Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych od marca 2010 r. realizuje projekt pt. „Niezbędnik Animatora”, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego uczestnicy, przedstawiciele Warmii i Mazur, mają już za sobą wizytę studyjną w Kaczym Bagnie – Miejscu Inicjatyw Pozytywnych oraz dwa szkolenia. Animatorom wiedzy wciąż przybywa, a w planach kolejne działania.
– Uczestnicy projektu, to bardzo zróżnicowana grupa – mówi Małgorzata Łuszkiewicz, trener wiodący CAL. – Część osób ma już duże doświadczenie w animacji społecznej, pracy w grupach obywatelskich i organizacjach pozarządowych, zdobywają uprawnienia trenerskie. Cześć z nich jednak dopiero rozpoczyna swoją aktywność społeczną. Uczestnicy pracują zarówno w organziacjach pozarządowych, jak i instytucjach publicznych. Jedni będą działać dla małej wsi, inni planują działania dla powiatu w określonym obszarze. Ta różnorodność grupy daje większe możliwości rozwoju potencjalnych animatorów, choć jest dość trudna dla trenerów.
Podczas pierwszego spotkania uczestnicy zdobyli wiedzę na temat roli animatora w środowisku lokalnym, potrafią określić profil animatora, wiedzą jak wspierać i kształtować liderów, jak budować proces społeczny. Pogłębili znajomość własnych zachowań i motywacji do animowania środowiska. Potrafią wskazać czynniki wpływające na rozwój społeczności lokalnej oraz przeciwdziałać czynnikom blokującym ten rozwój. Poznali zależności panujące w środowisku pomiędzy różnymi aktorami życia społecznego. Potrafią animacyjnie wzmacniać i tworzyć sieci relacji, jak również przygotować mapę zasobów swojej społeczności. Poznali także narzędzia i metody badawcze do przygotowania mapy potrzeb, potrafią zaplanować działania odpowiadające potrzebom, wyciągać wnioski z przeprowadzonych badań. Mają świadomość przygotowania mapy zasobów i potrzeb, która jest niezbędna do dalszej, efektywnej pracy w środowisku lokalnym i podstawą do ich dalszych działań jako animatorów.
Kolejny zjazd przyniósł natomiast wiedzę z zakresu angażowania się ludzi i ich motywacji do działania. Znając motywację jednostek i grup społecznych łatwiej jest przygotować ofertę dla nich przez przedstawicieli organizacji pozarządowych. Dużo emocji i zaangażowania uczestników szkolenia widać było w pracy z grupą i liderem. Ważnym elementem w tym procesie są sposoby doceniania i współpracy z innymi osobami spoza rodzimej organizacji.
Uzupełnieniem samego cyklu edukacyjnego są dla każdego z uczestników indywidualne godziny konsultacji z trenerkami.
– Nasi Animatorzy bardzo chętnie z tej możliwości korzystają. Mają możliwość konsultowania własnej pracy oraz przemyśleń w cztery oczy – mówi Ksenia Kowalska, koordynatorka projektu. – Na uczestników czekają jeszcze dwa szkolenia, miejmy nadzieję, że zapał do pracy się nie wyczerpie.
Projekt „Niezbędnik Animatora” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: ESWIP