25 maja 2011 r. ruszyły kolejne pomiary Niepełnosprawnika. Wolontariusze sprawdzą blisko 600 obiektów z całej Warszawy. Tak jak w poprzednich latach, akcja ma na celu zbieranie szczegółowych informacji o przystosowaniu obiektów użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dane zostaną opublikowane w ogólnodostępnej bazie na stronie www.niepelnosprawnik.pl.
Na warszawskich ulicach pojawili się wolontariusze Niepełnosprawnika (wśród nich studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej), przeszkoleni przez ekspertów i wyposażeni w niezbędne przyrządy pomiarowe. Wolontariusze odwiedzą blisko 600 różnych lokalizacji, m.in. sklepów, restauracji, urzędów, kin oraz wszelkich innych miejsc ogólnie dostępnych. Zrobią pomiary nowych miejsc, ale również zaktualizują dane o obiektach znajdujących się już w Niepełnosprawniku. - Aktualizacja informacji o mierzonych już obiektach gwarantuje, że Niepełnosprawnik nie będzie wprowadzał w błąd - mówi Małgorzata Peretiatkowicz z Fundacji TUS.
Każde, odwiedzone przez wolontariuszy, miejsce zostanie szczegółowo sprawdzone: od wyznaczonych miejsc parkingowych po bliskość przystanków komunikacji miejskiej, od obecności podjazdów dla wózków inwalidzkich po szerokość drzwi do toalety. Żaden detal nie umknie ich uwadze, gdyż każda, nawet z pozoru nieistotna informacja, jak np. wysokość krawężników ma dla osób niepełnosprawnych duże znaczenie. Dla nich to "być albo nie być" w danym miejscu, a dla Niepełnosprawnika ważne jest, aby jak najwięcej miejsc w Warszawie miało etykietkę "być"!
Źródło: Fundacja TUS