fabrycznej elektrowni. Do akcji zaprosiliśmy mieszkańców i mieszkanki dzielnicy, uczniów okolicznych szkół, ogólnie mówiąc: społeczność lokalną. Wspólnie z animującymi Kongres artystami, takimi jak Paweł Althamer, Agnieszka Szreder, mieszkańcy opowiadali obrazami o swoich uczuciach związanych z nieczynną już fabryką traktorów i dzielnicą, w której na co dzień mieszkają. Na zakończenie Kongresu uczestnicy mogli zabrać fragment wielkiego obrazu do domu i ludzie chętnie tak robili.
Co chciałyście osiągnąć przez realizację takiego projektu?
Skoro dla jednych to historia dość smutna, a dla innych – młodego pokolenia – nieznana, to czy wasze przedsięwzięcie spotkało się z rzeczywistym zainteresowaniem?
Większość z nich została zapisana w Pamiętniku mówionym. Przybliżcie ten pomysł.
Pamiętnik Mówiony to kontynuacja tego pomysłu. Ustawiliśmy box, w którym kolejne osoby mogły nagrać swoje wspomnienia. Przez trzy dni historie te odtwarzane były przez głośniki na terenie Energetyki. Dla mnie to najpiękniejsza część naszego projektu.
Wszystko, co mówicie brzmi interesująco, zastanawia mnie jednak społeczne oddziaływanie tego przedsięwzięcia. Innymi słowy, co dalej?
Mając na uwadze ten głos, włączyliśmy się bardzo czynnie w obronę kolekcji Fabryki Ursus, która była wystawiona na sprzedaż przez Polski Holding Obronny. Stworzyliśmy wspólny front nie tylko z mieszkańcami Ursusa, ale szerzej – z warszawiakami. Uruchomiliśmy petycję on-line, pod którą zebraliśmy 2600 podpisów z, nie waham się powiedzieć, całego świata. I osiągnęliśmy sukces! Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała się na wykupienie tej kolekcji. Oznacza to, że pozostanie ona w dzielnicy i stanie się zaczynem upamiętnienia losów pracowników.
Mamy poczucie, że uruchomiliśmy w Ursusie społeczną energię wokół temat upamiętnienia zakładów i jako strona społeczna jesteśmy zainteresowani współtworzeniem planowanej instytucji, jej programu, modelu działania, mając w perspektywie takie rozwiązania, jak partnerstwo publiczno-społeczne lub inne formy współprowadzenia przy udziale lokalnej społeczności.
To bardzo ważne, aby Muzeum Ursusa (jak je roboczo nazywamy) stało się miejscem integracji lokalnej społeczności i odpowiadało na jej potrzeby. Oczyma wyobraźni widzimy w Ursusie nowoczesne centrum dziedzictwa kultury przemysłowej.
Z tego, co mówicie wnioskuję pośrednio, że w Ursusie wciąż działacie. Jakieś konkretne plany na najbliższy czas?
Wracając do Nagrody WPEK: czym jest ona dla was?
Zespół projektu Zakłady. Ursus 2014: Izabela Jasińska, Pat Kulka, Igor Stokfiszewski, Jaśmina Wójcik
Źródło: inf. własna (warszawa.ngo.pl)