Więcej pieniędzy dla NGO w Zintegrowanym Programie Rewitalizacji?
W porównaniu z ostatnimi posiedzeniami Warszawskiej Rady Pożytku to z 17 lutego 2016 roku odbyło się w wyjątkowo zgodnej i pozbawionej kontrowersji atmosferze. Nie znaczy to jednak, że nie zapadły na nim istotne decyzje i nie padły ciekawe zapowiedzi. Również te dotyczące sporych pieniędzy.
Podczas posiedzenia wytypowano między innymi przedstawicieli WRP do kapituły najnowszej edycji konkursu S3ktor. Póki co znaleźli się w niej Agnieszka Kozłowska, Marek b. Chodaczyński, Paulina Gajownik, Andrzej Mrowiec oraz Joanna Szwajcowska. Personalia ostatniego przedstawiciela Rady mają być znane niedługo.
Przy okazji wyboru przedstawicieli członkowie Warszawskiej Rady Pożytku podnieśli również kwestię formuły konkursu i potrzeby dokonania w niej zmian. Wciąż jeszcze aktualny Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Marcin Wojdat, ocenił, że niższa niż we wcześniejszych edycjach liczba zgłoszeń (117 inicjatyw) jest jej wyraźnym znakiem.
Wtórowali mu przedstawiciele pozarządowej części Rady. – Powszechne jest odczucie, że w konkursie premiowane są eventy, działania widowiskowe. W efekcie w obecnej formule nie odnajdują się organizacje, które działają długofalowo – przekonywał Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE, zaś Andrzej Trzeciakowski dodawał: – Nie wystarczy, że stworzymy nowe kategorie. Najłatwiej jest zrobić coś raz, a jako miasto powinniśmy premiować trwałe działania – argumentował. Kwestią poprawek w formule konkursu zająć ma się osobny zespół.
Tuż przed swoim wyjściem Marcin Wojdat poprosił również członków Rady o wybranie spośród siebie członka komisji konkursowej, mającej wyłonić nowego pełnomocnika do spraw współpracy z organizacjami (czas na zgłaszanie kandydatur już upłynął). Jednogłośną decyzją Rady przedstawicielem WRP w komisji został Marek b. Chodaczyński.
SCWO będzie wspierać organizacje
To jednak nie wszyscy przedstawiciele, którzy zostali wybrani podczas tego posiedzenia WRP. Do rady programowej projektu Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji (którego częścią jest również portal warszawa.ngo.pl) delegowany został Tomasz Harasimowicz.
Jego wybór poprzedzony został prezentacją idei i działań planowanych w SCWO, którą przygotowała Joanna Krasnodębska ze stowarzyszenia BORIS, jednego z realizatorów projektu. Kładła ona nacisk na potrzebę daleko idącej synergii pomiędzy działaniami projektowymi a realizacją Programu Rozwoju Współpracy m.st. Warszawy i Organizacji Pozarządowych do roku 2020. Tworzony w ramach SCWO system wsparcia ma realizować zadania ze wspomnianego dokumentu, zarówno wspierając same organizacje, jak i edukując urzędników odpowiedzialnych za współpracę z nimi oraz promując działania i kontakty międzysektorowe. Krasnodębska przekonywała, że rozmaite założenia projektu odpowiadają na wyzwania zdiagnozowane w PRW.
– SCWO jest projektem nietypowym – mówiła Krasnodębska. – Na ten rok są zaplanowane wskaźniki i działania, ale to właśnie Rada Programowa będzie decydowała, jak będzie on wyglądał w następnych latach. Wszelkie sugestie mają wpływ na kształtowanie oferty merytorycznej projektu.
Znak otwartości na NGO
Podczas posiedzenia prezentowany był również Projekt zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie zasad współpracy szkół prowadzonych przez m.st. Warszawa z organizacjami pozarządowymi w zakresie udostępniania bazy. Mirosław Sielatycki z Biura Edukacji przekonywał, że pokazywany projekt uwzględnia sugestie, które członkowie WRP zgłosili na poprzednim posiedzeniu. – Nie chcieliśmy przy tym biurokratyzować tego aktu. Pierwszy okres jego funkcjonowania będzie czasem monitoringu i uściślania zapisów – opowiadał, wskazując również na potrzebę uwzględnienia w projekcie zmian zachodzących w prawie oświatowym na poziomie centralnym.
