Wolontariusze w organizacjach pozarządowych. Bezcenna pomoc, bez której wiele NGO-sów w ogóle nie mogłoby prowadzić swoich działań. Dowiedz się więcej o korzystaniu ze wsparcia wolontariuszy i wolontariuszek przez organizacje pozarządowe.
5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza! Zbieramy informacje, które przydadzą się organizacjom pozarządowym już korzystającym ze wsparcia wolontariuszy i wolontariuszek, a także NGO-som mającym dopiero w planach taką współpracę.
Wolontariat w ustawie o pożytku
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie wynalazła wolontariatu, podobnie jak nie wynalazła współpracy między organizacjami i administracją. Wolontariat (jak współpraca) istniał przed ustawą. Jednak ustawa o działalności pożytku wypromowała wolontariat i nadała mu ramy prawne.
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest osoba fizyczna, która ochotniczo (dobrowolnie) i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie angażując się w pracę na rzecz m.in. organizacji pozarządowych, organizacji kościelnych czy administracji publicznej.
w PORADNIK: Wolontariat w NGO
Kto może korzystać ze świadczeń (czyli: Z PRACY) wolontariuszy
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wskazała krąg podmiotów uprawnionych do "świadczeń" wolontariuszy. Są to:
- organizacje pozarządowe (w tym stowarzyszenia i fundacje),
- osoby prawne i jednostki organizacyjne Kościoła katolickiego i innych kościołów lub związków wyznaniowych,
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
- spółdzielnie socjalne,
- spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami (jeśli nie działają w celu osiągnięcia zysku, przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych, oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników).
Wyliczone powyżej placówki mogą angażować wolontariuszy jedynie w zakresie swojej działalności statutowej, szczególnie działalności w sferach pożytku publicznego (wymienionych w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).
Ze wsparcia wolontariuszy mogą też korzystać:
- administracja publiczna i jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej lub nadzorowane przez te organy (np. teatry, domy kultury), z wyłączeniem prowadzonej przez tę administrację i te jednostki działalności gospodarczej,
- podmioty lecznicze w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej.
Porozumienie z wolontariuszem
Korzystając ze świadczeń wolontariusza organizacja pozarządowa (także inne wymienione wyżej podmioty) ma obowiązek zawarcia porozumienia. Zasady dotyczące porozumień wprowadza artykuł 44 ustawy. "Zawarcie" porozumienia to nie zawsze jego spisanie – zawsze jednak oznacza konieczność ustalenia i omówienia warunków, czasu, zakresu prac i sposobu rozwiązania porozumienia.
FORMA PISEMNA jest obowiązkowa, jeśli chcemy korzystać z pomocy wolontariusza dłużej niż 30 dni. Formę pisemną organizacja pozarządowa musi zastosować również, jeśli takie jest żądanie wolontariusza.
W PORADNIK: Umowa o współpracy z wolontariuszem
W wolontariuszach tkwi ogromny potencjał, niezależnie od tego jak duże doświadczenie mają pracownicy danej organizacji czy instytucji, to są to raczej osoby z dość określonym i ukierunkowanym zasobem wiedzy, w podobnym wieku i z podobnym wykształceniem. To właśnie wolontariusze mogą wzbogacić zespół o nowe doświadczenia i perspektywy. Nie należy o tym zapominać!
Więcej w PORADNIK
Nie wiesz jak organizować pracę wolontariuszy? Jak związać ich z NGO? Jak wycenić na potrzeby projektów wsparcie świadczone przez wolontariuszy i wolontariuszki? Koniecznie zobacz dział: Wolontariat w NGO!
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23