Bywa, że od wymarzonej pracy dzieli nas jedno kliknięcie. Ponieważ zaś praca dająca poczucie sensu, satysfakcję i godne wynagrodzenie oznacza także lepsze i pełniejsze życie, to jedno kliknięcie może prowadzić do wielkiej zmiany. Dzięki projektowi „Praca. Enter”, bibliotekarze z 30 małych miejscowości zostaną przygotowani do wspierania osób poszukujących pracy lub planujących karierę zawodową, a pozyskana wiedza oraz dostęp do innowacyjnego narzędzia ICT pozwolą bibliotekom rozszerzyć swoją ofertę o nowy obszar tematyczny.
Magdalena Golec z biblioteki w Raszynie sześć lat temu przeszła życiową rewolucję - przeprowadzka do innego miasta, zmiana pracy: – Wcześniej pracowałam w oddziale informacji naukowej biblioteki uniwersyteckiej. Wciąż pracuję w bibliotece, ale publicznej, a to oznacza zupełnie inny zakres obowiązków, mam też nowy zespół, inny jest klimat miejsca – opowiada Golec. – Ta sytuacja wymagała ode mnie wypracowania nowego podejścia do pracy, mojej roli, zadań, dlatego wiem, jak trudne może być dokonanie takiej przemiany w osobach pragnących się przekwalifikować, znaleźć wymarzony zawód. To nie tylko szereg decyzji i czynności, ale konieczność wprowadzenia głębokich zmian w sposobie myślenia. Wierzę, że dzięki projektowi FISE pomożemy naszym użytkownikom zrewolucjonizować ich sposób myślenia i życie – deklaruje Golec.
Zbadaj bibliotekę
Działania Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE) na co dzień koncentrują się wokół problematyki ekonomii społecznej, rynku pracy i zatrudnienia. W ramach Programu Rozwoju Bibliotek, FISE realizuje projekt „Praca. Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy” i wychodzi ze swoimi pomysłami do nowej grupy odbiorców: – Pierwszy raz bierzemy udział w projekcie dla bibliotek – mówi Sławomir Cabajewski, koordynator projektu „Praca. Enter”. – Zdecydowaliśmy się na taki krok, bo z badań Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wynika, że biblioteki często odwiedzają osoby poszukujące pracy albo po prostu informacji o zmianach na rynku pracy, nowych zawodach – uzasadnia Cabajewski.
Flipchart i monitor
Realizacja projektu wymaga zaangażowania obu stron - zarówno pracowników Fundacji, jak i uczestniczących w nim bibliotekarzy, którzy przejdą kilkuetapowe szkolenia. – Łączymy zagadnienia z zakresu doradztwa zawodowego z warsztatami kreatywności – przybliża tematykę szkoleń Sławomir Cabajewski z FISE. – Bibliotekarze poznają podstawowe zagadnienia związane z rynkiem pracy i doradztwem zawodowym – różne formy bezrobocia, instytucje rynku pracy. Wspólnie analizujemy specyfikę grup klientów, często sięgając do doświadczeń uczestników. Staramy się dawać im praktyczne podpowiedzi, narzędzia, ale przede wszystkim inspirujemy do szukania własnych rozwiązań – zaznacza.
O tym, jak nowa wiedza zmienia ich sposób patrzenia na kwestię bezrobocia i wyboru zawodu, mówią bibliotekarki biorące udział w projekcie:
– Dotychczas, gdy do biblioteki zaglądali użytkownicy poszukujący pomocy w napisaniu CV albo wskazaniu stron ułatwiających szukanie pracy, miałam ograniczone zasoby. Oczywiście pomagałam, jak mogłam, ale intuicyjnie. Na szkoleniu dostałam konkretne narzędzia, mogę inaczej podejść do takich pytań – mówi Elżbieta Noga z biblioteki w Krzczonowie.
– Młodzież wybierająca dopiero swoją ścieżkę, osoby od niedawna szukające pracy i te długotrwale bezrobotne - każda z tych grupa ma inne problemy i wymaga innego rodzaju pomocy – podsumowuje Magdalena Golec z biblioteki w Raszynie. – Dla młodych wystarczającym wsparciem jest gra umożliwiająca zbadanie predyspozycji zawodowych, inni bardziej skorzystają na udziale w serii indywidualnych rozmów doradczych, podczas gdy osoby długotrwale bezrobotne potrzebują nie tylko zaplecza merytorycznego, ale i pomocy psychologicznej – wylicza Golec.
