Weź udział w wysłuchaniu kandydatów na Szefa Krajowego Biura Wyborczego!
Kancelaria Senatu, Kancelaria Sejmu, Kancelaria Prezydenta RP oraz Fundacja Odpowiedzialna Polityka zapraszają przedstawicieli organizacji społecznych, środowiska akademickiego, samorządu oraz zainteresowanych obywateli i obywatelki do udziału w publicznym wysłuchaniu kandydatów na Szefa Krajowego Biura Wyborczego (KBW).
16 stycznia 2025 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak ogłosił konkurs na Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Otrzymano 15 zgłoszeń. Po przeprowadzeniu oceny formalnej i merytorycznej, powołana przez Ministra komisja rekrutacyjna 30 stycznia przedstawiła Ministrowi swoje rekomendacje. Następnie, najpóźniej do 14 lutego, po zasięgnięciu opinii Kancelarii Sejmu, Senatu i Prezydenta RP, Minister wskaże 3 kandydatów Państwowej Komisji Wyborczej, która dokona ostatecznego wyboru. Kadencja nowego Szefa KBW rozpocznie się 4 marca 2025 roku.
Szef KBW jest od strony organizacyjnej i finansowej najistotniejszą osobą w procesie wyborczym. To KBW dysponuje budżetem na organizację wyborów. Szef KBW kieruje pracami administracji wyborczej, odpowiada za warunki organizacyjne, finansowe i techniczne wyborów czy referendów, z urzędu jest też Sekretarzem Państwowej Komisji Wyborczej.
Koniecznym jest więc, aby nowy Szef Krajowego Biura Wyborczego był osobą posiadającą doświadczenie związane z organizacją wyborów, odpowiednie kompetencje i przymioty. Dzięki otwartemu konkursowi oraz publicznemu wysłuchaniu, wybrana osoba posiądzie mocną legitymację, opartą na uznaniu jej niezależności i rzetelności przez szerokie grono polityczne oraz społeczne.
Wysłuchanie kandydatów odbędzie się w dniu 11 lutego 2025 roku o godz. 16:00 w Kancelarii Senatu RP. Przebieg wysłuchania będzie transmitowany na stronie Sejmu, Senatu RP oraz w mediach społecznościowych.
Aby wziąć udział w wysłuchaniu należy wypełnić powyższy formularz (do 7 lutego 2025). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ograniczenia liczby osób mogących wziąć udział w wysłuchaniu w oparciu o uzasadniony interes poszczególnych osób/organizacji/podmiotów - na podstawie danych przekazanych za pośrednictwem formularza. Każda organizacja/instytucja może być reprezentowana przez maksimum 2 osoby.
Wysłuchanie jest otwarte dla mediów. W razie pytań zapraszamy do kontaktu pod adresem: fundacja@odpowiedzialnapolityka.pl
Źródło: Fundacja Odpowiedzialna Plotyka