W Wawrze pokazywali trudnej młodzieży, co znaczy macierzyństwo. Na Pradze stworzyli sąsiedzką bibliotekę. W Śródmieściu przygotowali audioprzewodniki, opowiadające o Warszawie oczami jej mieszkańców. Miasto już po raz trzeci nagrodziło najlepsze inicjatywy organizacji pozarządowych.
Obejrzyj fotorelację w Galerii III Sektora >>
Do tegorocznej edycji S3KTOR-ów zakwalifikowano 114 inicjatyw pozarządowych. Kapituła* przyznała nagrody w dziewięciu kategoriach tematycznych oraz jednej specjalnej – Grand Prix. O przyznaniu drugiej nagrody specjalnej, zadecydowali warszawiacy, wybierając najlepszą inicjatywę spośród 43 nominowanych projektów. Mieszkańcy oddali łącznie blisko 13 tys. głosów. Najwięcej – ponad 2,3 tys. – otrzymała inicjatywa Stowarzyszenia Saski 2018. Organizacja zrzesza sympatyków odbudowy Pałacu Saskiego na obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2018 roku. – My nie jesteśmy stowarzyszeniem, które mówi, że fajnie byłoby odbudować Pałac Saski. My chcemy to zrobić i zrobimy! – zapewnia Michał Wons, prezes Stowarzyszenia. – To dla nas niesamowity zaszczyt, że o naszym zwycięstwie zadecydowali mieszkańcy. To największa nagroda, bo udowadnia nam, że inni, tak samo jak my, popierają ideę odbudowania Pałacu Saskiego – mówi Marta Szczeblewska-Korkus. – Mamy też nadzieję, że dzięki nagrodzie władze Warszawy zobaczą, że ta inicjatywa naprawdę ma sens i duże poparcie wśród społeczeństwa – dodaje.
– Te lalki były normalnie jak noworodki. Płakały, gdy opadała im główka, gdy chciały jeść albo siku. W nocy też musiałyśmy do nich wstawać – wspomina Magda, wychowanka Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w Falenicy. Ona i jej koleżanki, w ramach projektu: „Gdy zostanę MAMĄ będę kochać nad życie – dojrzałe macierzyństwo w duchu Janusza Korczaka”, miały okazję przekonać się na własnej skórze, że bycie mamą to nie zabawa. – Trudno było, a te lalki były momentami wkurzające. Jaka to była dla mnie lekcja? Że nie prędko do dzieci!
Inicjatywa Fundacji Po DRUGIE została nagrodzona podwójnie – w kategorii Pomoc Społeczna oraz Grand Prix. – Trudno jest zrozumieć młodzież trudną. Jeszcze trudniej tej młodzieży pomagać, bo najczęściej ona tej pomocy nie chce – mówił Romuald Sadowski, wiceprezes Fundacji i Dyrektor Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w warszawskiej Falenicy. – Niektóre nasze wychowanki zbyt lekko podchodzą do życia – przyznaje. – Nie zdają sobie sprawy, że za dzieckiem kryje się multum obowiązków i własnych wyrzeczeń. One nie wyniosły z własnych domów tego, jak zajmować się dziećmi. Czujemy się odpowiedzialni, by je do tego przygotować, choćby w niewielkim stopniu.
Fotele i część regałów przynieśliśmy ze śmietnika. Mamy palety, żeby było na czym siedzieć i kwiatki, które dostaliśmy od sąsiadów – opowiada Maria Dąbrowska-Majewska, a więc ta, która stworzyła potwora. Potworem, który pochłania mnóstwo czasu i wciąga coraz bardziej, jest Praska Biblioteka Sąsiedzka, inicjatywa nagrodzona w kategorii Społeczność Lokalna. – To absolutnie oddolna inicjatywa obywatelska, robiona od początku do końca przez ludzi, którzy mieszkają w tym miejscu – zapewnia. Mieszkańcy warszawskiej Pragi wspólnymi siłami wyremontowali pomieszczenie przy Okrzei 28, zainstalowali światło, urządzili wnętrze biblioteki. Bez dotacji, bez grantów, wszystko ze zbiórki. W ciągu 10 miesięcy zebrali około 50 tys. książek.
– Ludzie przychodzą, wypożyczają książki, czytają i niestety oddają. Źle, że oddają, bo mamy ich bardzo dużo i ciągle przybywa. My jesteśmy inni niż wszyscy. Nie trzeba się u nas wpisywać do żadnego zeszytu i nie trzeba tych książek w ogóle oddawać – mówi Maria Dąbrowska-Majewska.