Bibliotekarze, a z ich pomocą również osoby odwiedzające biblioteki, będą mogli korzystać z nowatorskiego narzędzia ICT. – Przygotowujemy serwis internetowy, który będzie pomagał użytkownikom odkryć ich potencjał zawodowy. Będzie to rodzaj przewodnika po zawodach, umiejętnościach i instytucjach, które mogą udzielić wsparcia osobie poszukującej pracy, wybierającej zawód lub pragnącej go zmienić – opisuje nowe narzędzie Anna Kozik z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. – Biblioteki otrzymają bezpłatny dostęp do opisów ponad 100 różnych zawodów ze wskazaniem tych rozwojowych i deficytowych, czyli takich, na które zapotrzebowanie u pracodawców jest większe niż liczba osób poszukujących pracy. Serwis będzie zawierał także opisy kompetencji niezbędnych do wykonywania danego zawodu oraz informacje, jak dany zawód zdobyć. W tej chwili jeszcze go nie upubliczniamy, ponieważ prowadzimy niezbędne testy – uzupełnia Kozik.
Po swojemu
Jak pozyskaną wiedzę i narzędzia wykorzystać w swoich działaniach, zdecydują sami bibliotekarze. – Stawiamy na pełną dowolność – podkreśla Sławomir Cabajewski. – Każdy z uczestników projektu ma inne kompetencje społeczne, doświadczenia w pracy z ludźmi, a także ograniczenia związane z czasem, jaki może temu obszarowi - poza regularną pracą biblioteczną – poświęcić – Cabajewski opisuje zasady współpracy wypracowane pomiędzy organizacją a uczestnikami projektu.
– Chciałabym zorganizować w bibliotece kurs „Spadochron” - rozmarza się Magdalena Golec. Zapytana dlaczego, wyraźnie się rozkręca: – Bo to przestawia w głowie wszystko o 180 stopni! Aktywne szukanie pracy to nie tylko wysyłanie ofert, ale dostrzeżenie rynku ukrytego, patrzenie w siebie, szukanie nisz – wymienia korzyści płynące z udziału w kursie nawiązującym do popularnej publikacji „Jakiego koloru jest Twój spadochron? Praktyczny podręcznik dla szukających pracy i zmieniających zawód”, autorstwa Richarda N. Bollesa.
Ważna jest współpraca z innymi lokalnymi instytucjami: – Naszym partnerem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i właśnie osoby zarejestrowane w GOPS-ie mogą być odbiorcą naszych nowych usług – mówi Elżbieta Noga z Krzczonowa. – Stawiamy na indywidualne rozmowy doradcze połączone ze wsparciem psychologiczno-pedagogicznym, którego udzielają pracownicy GOPS-u. Być może drugą grupą, na której się skupimy, będzie młodzież. Pomożemy im definiować predyspozycje, odkrywać osobiste zasoby – planuje Noga.
Bibliotekarze, każdy we własnym tempie, dochodzą do tego, co chcieliby zaoferować osobom poszukującym pracy, a FISE gwarantuje im stałe wsparcie mentorskie: – Chcemy, aby biblioteki zrobiły coś konkretnego, dostosowanego do swoich możliwości i potrzeb odbiorców w swoich gminach, dlatego pomożemy bibliotekarzom w przygotowaniu scenariuszy działań – deklaruje Anna Kozik z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Każda z bibliotek może otrzymać grant na realizację swojego scenariusza, pod warunkiem, że zaplanuje go stosując sprawdzone i rekomendowane przez FISE zasady przygotowania projektów. – Może to być na przykład spotkanie z zawodoznawcą bądź jakiś warsztat – wylicza Anna Kozik. Najważniejsze, aby działania miały jasny cel i wymierny efekt – podkreśla Kozik. Które biblioteki i jak zrealizują to zadanie dowiemy się już w maju i czerwcu, bo właśnie wtedy ruszą ich projekty. Wiosną szukaj pracy w bibliotece!
Zobacz serwisy prowadzone przez FISE:
Projekt „Praca. Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy” jest prowadzony przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
W Polsce działa 8500 bibliotek publicznych, w tym 6500 w małych miejscowościach. W Programie Rozwoju Bibliotek uczestniczy 3327 placówek. Są w nich komputery z dostępem do Internetu, drukarki, projektory multimedialne i aparaty cyfrowe. Do bibliotek przychodzi 1/3 mieszkańców małych miejscowości.
Program Rozwoju Bibliotek jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a jego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Źródło: FRSI