To był wyjątkowy konkurs. Po raz pierwszy do tytułu, który jest ukoronowaniem pracy wyjątkowego wolontariusza w województwie nominowano więźnia. I jednocześnie po raz pierwszy więzień został wybrany. Sala koncertowa wrocławskiego radia stała się więc areną niecodziennych i autentycznych wzruszeń.
Piątkowa (9.12.2011) Gala Wolontariatu była zwieńczeniem Konkursu „Dolnośląski Wolontariusz Roku” organizowanym w ramach projektu „Centra Wsparcia NGO”. Poznaliśmy nazwiska laureatów i nominowanych, którzy pochodzili z terenu całego województwa. Ten rok był wyjątkowy nie tylko ze względu na rekordową (prawie 100) liczbę wolontariuszy nominowanych do tytułu. Również wiek nominowanych osób napawał optymizmem, co do prognoz rozwoju wolontariatu. Ponad połowa zgłoszonych osób nie miała jeszcze ukończonych 25 lat.
Najmłodszy nominowany miał 9 lat. Z drugiej strony, najstarszy to 70-latek zajmujący się działalnością hospicyjną. Wśród dolnośląskich wolontariuszy znalazły się tak różnorodne osoby, jak m.in. pomysłodawcy wrocławskiego Uniwersytetu Dzieci, osoby wspierające działalność malczyckiego schroniska dla zwierząt czy nastolatkowie z Oleśnicy odnawiający stare wagony kolejowe.
Kapituła Konkursu, której przewodniczyła Cecylia Ewa Stankiewicz, prezes Zarządu Fundacji „Polska Miedź” w Lubinie jednogłośnie wybrała tegorocznego laureata. Został nim Dariusz Gil, doceniony przede wszystkim za swoją działalność na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami. Laureat, na co dzień więzień, jest również przykładem, że działalność wolontaryjna jest sposobem na życie dla każdego z nas.
Dariusz Gil w zakładzie karnym nr 1 przy ulicy Kleczkowskiej, zorganizował grupę współwięźniów, którzy wraz z nim angażują się w pomoc ośrodkowi opiekuńczo – wychowawczemu dla dzieci m.in. z porażeniem mózgowym i zanikiem mięśni, prowadzonemu przez siostry zakonne w Jaszkotla. Był pierwszym osadzonym w całej historii więzienia, który rozpoczął organizację zbiórek charytatywnych wśród więźniów, przełamał ich początkową nieufność i zorganizował wokół siebie całą grupę osób, którzy razem z nim regularnie jeżdżą do ośrodka i pomagają w jego remoncie.
Kapituła przyznała też w sumie 11 wyróżnień, doceniając bardzo różnorodną działalność wolontariuszy. Również pod względem wiekowym grupa laureatów była bardzo zróżnicowana. Wśród laureatów byli zarówno gimnazjaliści, propagujący ideę wolontariatu wśród swoich podopiecznych, jak i osoby zajmujące się bardzo wymagającym wolontariatem paliatywnym.
Konkurs Dolnośląski Wolontariusz Roku organizowany jest już od 8 lat, chociaż początkowo obejmował jedynie Wałbrzych. W tym roku po raz trzeci mogliśmy wybierać laureata spośród wolontariuszy z całego województwa. Dodatkowo konkurs został zrealizowany w ramach pierwszego Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu. Od piątku do niedzieli ponad 150 osób wzięło udział w warsztatach w Zespole Szkół nr 4 przy ul. Powstańców Śl. Mogli dowiedzieć się, m.in. w jak usprawnić działania wolontaryjne, w jaki sposób należy pomagać różnym grupom potrzebujących, jak seniorzy czy pacjenci hospicjum oraz w jaki sposób radzić sobie ze swoimi trudnymi emocjami, które niewątpliwie towarzyszą w pracy wolontarystycznej.
Źródło: inf. nadesłana