– Czym innym jest siedzieć wygodnie w fotelu i oglądać, co dzieje się na scenie, a czym innym samemu się na niej pojawić i być oglądanym przez publiczność – mówią Paulina Jóźwicka i Jakub Krawczyk z Fundacji ART_comitted, która została uhonorowana Warszawską Nagrodą Edukacji Kulturalnej.
Teatr i taniec w jednym stoją domu
Można by użyć pojęcia „teatr tańca”, ale dzisiaj trudno sprecyzować, co to dokładnie znaczy. Jakub i Paulina skończyli razem studia na Wydziale Teatru Tańca Krakowskiej Szkoły Teatralne, gdzie byli uczeni zarówno aktorstwa, jak i tańca współczesnego. Co ważne, w ich myśleniu o twórczości cielesność, fizyczność oraz tekst są ze sobą nierozerwalne, stanowią równoważne elementy spektaklu.
Postanowili, że wspólna pasja będzie ich sposobem na życie, czym będą dzielić się z innymi. Dlatego przygotowują różnorakie spektakle, w których stykają się słowa z ruchem, fizycznością. Jednym z obecnie trwających projektów jest ART_AKCJA, w ramach którego regularnie prezentują spektakle grane pod szyldem fundacji. Wśród nich można znaleźć między innymi „Meblościankę” w reżyserii Błażeja Peszka, „Profanum” Kamila Wawrzuty. Będą je prezentować jeszcze przez najbliższe dwa lata.
– Wydaje mi się, że w sektorze pozarządowym jest duży problem braku ciągłości. Żeby się rozwijać, potrzebne jest zabezpieczenie finansowe. Udało nam się pozyskać trzyletnią dotację na spektakle, które już stworzyliśmy, dzięki czemu mamy chwilę oddechu. Chcemy jednak tworzyć coś nowego, więc ten wentyl bezpieczeństwa jest tak naprawdę tylko chwilowy i połowiczny – tłumaczy Jakub Krawczyk.
LEM_ONIADA: Zrozumieć gimnazjalistów
Szybko okazało się, że potencjalnie trudna publiczność jest bardzo chłonna i świetnie się z nią pracuje.
– Trochę nawet nas przeraziło, jak bardzo ci młodzi ludzie zrozumieli o czym chcieliśmy im powiedzieć. To nie był łatwy język, współczesna dramaturgia to różne kalambury słowne, inspirowaliśmy się wieloma kulturowymi znakami. A oni to wszystko wyłapali – wspomina Paulina Jóźwicka.
W świetle jupiterów
Dzięki informacjom ze szkół, Jakub i Paulina wiedzieli, że idealnie w tematykę współczesności wpisze się twórczość Stanisława Lema. Słynny pisarz poruszał w swoich dziełach kwestie takie jak cyberprzestrzeń, czy poszukiwanie własnej tożsamości. Tak więc na podstawie książek Lema powstał tekst sztuki napisany przez Paulinę Danecką, za reżyserię spektaklu odpowiadał Waldemar Reźniak.
– Czym innym jest siedzieć wygodnie w fotelu i oglądać, co dzieje się na scenie, a czym innym samemu się na niej pojawić i być oglądanym przez swoich rówieśników – mówi Jakub Krawczyk.
Wyjść poza stereotyp
Rozmawiano także o tym, co jest lepsze: najpierw dowiedzieć się, czego chce publiczność i na tej podstawie zrobić spektakl, czy może dać się ponieść intuicji i samemu wyjść z propozycją?
Dzięki temu projektowi zespół ART_commited nawiązał znajomości z ludźmi z domów kultury i współpracę ze szkołami. Będzie ona kontynuowana, bo nauczycielki często pytały o kolejne inicjatywy. Jakub i Paulina planowali początkowo zrobić sobie przerwę od tworzenia nowych spektakli, jednak potwierdzenie, że to, co zrobili ma sens – także w postaci Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej – prawdopodobnie szybko napędzi ich do dalszej pracy.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23