Tegoroczna, czternasta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep będzie wyjątkowa. Festiwal rozrasta się, potrwa nie przez dwa weekendy, jak w minionych latach, a przez trzy, od 22 lipca do 7 sierpnia. Ukaże widzom różnorodność oferty i integrację artystów. – Zachęcamy do rezerwowania czasu i doświadczania z nami magii teatru – mówi Agata Rychcik-Skibiński z Hajnówki Centralnej - Stacji Kultury, organizatora teatralnego wydarzenia.
Festiwal co roku gromadzi zespoły artystów z wielu krajów. Teatry grają przed publicznością w lesie, na łące, nie potrzebują profesjonalnych przestrzeni teatralnych. – Zawsze rozmawiamy z zespołami z różnych miejsc świata o udziale w festiwalu, w tym roku były to: Argentyna, Szwajcaria, Włochy, Izrael. A przede wszystkim Polska, bo nie wyobrażam sobie Wertepu bez polskich artystów – mówi Dariusz Skibiński z Hajnówki Centralnej. Podkreśla, że kontakty zaprocentowały i tegoroczna edycja będzie bardzo różnorodna, a zarazem ukaże widzom jedność środowiska artystycznego, które zintegrowało się wobec wojny na Ukrainie, jednogłośnie opowiada się za pokojem.
Oprócz spektakli, odbędą się też kameralne koncerty muzyczne. Tak więc Wertep rozszerzy ofertę o nowe wydarzenia, które mają szansę podbijać serca widzów. – Koncert w synagodze w Orli, zapowiada się niezwykle, wystąpią dwie wspaniałe artystki. Wystawimy też polsko-norweski spektakl „Tańcz”, przygotowany przez A3Teatr z Hajnówki, wraz ze Studium Actoris z norweskiego Fredrikstad. W ramach współpracy Hajnówki Centralnej i trzech nadleśnictw: Brosk, Hajnówka, Białowieża – muzyka i spektakle teatralne zagoszczą w lesie, w zielonej przestrzeni, wśród drzew, krzewów, na polanach!
Zależy nam na tym, żeby sztuka i natura współistniały w harmonii, żeby obecność artystów i widzów w puszczy, nie była inwazyjna, żeby nie było żadnych śladów, poza pięknym wspomnieniem doznanych wzruszeń.
Wertep miał niegdyś znaczenie szersze niż wyboista droga, był pradawną tradycją wychodzenia z teatrem do ludzi. Nawiązują do niej organizatorzy z Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury, angażują publiczność i docierają ze spektaklami tam, gdzie widownia jest spragniona artystycznej oferty i refleksji. W tym roku do miejscowości, w których występowały wertepowe grupy teatralne, dołączył Drohiczyn. Artyści wystąpią więc tam, jak również w Hajnówce, Narewce, Starym Dworze, Policznej, Wojnówce, Długim Brodzie, Bielsku Podlaskim, Białowieży i Orli.
Organizatorzy zachęcają wolontariuszy, by zgłaszali się do współpracy przy Wertepie,. - Wystarczy zadzwonić: 513172746 lub napisać mail biuro@a3teatr.pl – wskazuje Agata Rychcik-Skibiński.
Beata Kubiszyn-Puka
Hajnówka Centralna – Stacja Kultury
kontakt: 0048 698976595
mediaforan@gmail.com
Źródło: Hajnówka Centralna - Stacja Kultury