Zgodnie z rekomendacją Bartłomieja Włodkowskiego, który w imieniu Komisji Dialogu Społecznego ds. Edukacji wyraził pozytywną opinię o projekcie, Rada pozytywnie zaopiniowała dokument. – Jest to forma uporządkowania sytuacji, która wygląda bardzo różnie w różnych częściach miasta – przekonywał Włodkowski. – Dokument nie zmieni oczywiście mentalności dyrektorów, ale to krok w dobrym kierunku, wskazujący na otwartość miasta na organizacje pozarządowe.
Nie zmarnujmy tej szansy
W imieniu Rady jej współprzewodniczący Andrzej Mrowiec wyraził również oczekiwanie, by powstał projekt podobnego zarządzenia dotyczącego współpracy – także lokalowej – organizacji z instytucjami kultury. Członkowie Rady postulowali powołanie odpowiedniego – analogicznego do tego, który wypracował wspomniany projekt dotyczący szkół – wielostronnego zespołu. Katarzyna Robak z Centrum Komunikacji Społecznej poinformowała WRP, że prace nad podobnym dokumentem prowadzone mają być w ramach realizacji wieloletniego Programu Rozwoju Współpracy. Jest jednak szansa, że uda się je przyspieszyć.
Naciskała na to choćby Marta Lewandowska ze Stowarzyszenia OPTA i Fundacji Kultury Dialogu. –Powinniśmy kształtować postawy wśród dyrektorów i zespołów instytucji kultury. Mamy niepowtarzalną okazję do włączenia ich w proces wypracowywania i świadomego stosowania narzędzi współpracy międzysektorowej, jaką dają nam działania związane z Laboratorium Edukacji Kulturalnej – przekonywała.
Marek b. Chodaczyński wskazywał też, że wspólne działania Centrum Komunikacji Społecznej i zespołu Laboratorium Edukacji Kulturalnej mogłyby także wreszcie doprowadzić do uporządkowania kwestii oskarżeń o podwójne finansowanie w sytuacji, gdy organizacja realizuje działania finansowane przez miasto w murach miejskich instytucji kultury.
Superliga trenerów
Tematowi Laboratorium Edukacji Kulturalnej została poświęcona prezentacja Anny Michalak-Pawłowskiej, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. edukacji kulturalnej. Wskazując na sukcesy dotychczasowych działań, opowiedziała ona o części projektu dedykowanej dzielnicowym domom kultury oraz o tym, jak w te działania włączyć się mogą organizacje. Zwróciła również uwagę, że wszyscy trenerzy, którzy mają szkolić dyrektorów i zespoły domów kultury, wywodzą się z organizacji pozarządowych. – Wykształciła się spośród was swoista superliga trenerów, która może się bardzo aktywnie włączyć w struktury budowania edukacji kulturalnej w Warszawie – mówiła Michalak-Pawłowska.
Zapewniła również, że w ramach działań Laboratorium bardzo wyraźnie podkreślona będzie kwestia współpracy instytucji kultury z organizacjami pozarządowymi. Zaprosiła także członków Rady do dalszego współdziałania w tym zakresie.
Dodatkowe pieniądze?
Wśród spraw różnych poruszone zostały między innymi kwestie konieczności dostosowania regulaminu działania WRP do wymogów ustawy oraz potrzeby skonsultowania przedstawionych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konsultacji dotyczących nowych wzorów oferty, umowy oraz sprawozdania z wykonania zadania publicznego. Pojawił się również swoisty ever green, a więc sprawa osławionego artykułu 16 i potrzeby wyraźniejszego poinformowania o obowiązującej interpretacji przedstawicieli poszczególnych dzielnic. W imieniu CKS-u Katarzyna Robak obiecała tego dopilnować.
To właśnie w trakcie omawiania „spraw różnych”, nieujętych wprost w planie posiedzenia, padła także być może najciekawsza deklaracja podczas całego posiedzenia. Przy okazji omawiania tematu konkursu dla organizacji związanego z realizacją Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, obecny na końcówce posiedzenia Rady jej współprzewodniczący, wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, przekazał członkom WRP informację, że prawdopodobnie jeszcze podczas spotkania 18 lutego zapadanie decyzja o zwiększeniu (być może podwojeniu) budżetu konkursu o zaoszczędzone środki unijne. Mowa więc o co najmniej dodatkowych kilkuset tysiącach złotych na działania organizacji.
Kolejne posiedzenie Warszawskiej Rady Pożytku zaplanowane jest na 9 marca.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź wiadomosci.ngo.pl.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23