Rodzice siadają z dziećmi na poduchach, a muzycy – pośród nich – grają i zachęcają do interakcji. – Nasze koncerty to z jednej strony muzyka na wysokim artystycznym poziomie, a z drugiej – animacja z rodzicami, a więc czasem śpiew, czasem zabawa z rytmem. Chcemy, aby pomiędzy artystami a odbiorcami wytworzyła się intymna więź – opowiada Piotr Łabanow, z Fundacji „Muzyka jest dla wszystkich”. Ich Smykofonia, projekt skierowany do osób z małymi dziećmi, podbiła wiele małych i dużych serc. – Kiedy w lutym 2011 roku ogłosiliśmy, że będziemy organizowali takie wydarzenia, na drugi dzień rano mieliśmy już zapełnione wszystkie miejsca na kilkanaście najbliższych koncertów – wspomina Anna Kierkosz. – Organizujemy rocznie około 100 koncertów. Zapotrzebowanie jest ogromne – przekonuje. Projekt docenili nie tylko odbiorcy, ale także miasto. Smykofonia to zwycięzca kategorii Kultura.
Pomyślałam, że opowiadając historię Warszawy, warto oddać głos mieszkańcom. Ich opowieści są najciekawsze – przekonuje Anna Czyżewska, szefowa Pracowni Etnograficznej. Projekt jej organizacji (Miejskasciezka.pl – warszawskie audioprzewodniki) to najlepsza inicjatywa w kategorii Przestrzeń Miejska.
By wyruszyć w podróż do przeszłości, wystarczy ściągnąć audioprzewodnik, wybrać się na spacer i włożyć słuchawki do uszu. Lektorzy prowadzą nas wyznaczoną trasą, opowiadając historie związane z miejscami, które mijamy. – Ważniejsze od tego, w jakim stylu wybudowano dom, było dla nas to, kto w nim mieszkał, co tam się wydarzyło, jakie dana osoba ma wspomnienia z tym miejscem i co ono dla niej oznacza i właśnie takie są nasze audioprzewodniki – mówi Anna Czyżewska.
Podczas pierwszego zadania rzucano plemnikiem do celu. Później uczestnicy wkładali ręce do zakrytego pudełka i rozpoznawali przedmioty po dotyku. Niektórzy mieli problem z rozpoznaniem prezerwatywy. – Wiele osób myliło ją ze zwykłą lateksową rękawiczką – opowiada Paula Woźniakowska ze Stowarzyszenia Program STACJA. – Ta nietypowa gra miejska (Let’s talk about sex), dostarczyła uczestnikom wiele frajdy, jednak – jak zapewnia koordynatorka – oprócz zabawy był czas także na poważne dyskusje. – Wtedy, już całkiem serio, odpowiadaliśmy na pytania dotyczące seksu. Takich rozmów wciąż brakuje i to nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce – mówi. Inicjatywa Stowarzyszenia Program STACJA to zwycięzca kategorii Edukacja.
Mieszkańców Warszawy zaproszono do Domu Kultury Śródmieście na warsztaty, w toku których mogli współdecydować o budżecie programowym placówki na rok 2013. – Mieliśmy do rozdzielenia 650 tys. zł. Mieszkańcy zadawali mnóstwo pytań, a przy okazji dowiadywali się wielu nowych rzeczy. Okazało się, że nawet ci, którzy z oferty Domu Kultury Śródmieście korzystali bardzo często, tak naprawdę nie wiedzieli o nim zbyt wiele – mówi Marta Olejnik z Fundacji Pole Dialogu.
Nowatorska inicjatywa jej organizacji zwyciężyła w kategorii Społeczeństwo Obywatelskie i Prawa Człowieka.
Laureatem w kategorii Projekty Interdyscyplinarne została inicjatywa Azyl Warszawa, realizowana przez Fundację Strefa WolnoSłowa. Zwycięzcą w kategorii Sport i Rekreacja został projekt Warszawskiego Stowarzyszenia Rolkarskiego POLSKATER o nazwie Nightskating Warszawa. Najlepszą inicjatywą w kategorii Zdrowie został Bank Mleka Kobiecego w Warszawie. Niestety, już po raz trzeci z rzędu, nie udało się przyznać nagrody w kategorii Ekologia i Ochrona Środowiska.
S3KTORY wręczono podczas uroczystości w Teatrze WARSawy.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)