20 czerwca br. w Soho Factory w Warszawie odbył się Wielki Finał Zwolnionych z Teorii. Wielki Finał to podsumowanie trzeciego roku ogólnopolskiej olimpiady, w której licealiści i studenci w swoich zespołach wymyślili i zorganizowali projekty społeczne, odpowiadające na ważne problemy ich lokalnych społeczności. Od 2014 r. w ramach olimpiady zrealizowano ponad tysiąc projektów, które pozytywnie wpłynęły na życie 8 milionów Polaków w ponad 300 polskich miastach i miejscowościach.
Wydarzenie otworzyły przemówienia Filipa Chajzera i Doroty Wellman. Jako prelegenci wystąpili także m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Olga Kozierowska, autorka kobiecego portalu biznesowego „Sukces pisany Szminką”, Rafał Plutecki, szef Google Campus Warsaw, Kamila Sidor, założycielka Geek Girls Carrots i Rafał Masny, autor jednego z najbardziej popularnych polskich kanałów YouTube.
Podczas części oficjalnej Wielkiego Finału rozdane zostały Złote Wilki - nagrody dla autorów najlepszych projektów społecznych w Polsce. Projekty konkursowe były oceniane pod kątem pomysłowości i rzeczywistego wpływu społecznego. Nagrody wręczyli: Wicepremier Jarosław Gowin, Paula Bruszewska - prezes Social Wolves - organizatora olimpiady - oraz przedstawiciele Partnerów Zwolnionych z Teorii: Małgorzata Rybak- Dwożyk, Dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej T-Mobile Polska, Ewa Ereminowicz - Dyrektor finansowa i Członek Zarządu Coca-Cola Poland Services, Dorota Strojkowska - Członek Zarządu BZ WBK, Radosław Jasiński - Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Złotymi Wilkami nagrodzono 12 projektów w 11 kategoriach. Najlepszą zbiórką charytatywną okazał się “Bieg Bohaterów” z Katowic, w ramach którego kilkuset biegaczy przebranych za superbohaterów zebrało ponad 25 tys. zł na rzecz lokalnego hospicjum, a najlepsze projekty w temacie “społeczeństwo obywatelskie” to ex aequo cykl warsztatów “Niewidzialni Niewidomi” z Warszawy oraz “Skreśl bierność” z Bartoszyc, organizujący powiatowy turniej ze znajomości konstytucji dla licealistów. Podczas wydarzenia odbył się także Pitch Contest supported by Coca-Cola - konkurs w którym oceniano nie tylko sam projekt społeczny, ale też sposób jego zaprezentowania. Zespoły miały tylko 3 minuty, by przekonać jury do swojego projektu. Zwyciężyła kampania społeczna “Move Left, Stand Right” z Poznania, której celem było zwiększenie przepustowości na Dworcu Głównym w Poznaniu przez zachęcanie ludzi do poruszania się na schodach ruchomych zgodnie z zasadą “Idź lewą stroną, a stój po prawej”.
Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada projektów społecznych kierowana do studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jej celem jest rozwój praktycznych kompetencji, takich jak zarządzanie projektami, praca w grupie czy przywództwo oraz inspiracja do aktywności społecznej.
“Studia są bardzo ważne ale nie są wystarczające. Trzeba uczyć się więcej, trzeba uczyć się współpracy, kompromisów i budowania zespołów opartych na wspólnych wartościach. Takie innowacje w edukacji wymagają gigantycznej odwagi i energii. To za nie właśnie chcę Wam bardzo serdecznie podziękować i powiedzieć, że możecie na mnie liczyć. ”- powiedział Wicepremier Jarosław Gowin.
“Dziś to praktyczne doświadczenie jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Sztuczna inteligencja i automatyzacja coraz szybciej wypierają powtarzalne zawody. Dla nas zostaną wyzwania, których nie tylko nie możemy, ale po prostu nie chcemy maszynom oddać: przedsiębiorczość, przywództwo, współpraca, podejmowanie decyzji. Dokładnie tego uczą Zwolnieni z Teorii.” - powiedziała podczas Wielkiego Finału Paula Bruszewska, prezes Social Wolves - organizatora olimpiady.
W tym roku, po raz pierwszy, studenci i licealiści będą mogli zorganizować swoje projekty w ramach Zwolnionych z Teorii także podczas wakacji. Podczas jednego z paneli Wielkiego Finału, przedstawiciele Greenpeace, Stowarzyszenie SIEMACHA, Fundacja Dzień dla Życia, Grupa edukatorów seksualnych Ponton oraz Wolontariatu studenckiego PROJEKTOR podzielili się swoją wiedzą na temat problemów społecznych nasilających się szczególnie w okresie letnim i w ten sposób zachęcali do działalności społecznej właśnie w wakacje.
Źródło: Organizatorzy